14 Temmuz 1959 Kerkük Katliamı Şehitleri ile 15 Temmuz Türkiye Şehitleri Ankara’da Anıldı

14 Temmuz 1959 Kerkük Katliamı Şehitleri ile

15 Temmuz Türkiye Şehitleri Ankara’da Anıldı

Dr. Şemsettin Küzeci

 

 Irak Türkmen Şehitleri Anıtına Çelenk Konuldu

Türkmeneli İşbirliği ve Kültür Vakfı-Türkmeneli Kültür Merkezi ile Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşama Derneği Ankara Şubesi 14-17 Temmuz 1959 Kerkük Katliamının 59. Yıldönümü münasebetiyle bir anama toplantısı düzenlediler. Toplantıda 15 Temmuz Türkiye Şehitleri anıldı. Anma toplantısı Ankara’nın Keçiören İlçesinde bulunana Irak Türkmen Şehitleri Anıtına çelenk koyma merasimiyle başladı.  Merasimde Ankara Dernek Başkanı Abbas Türkmen, Kerkük Katliamında kardeşini kaydeden İş insanı Nevzat Avcı birer konuşma yaparak Kerkük Katliamı Şehitlerini andılar. Ayrıca Kerkük’ten Türkmen Şahsiyetleri de Abdurrahman Ağa, Hidayet Kâhya, Prof. Dr. Fikret Terzi merasime katıldı. Öte yandan Türkmeneli Kültür Merkezi Kültür Müdürü Dr. Şemsettin bir konuşma yaparak 14 Temmuz şehitleri ile 15 Temmuz Türkiye Şehitlerini de andı. Programın sonunda Cevdet Türkmemed tarafından tüm şehitler için Kuran’ı Kerimden ayetler ve dualar okundu.

Türkmen Şehitleri Resim Sergisi

Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşama Derneği Ankara şubesine bağlı Türkmeneli Fikir Kulübü tarafından Kerkük Katliamı Şehitlerinin fotoğraflarını kapsayan bir resim sergisi düzenlendi. Resmi sergisini Türkmeneli Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Dr. Muzaffer Arslan, Abbas Türkmen ve protokol tarafından açıldı. Şehitlerin fotoğrafları katılımcılara dağıtılan Kırmızı karanfillerle süslendi. Resim sergisi tüm katılımcılara tarafından ilgi gördü.

Şehitleri Anma Toplantısı

14-17 Temmuz 1959 Kerkük Katliamı Şehitleri ile 15 Temmuz Şehitleri anma Toplantısı, Dr. Şemsettin Küzeci’nin açılış konuşması ile başladı. Küzeci, 1918 Osmanlının Irak’ta çekilmesi ile bugüne kadar Irak Türklerinin uğradıkları katliamları anlattı.  Programı 14 Temmuz Şehitleri ile 15 Temmuz Şehitleri için saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile Türkmeneli Marşının okunmasına her kesi davet etti. Protokol konuşmalarında Dr. Muzaffer Arslan ilk konuşmayı yaptı. Arslan; Kerkük Katliamının nasıl yapıldığını anlattı. Ailesi ile birlikte yaşadıkları anılarını katılımcılarla paylaştı. Abbas Türkmen ise, sadece böyle anma toplantılarını yapılması değil, Türkmenlerin her münasebette bir araya gelmelerine dikkat çekti.  Türkmen İş insanı Nevzat Avcı, Kerkük Katliamı öncesi Mücadeleci Remzi Hünkâr ile beraber hapiste olduklarını ve nasıl işkence gördüklerini anlattı. Bilekliğinde ve Kollarındaki işkence izlerini katılımcılara anlattığı esnada gözyaşlarına haki olmadı. Alkışlarla karşılanan Avcı, İlk Türkmen Şehidinin Hidayet Beg Arslan olduğunu vurgu yaptı. Ayrıca toplantı ’da Riyaz Bahattin bir konuşma yaparak bazı eleştirilerde bulundu. Türkmen siyasetçileri Türkmen gençlerine yer vermelerini dile getirdi. Irak Türkmen Öğrenci ve Gençler Birliği Başkanı Yahya Arslan da kısa bir konuşma yaparak Katliama değindi. Türkmen öğrencileri olarak destek ve teşvik edilmelerine ihtiyaç olduğunu söyledi.

 Kerkük Katliamı Kısa Filmi Sunuldu

Irak Türkleri Öğrenci ve Gençler Birliğinin hazırladığı Kerkük Katliamı kısa filmi sunuldu. Film çok hızlı bir şekilde amatörce da şekilse de verilen mesaj Türkmenlerini çektikleri acı günleri ifade etmeye yetti. Film katılımcılar tarafından takdirle karşılandı. Daha sonra filmde oynayan öğrenciler filmin aşmalarını sahnede anlattılar alkışlarla Irak Türkleri Öğrenci ve Gençler Birliğine sunulan “Takdir Belgesini” aldılar.

 

Şairler Vicdanında Şehitler

Anma toplantısının son bölümünde tüm şehitlerimiz için Şiirler okundu. Önce Bağdat’tan toplantıya katılan 3 Telaferli Şair; Rıza Çolak, Fazıl Çöli, Casim Babaoğlu okudukları güzel ve anlamlı şiirlerle her kesi coşturdular.  Daha sonra diğer Telaferli Şairleri Miktad Havdioğlu, Muhammed Meri Saitoğlu, Sadık Sazıgüzel Kaddooğlu, Sadık Yahya güzel şiirlerle duygu ve düşüncelerini şiirlerle anlattılar. Toplantıya Azerbaycan’dan şair Aide Zeynelova, okuduğu Türkmen şiiriyle gecenin ilgi odağı oldu. Anavatan Türkiye’de ise, Şairleri Hanlar Koca, Halil Yazaner, Pakize Altan, Aydın Yüksel okudukları birer şiirle gece renk kattılar.

 

Türkmen Sanatçıları Ahmet Tuzlu ile Ali Songül

Anma toplantısına katılan Türkmen sanatçıları Ahmet Tuzlu ile Ali Songül duygu ve düşüncelerini sanatları ile ifade etmeye çalıştılar. Ahmet Tuzlu sahnede okuduğu bir horyat ile tolumu önemli mesajlar verdi. Ali Songül ise, önce yönetmenliğini ve oyunculuğunu yaptığı Kerkük Katliamı kısa filmi ile katkıda bulundu daha sonra anma toplantısının tüm fotoğrafları ölümsüzleştirdi. Toplantının sonunda “Karetmez ahım, sen gülizare”  türküsünü ilahi şekliyle seslendirdi.

Katılımcılara Teşekkür Belgesi

14-17 Temmuz 1959 Kerkük Şehitleri ile 15 Temmuz Şehitleri Anma toplantısını düzenleyen Türkmeneli Kültür Merkezi ile Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Ankara Şubesi tarafından hazırlanana “Teşekkür Belgesi” katkıda bulunan öncelikle şairler ve faaliyetlerde emeği geçenlere dağıtıldı. Toplantı toplu bir fotoğrafla son buldu.

 

 

 

Önceki İçerikIrak’ta halk İbadi’nin üyesi olduğu parti binasını bastı
Sonraki İçerikIrak hükümetine ‘göstericilerin taleplerini dikkate alın’ çağrısı
Dr. Şemsettin Küzeci
Araştırmacı, Eğitimci, Gazeteci, Şair, Yazar Şemsettin Küzeci; Kerkük’te doğdu. Musul Üniversitesi’nden bitirdi. 5 Yıl Kerkük’te lise öğretmenliği yaptı. Kerkük Televizyonu, Bağdat Türkmence Radyosunda Gençlik ve Spor programları hazırlayıp sundu. Yazılarını Bağdat’ta Türkçe yayınlanan Yurt gazetesi, Kardeşlik ve Birlik Sesi dergilerinde yayınladı. Irak’taki siyasi nedenlerden dolayı 1996’da Türkiye’ye yerleşti. 1999 yılında Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilciliğinde Basın Yayın ve Enformasyon Şube Müdürü olarak çalıştı. Kerkük gazetesi'nin Türkiye temsilciliği ve Türkmeneli TV’de Muhabir, Programcılığı ve Haber Müdürlüğü yaptı. 2007 yılında Irak Basın Tarihi üzerine G.Ü. İletişim Fakültesi Radyo TV ve Sinema bölümünden yüksel lisans ve 2009 yılında Hollanda'da Global Lahey Üniversitesinde Irak Televizyonları üzerine doktorasını yaptı. Türkmeneli Kültür Merkezinde Basın ve Kültür Müşaviridir 2009-2019). Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORSAM) Medya ve Türkmen Çalışmaları uzmanı. Şubat 2019-15 Temmuz 2020. 16 Temmuz 2020'den beri Türkmeneli Vakfı Başkanlığı Basın Danışmanı... • Irak Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Irak • Irak, Türkiye, Azerbaycan, Arap ve Avrasya Yazarlar Birliği üyesi •İLESAM Üyesi. Ankara -Türkiye • Dünya Genç Türk Yazarlar Birliği Başkan Yardımcısı, (Azerbaycan) • Irak Türkmen Edebiyatçılar Birliği Uluslararası Koordinatörü, • Işık Edebiyatçılar Grubunun Başkanı. (Kerkük) • Türk Dünyası Genç İletişimciler Birliği Kurucu Genel Başkanı. • Dünya Türk Gençleri Birliği Genel Başkan Yardımcısı. (Azerbaycan) • Kerkük Kültür Derneği Kurucu Genel Başkanı, (Ankara- Irak) • Irak Türkmen Basın Konseyi Genel Sekreteri, (Ankara-Irak) • Dünya Gazeteciler Federasyonu. Kurucu üyesi (Genel Sekreter) • Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Başkanı. •Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Genel Başkanı. • Dünya İletişimciler Derneği. Kurucusu ev Genel Başkanı. Ankara Türkiye ve Türk dünyasında Irak Türklerini uluslararası konferans, bilgi şöleni ve toplantılarda temsil etti. 300’e yakın hizmet, takdir, teşekkür, onur belgesi, plaket ve ödül almıştır. 2006’da; Irak, Azerbaycan ve Türkiye ile ilgili yapmış olduğu ilmî ve edebî çalışmalarından dolayı, VEKTOR Uluslararası İlim Merkezi tarafından kendisine Fahrî Doktora Payesi verildi. Basılmış 55 adet kitabı bulunmaktadır.