Türkmen Milli Şairi Mehmet İzzet Hattatın Hayatı Kitaplaşıyor

Vefatı’nın 25. Yıldönümünde

Türkmen Milli Şairi Mehmet İzzet Hattatın

Hayatı Kitaplaşıyor

 

Dr. Şemsettin Küzeci

İnsanoğlu bazen kendi etrafındakilerin farkına varmadığını yıllar sonra farkına varır. Vardığında iş işten geçmiş oluyor. Bendeniz de yıllarca koskoca dev isimlerin çevresinde dolaşıp farkına varamadığımın üzüntüsü içerisindeyim. Uzun yıllar  yaklaşık 20 yıl aynı mahallede oturup, birbirinden değerli ünlü isimlerle bir araya belki de her gün gördüğümüz kişileri yıllar sonra anlıyoruz ki, keşke şimdi olsaydı. Onlarla bol bol sohbet edip, bilgi ve birikimlerinden yararlansaydık.

Ah …

“bu dünya yalan dünya

mal mülkü talan dünya

azrail baş üstünde

ruhumu alan dünya

neçe taht döndü getti

kimlere kalan dünya”

Musalla Mahallesi İmam Ahmet ve Yüzügülmez sokaklarında oturduğumuz yıllarda Üstad Mehmet İzzet Hattat, Molla Hurşit, Seyfettin Biravcı, Aziz Kadır Samancı ve daha nicelerine komşu olduğumuzun farkında değildik… Hattat, Horyat ve şiirleriyle bir topluma önderlik yapmış, milli mücadele yolunda yüzlerce gence rehberlik ve babalık yapmıştır. 21 yıl öğretmenliği süresince yetiştirdiği nesiller bugün Kerkük’ün varlığını koruyan önde gelen vatanperverlerdir. Hattatlık mesleğinde Ekrem Sabır Kerküklü, Nurettin İzzet, Fahri Celal, Şahin Dayıkadır, İhsan Melik vd. isimler bugün önde gelenlerdir.

Mehmet İzzet Hattat’ın Hayatı Kitaplaşıyor

Bugün 29 Temmuz 2016 bundan 25 yıl önce değerli şair, hattat, öğretmen ve sporcu en önemli unvanı milli şair  Mehmet İzzet Hattat 29 Temmuz 1991 tarihinde Kerkük’te vefat etmiştir.

1991 yılından beri elimizde bulunan Hattat ile ilgili malzeme ve dokumanlar bir kitap çıkarılmasına yeterli olduğunu düşünüyorduk. Ancak Irak’a uygulanan ambargo ve Hattat’ın dikta rejime karşı milli mücadeleci olması hasebiyle de bu kitabın basılması ve hazırlanmasının çok zor olduğunu anlamıştık. Rahmetli Seyfettin Biravcı ve Sami Yusuf Tütüncü ile defalarca konuştuk anlaştık, ancak benim 1996 yılında Irak’ı terketmem projeye 20 yıl sonrasına ertelemiş oldu. Son yıllarda Hattat’ın kızı Yüksel Hanımının girişimiyle de bu proje tekrar gündeme geldi. Artık bu sefer ciddi olarak ele alındı.

Kitap öncesi bir Türkmen öğrencimize Hattat hakkında “Yüksek Lisans” tezinin  yapılmasını kabul ettirdik. Başarıyla yapıldığına sevindik. Bu sefer de Hattat’ın hayat serüvenini  içeren kapsamlı bir şekilde kitabına devam ettirme kararı aldık. Bu yılın içerisinde basılması planlanan kitap son aşamasında olduğunu buradan tüm okurlarımıza müjdesini vermek istiyorum. Bu kitap İzbırakanlar dizisi çerçevesinde yayınlanacaktır. İlki Abdülvahit Küzeci, bu ikincisidir. Bundan sonra da Ata Terzibaşı’nın Hayatı çalışmasını sonlandıracağız.

Önceki İçerikTAKSİM MANİFESTOSU – 24 TEMMUZ 2016
Sonraki İçerik15 Temmuz Darbe Girişimi ve Etkisi
Dr. Şemsettin Küzeci
Araştırmacı, Eğitimci, Gazeteci, Şair, Yazar Şemsettin Küzeci; Kerkük’te doğdu. Musul Üniversitesi’nden bitirdi. 5 Yıl Kerkük’te lise öğretmenliği yaptı. Kerkük Televizyonu, Bağdat Türkmence Radyosunda Gençlik ve Spor programları hazırlayıp sundu. Yazılarını Bağdat’ta Türkçe yayınlanan Yurt gazetesi, Kardeşlik ve Birlik Sesi dergilerinde yayınladı. Irak’taki siyasi nedenlerden dolayı 1996’da Türkiye’ye yerleşti. 1999 yılında Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilciliğinde Basın Yayın ve Enformasyon Şube Müdürü olarak çalıştı. Kerkük gazetesi'nin Türkiye temsilciliği ve Türkmeneli TV’de Muhabir, Programcılığı ve Haber Müdürlüğü yaptı. 2007 yılında Irak Basın Tarihi üzerine G.Ü. İletişim Fakültesi Radyo TV ve Sinema bölümünden yüksel lisans ve 2009 yılında Hollanda'da Global Lahey Üniversitesinde Irak Televizyonları üzerine doktorasını yaptı. Türkmeneli Kültür Merkezinde Basın ve Kültür Müşaviridir 2009-2019). Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORSAM) Medya ve Türkmen Çalışmaları uzmanı. Şubat 2019-15 Temmuz 2020. 16 Temmuz 2020'den beri Türkmeneli Vakfı Başkanlığı Basın Danışmanı... • Irak Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Irak • Irak, Türkiye, Azerbaycan, Arap ve Avrasya Yazarlar Birliği üyesi •İLESAM Üyesi. Ankara -Türkiye • Dünya Genç Türk Yazarlar Birliği Başkan Yardımcısı, (Azerbaycan) • Irak Türkmen Edebiyatçılar Birliği Uluslararası Koordinatörü, • Işık Edebiyatçılar Grubunun Başkanı. (Kerkük) • Türk Dünyası Genç İletişimciler Birliği Kurucu Genel Başkanı. • Dünya Türk Gençleri Birliği Genel Başkan Yardımcısı. (Azerbaycan) • Kerkük Kültür Derneği Kurucu Genel Başkanı, (Ankara- Irak) • Irak Türkmen Basın Konseyi Genel Sekreteri, (Ankara-Irak) • Dünya Gazeteciler Federasyonu. Kurucu üyesi (Genel Sekreter) • Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Başkanı. •Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Genel Başkanı. • Dünya İletişimciler Derneği. Kurucusu ev Genel Başkanı. Ankara Türkiye ve Türk dünyasında Irak Türklerini uluslararası konferans, bilgi şöleni ve toplantılarda temsil etti. 300’e yakın hizmet, takdir, teşekkür, onur belgesi, plaket ve ödül almıştır. 2006’da; Irak, Azerbaycan ve Türkiye ile ilgili yapmış olduğu ilmî ve edebî çalışmalarından dolayı, VEKTOR Uluslararası İlim Merkezi tarafından kendisine Fahrî Doktora Payesi verildi. Basılmış 55 adet kitabı bulunmaktadır.