20 Haziran 2009 (Kerkük-Tazehurmatu Faciası)

20 Haziran 2009 (Tazehurmatu Faciası)

Dr. Şemsettin Küzeci

Irak’ta, Kerkük şehrinin 20 km. güneyindeki Türkmen kasabası Tazehurmatu’da 20 Haziran 2009 Cumartesi günü öğle saatlerinde meydana gelen patlamada en az 83 kişi hayatını kaybetti ve 200’ün üstünde Türkmen yaralandı.
Tazehurmatu’nun merkezindeki cami yakınında pazar yerinde bomba yüklü kamyon ile bir patlama gerçekleştirildi. Söz konusu toplu katliamı yapanlara; kana susamış canavar ve hasta ruhlu insanlar yakıştırması yapıldı. Ve bu patlamayla Türkmen kasabası Tazehurmatu’nun haritadan silinmesinin hedefl endiği belirtildi.

Bölgede yaşayan Türkler “Bu eli kanlılar Irak Türklerini asla yok edemeyeceklerdir, güçleri de buna yetmeyecektir.

Diktatör Saddam Hüseyinde Irak Türklerini yok etmeye yemin etmişti, yok edebildi mi? Saddam’ın sonunu herkes gördü. İnanın Türkmenlere bunları yapanların sonu, Saddam’ın sonundan daha beter olacaktır.” diyerek tepkilerini ortaya koydular.

Tazehurmatu’ya koşan yüzlerce Türkmen’in ardımı ile ölenlerin cesetleri toplanırken,yaralılar da hastanelere ulaştırıldı. Ölenlerin ve yaralıların çoğunluğunu kadınlar, yaşlılar ve çocuklar oluşturuyordu. Patlama nedeniyle savaş alanına dönen Tazehurmatu’da 150’nin üzerinde evin de yıkıldığı yetkililer tarafından bildirildi. Bütün Türkmenleri yasa boğan bu faciadan dolayı Türkmen bölgelerinde 3 günlük yas ilan edildi.

Önceki İçerikTürkiye Dışişleri Bakanı: PKK’nın Temizlenmesi, Irak’ın Güvenliği İçin Önemli
Sonraki İçerikIrak Anayasa Mahkemesi’nden seçim kararı
Dr. Şemsettin Küzeci
Araştırmacı, Eğitimci, Gazeteci, Şair, Yazar Şemsettin Küzeci; Kerkük’te doğdu. Musul Üniversitesi’nden bitirdi. 5 Yıl Kerkük’te lise öğretmenliği yaptı. Kerkük Televizyonu, Bağdat Türkmence Radyosunda Gençlik ve Spor programları hazırlayıp sundu. Yazılarını Bağdat’ta Türkçe yayınlanan Yurt gazetesi, Kardeşlik ve Birlik Sesi dergilerinde yayınladı. Irak’taki siyasi nedenlerden dolayı 1996’da Türkiye’ye yerleşti. 1999 yılında Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilciliğinde Basın Yayın ve Enformasyon Şube Müdürü olarak çalıştı. Kerkük gazetesi'nin Türkiye temsilciliği ve Türkmeneli TV’de Muhabir, Programcılığı ve Haber Müdürlüğü yaptı. 2007 yılında Irak Basın Tarihi üzerine G.Ü. İletişim Fakültesi Radyo TV ve Sinema bölümünden yüksel lisans ve 2009 yılında Hollanda'da Global Lahey Üniversitesinde Irak Televizyonları üzerine doktorasını yaptı. Türkmeneli Kültür Merkezinde Basın ve Kültür Müşaviridir 2009-2019). Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORSAM) Medya ve Türkmen Çalışmaları uzmanı. Şubat 2019-15 Temmuz 2020. 16 Temmuz 2020'den beri Türkmeneli Vakfı Başkanlığı Basın Danışmanı... • Irak Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Irak • Irak, Türkiye, Azerbaycan, Arap ve Avrasya Yazarlar Birliği üyesi •İLESAM Üyesi. Ankara -Türkiye • Dünya Genç Türk Yazarlar Birliği Başkan Yardımcısı, (Azerbaycan) • Irak Türkmen Edebiyatçılar Birliği Uluslararası Koordinatörü, • Işık Edebiyatçılar Grubunun Başkanı. (Kerkük) • Türk Dünyası Genç İletişimciler Birliği Kurucu Genel Başkanı. • Dünya Türk Gençleri Birliği Genel Başkan Yardımcısı. (Azerbaycan) • Kerkük Kültür Derneği Kurucu Genel Başkanı, (Ankara- Irak) • Irak Türkmen Basın Konseyi Genel Sekreteri, (Ankara-Irak) • Dünya Gazeteciler Federasyonu. Kurucu üyesi (Genel Sekreter) • Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Başkanı. •Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Genel Başkanı. • Dünya İletişimciler Derneği. Kurucusu ev Genel Başkanı. Ankara Türkiye ve Türk dünyasında Irak Türklerini uluslararası konferans, bilgi şöleni ve toplantılarda temsil etti. 300’e yakın hizmet, takdir, teşekkür, onur belgesi, plaket ve ödül almıştır. 2006’da; Irak, Azerbaycan ve Türkiye ile ilgili yapmış olduğu ilmî ve edebî çalışmalarından dolayı, VEKTOR Uluslararası İlim Merkezi tarafından kendisine Fahrî Doktora Payesi verildi. Basılmış 55 adet kitabı bulunmaktadır.