Vefatının 15. Yılında Kerkük’ün Efsane Sesi Abdülvahit Küzeci

Vefatının 15. Yılında Kerkük’ün Efsane Sesi Abdülvahit Küzeci

Dr. Şemsettin Küzeci 

“Babagürgür bir kızdır, Kerkük üste yıldızdır
Aç gözün dünyaya bak,
Gece değil gündüzdür”

Uzun yıllardan Irak Türkmenlerinin, Türkiye ve Türk Dünyasındaki sesi olan ünlü sanatçısı Abdülvahit KÜZECİ, Cuma 29 Haziran 2007 saat 22.30’da Kerkük’te vefat etti. Aylarca sağlık sorunlarıyla boğuşan Küzeci, vefatından önce yataktayken Türkmeneli TV’ye konuşmuştur. Seyircileri ile adeta vadeleşmişti. Şah eserlerini meydana koyan Abdülvahit Küzeci, okuduğu hoyratlar, onun son nefeste olduğunu vurguluyordu. Usta Sanatçı Küzeci’nin hayat serüveninin özetle okuyalım…                                                                                                                                                                                                      1925 yılında Kerkük’te doğdu. Okuma yeteneğini Cami’de Molla yanındayken keşfedilmiştir. Okulda Kuran-i Kerim okurken öğretmenleri tarafından sesi beğenilip ve teşvik edilmiştir. Ortaokuldayken öğrencilik hayatından ayrılıp, 1944’te Kerkük petrol Şirketinde işe başlamıştır.

Sanat hayatı, daha ilkokuldayken okuduğu Türkçe şarkılarla başladı. Türkiye’nin şakıyan bülbülü Celal BEG plaklarına merak ederek bunları her zaman dinlemiş ve şarkılarını öğrenmiştir. 1952 yılında Abdülvahit KÜZECİ altı aylık Londra’ya bir kursa gitmiştir. Orada BBC radyosunda Türkçe bölümü için Kuran’ı Kerim ve bir takım hoyrat ve şarkılar kayda almıştır. Bunlarda muhalif ve muçula hoyratları, Ay Dolanaydı, Altın Yüzük şarkıları…

1956–1958 yılında Ankara ve İstanbul’da olurken birtakım hoyratları, Ünlü sanatçı Nida Tüfekçi eşliğinde birçok şarkı ve Hoyrat (uzun havalar) kaydetmişti. 1959’da Türkmence bölümü açılırken ilk ses sanatçısı olarak bir takım şarkılar ve makam hoyratları kayda almıştır

Bu güne kadar Kerkük TV’sinde ve Bağdat Türkmence Radyosunda yaklaşık 200’den fazla şarkısı vardır. TRT Müzik bölümü repertuarında yaklaşık 100’e yakın notasıyla birlikte şarkı adına kayıtlıdır. 2002 yılının süper şarkısı ödülüne sahip olan ZARA’nın okuduğu “Kalenin dibinden bir taş olaydım” şarkısı yine Kerküklü Abdülvahit KÜZECİ ’ye aittir.

82 yaşında gözlerini hayata yuman Küzeci, doğup, büyüdüğü ve yaşadığı vatanı Kerkük’teki evinde ara sıra sanatçı ve hayranları tarafından ziyaret ediliyordu. Her ne kadar hasta yatağında olsaydı da ağzından düşmeyen ve her platformda dile getiren çok sevdiği hoyratlardan:

 Sil kini

Sen kalbivden sil kini

Bu can nanca kocalsa

Yeri geli silkini

Kar etmez ahım; Türküsü onun hayatının bir parçası olarak gönüllerde taht kurmuştu. Türkiye’de birçok ses sanatçısı tarafından icra edilmiş, Mustafa Ceceli en iyi yorumcularından biridir.

 Kar etmez ahim, sen Gülizare.
Onulmaz isler güzelim, dilde bu yâre
Olsam da geçmem, bin pare pare.
Sevmiş bulundum güzelim, gayri ne çare.

 

Koy aksın yaşım billah’i silmem.
Mecnun oldum güzelim, terk edebilmem.
Kessen de başım, senden ayrılmam.
Sevmiş bulundum güzelim gayri ne çare.

 Üstat Abdülvahit Küzeci, Âşık Veysel’in yazdığı “Mimar” şiirine beste yaparak, İlahi aşkıyla yüreğinden alev alev dışarıya püskürürdü.

 Bu dünyayı kuran mimar                

Ne hoş sağlam temel atmış             

İnsanlığa ibret için                         

Kısım kısım kol yaratmış              

 Kimi yayan kimi atlı

Kimi uçar çift kanatlı

Dünya şirin baldan tatlı

Eyvah balı tuza katmış

 Kazması yok küreği yok     

Ustası var çırağı yok           

Gök kubbenin direği yok     

Muallâkta bina çakmış  

 Kimi yayan kimi atlı

Kimi uçar çift kanatlı

Hep biliriz dünya fani

 Oyalıyor seni meni

Âdem Havva’dan bu yana

Nice insan gelmiş gitmiş

 Bu dünyaya gelen gülmez

Bir yol vardır giden gelmez

Bu hikmeti kimse bilmez

Bu ne sır demez kapatmış?

Türkmenlerin Milli Şairi Mehmet İzzet Hattat’ın yazıldığı “Öksüz Bülbül” şiiri onun için bir başka şaheser niteliğini taşırdı.

 Bir bülbülüm öterim ne yerim var ne yuvam

Bir dertliyim gezerim ne çarem var ne davam

Benim destanı aşkım ne has anlara avam

Hülyalı gezen gönlüm dalına konmak ister


Ayırdı zalim felek doyurmadan tadına

Benim gibi öksüzün kim koşar feryadına

Ezelden yanıyorum güzel senin oduna

Benim bu yanan gönlüm elimle sönmek ister


Ne güzelsin gözümde güneş gibi gül gibi

Yıllar oldu ayrıldık bana gelir dün gibi

Birden ezdin bağrımı ilden ön gibi

Yollarında dilberin mum gibi yanmak ister

Azerbaycan, Türkiye ve daha nice Türk dünyasında bilinen “Evlerinin ögü yonca- Ninne Yavrum Ninne” türküsü Sinan Sait tarafından okunsa da Küzeci’nin bilinen eserlerinden biridir. Bu türkünün de TRT repertuarında kaynak kişisi olduğu saptanmıştır. Bu türkü nesilden nesle devam eden Küzeci’nin bir şaheseridir diyebiliriz. Vefatının 15. Yılında Abdülvahit Küzeci’yi saygıyla minnetle anıyoruz. Mekânı cennet olsun. Nur içinde yatsın…

 EVLERİNİN ÖNÜ YONCA

Evlerinin Önü Yonca
Yonca kakmış dam boyunca
Boyu uzun beli ince
Ninne yavrum ninne
Esmer yavrum ninne ninne ninne
**

Evlerinin önü bakla
Gügerçinler vurar takla, vurar takla
Al meni koynunda sakla
Ninne yavrum ninne
Esmer yarim ninne, ninne ninne

**

Evlerinin ögü lale

Sakı doldur ver piyale ver piyale

Serhoş olağ düşeğ yola

Ninne yavrum ninne
Esmer yarim ninne, ninne ninne

**
Abdülvahit Küzeci’nin hayat serüvenini ağzından izlemek için bu linki tıklayınız: https://www.youtube.com/watch?v=wsy7IYYJrQY&t=1407s

Önceki İçerikİsveç ve Finlandiya, Türkiye ile imzalanan üçlü memorandumdan memnun
Sonraki İçerikTürkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Biden ile görüştü
Araştırmacı, Eğitimci, Gazeteci, Şair, Yazar Şemsettin Küzeci; Kerkük’te doğdu. Musul Üniversitesi’nden bitirdi. 5 Yıl Kerkük’te lise öğretmenliği yaptı. Kerkük Televizyonu, Bağdat Türkmence Radyosunda Gençlik ve Spor programları hazırlayıp sundu. Yazılarını Bağdat’ta Türkçe yayınlanan Yurt gazetesi, Kardeşlik ve Birlik Sesi dergilerinde yayınladı. Irak’taki siyasi nedenlerden dolayı 1996’da Türkiye’ye yerleşti. 1999 yılında Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilciliğinde Basın Yayın ve Enformasyon Şube Müdürü olarak çalıştı. Kerkük Gazetesi'nin Türkiye temsilciliği ve Türkmeneli TV’de Muhabir, Programcılığı ve Haber Müdürlüğü yaptı. 2007 yılında Irak Basın Tarihi üzerine G.Ü. İletişim Fakültesi Radyo TV ve Sinema bölümünden yüksel lisans ve 2009 yılında Hollanda'da Global Lahey Üniversitesinde Irak Televizyonları üzerine doktorasını yaptı. Türkmeneli Kültür Merkezinde Basın ve Kültür Müşaviridir 2009-2019). Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORSAM) Medya ve Türkmen Çalışmaları uzmanı. Şubat 2019-15 Temmuz 2020. 16 Temmuz 2020'den beri Türkmeneli Vakfı Başkanlığı Basın Danışmanı... • Irak Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Irak • Irak, Türkiye, Azerbaycan, Arap ve Avrasya Yazarlar Birliği üyesi •İLESAM Üyesi. Ankara -Türkiye • Dünya Genç Türk Yazarlar Birliği Başkan Yardımcısı, (Azerbaycan) • Irak Türkmen Edebiyatçılar Birliği Uluslararası Koordinatörü, • Işık Edebiyatçılar Grubunun Başkanı. (Kerkük) • Türk Dünyası Genç İletişimciler Birliği Kurucu Genel Başkanı. • Dünya Türk Gençleri Birliği Genel Başkan Yardımcısı. (Azerbaycan) • Kerkük Kültür Derneği Kurucu Genel Başkanı, (Ankara- Irak) • Irak Türkmen Basın Konseyi Genel Sekreteri, (Ankara-Irak) • Dünya Gazeteciler Federasyonu. Kurucu üyesi (Genel Sekreter) • Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Başkanı. •Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Genel Başkanı. • Dünya İletişimciler Derneği. Kurucusu ev Genel Başkanı. Ankara * Türkiye Yazarlar Birliği Ankara Şubesi Yönetim Kurulu üyesi. 2020-2023... devam ediyor Türkiye ve Türk dünyasında Irak Türklerini uluslararası konferans, bilgi şöleni ve toplantılarda temsil etti. 300’e yakın hizmet, takdir, teşekkür, onur belgesi, plaket ve ödül almıştır. 2006’da; Irak, Azerbaycan ve Türkiye ile ilgili yapmış olduğu ilmî ve edebî çalışmalarından dolayı, VEKTOR Uluslararası İlim Merkezi tarafından kendisine Fahrî Doktora Payesi verildi. Basılmış 60 adet kitabı bulunmaktadır.