2018 IRAK SEÇİMLERİNDE KERKÜK İLİNDEN GERÇEKLEŞEN İHLALLERLE

                          2018 IRAK SEÇİMLERİNDE KERKÜK İLİNDEN GERÇEKLEŞEN İHLALLERLE

                                                                                 Dr, Şemsettin Küzeci

ABD’nin Saddam sonrası Irak demokrasi getireceği iddiası çoktan beri suya düşmüştür. 1991 Körfez hareketinde esnasında ABD ve müttefik güçleri Kuveyt’ten Irak ordusunu çıkardıktan sonra Bağdat’a kadar geleceğini söylese de ancak Kut şehrinde Kuvvetler komutanı Showarskov orduya dur demesi Türkiye’nin dönem başbakanı Tansu Çiller’in de plan Bağdat idi demesi ABD’nin gizli oyunları rotaya çıktı.2003 yılına kadar devam eden süreçte ABD Irak için binlerce yok etme plandı çizerek, Saddam’ı nihayet yok etti. Bağdat Hakimi Bol Bemar Irak’a demokrasi getireceğiz, Irak halkı özgürce yaşayacaklar demesi, zavallı Irak toplumunu sevindirmiştir. Bu gün Irak’a baktığımızda Demokrasinin D’si bile Irak’ta uygulanmıyor. Nedeni de ABD’nin Irak’ta kurduğu yanlış planlardır. Onlardan bir tanesi de Irak Anayasasıdır. İster 2003 Geçici Anayasa olsun isterse 2005’te düzmece bir referandumla kabul edilen Anayasa olsun. Her ikisi de Irak halkının aleyhine olduğu şüphesizdir. 2003 Geçici Meclis Hüküm, 30 Ocak 2005, 15 Aralık 2005, 7 Mart 2010, 30 Nisan 2014 ve 12 Mayıs 2018 tarihlerinde Irak’ta yapılan seçimlerin hiç birisinde demokratik ve şeffaf bir şekilde vatandaş haklarına kavuşmamıştır.

Irak Türkmen toplumu da Irak’ta en fazla zarar gören toplumdur. Irak’ın toprak bütünlüğünü savunana birlik ve beraberlik için Irak bayrağına sahip çıkarak ve fedakârlığın vergisini ödüyor. 12 Mayıs 2018 tarihinde Irak yapılan son seçimlerde Türkmenlere karşı Kerkük’te yapılan seçim ihlallerini aşağıya alıyoruz: Bu ihlaller 100’den fazla gerçekleşenlerin bazılarıdır…

 1. Seçimlerden bir süre önce Elektronik seçim sandıkları kontrol için Bağdat değil KYB’nin merkezi Süleymaniye’ye götürüldü. Meğerse orada bu sandıklara yeniden ayarlar varildi.
 2. Seçimlerden 2 saat önce Kerkük Bağımsız Seçim Kurulumundan bir grup CD RAM’ları alıp başka bir yerde CD RAM’lara bazı programlar yüklenmiştir.
 3. Kerkük Seçimlerinden birkaç gün önce KYB’ye ait olan Kerkük’te yayınlanan El-Nebe gazetesinde Kerkük’te KYB milletvekilleri 6 Aday’ının fotoğrafları ve Kerkük seçimi kazanacakları tahmin edilenlerin liste ve ada numarasıyla fotoğrafları yayınlandı. Bu bir çeşit Kürt toplumunu organize edecek şekilde ve tolu olarak sahteliklerini ortaya koymuştur.
 4. Cihazlar Türkmen seçmenlerinin seçim pusulalarında 18 aday olduğu halde, pusulalarda 21 ve 23 numaralara otomatik olarak işaret edilmiştir. Örneğin Hidayet Okulunda gerçekleşmiştir.
 5. Türkmen bölgelerinde %100 oyların Türkmenlere verildiği merkezlerde Kürtlere çok sayıda oy çıkması hileleri ortaya koymuştur.
 6. 10 Mayıs Özel Seçimlerde(Asker ve Polis) seçimlerinde Kerkük’e bağlı çoğunluk Arapların yaşadığı ilçeler ve köylerden: Havice, Dibis’te ve Türkmen İlçesi Dakuk’tan 25 seçim merkezinde oyların çoğu ve aşırı derecede KYB’ye çıkması ciddi derecede şüphe uyandırdı. Kerkük’te Türkmen ve Arap yetkililer Bağdat’tan tarafsız bir yetkilinin Kerkük’e atanmasını istediler. Bağdat ise Erbil Seçim Kurulu üyesini Kerkük’e atanması uygun görmüştür.
 7. Kerkük’te bugüne kadar 186 sandık aslan açılmamıştır.
 8. 323 CD RAMa el konulmuş, bu CD’ler okutulmadan Bağdat Kerkük sonuçlarını açıklamıştır.
 9. Sandıklar açılıp sayım yapıldıktan sonra her merkez her sandıktan çıkan oyların çizelgesini CD olarak siyasi parti gözlemcilerine verdikten sonra sayılan oyları Bağdat’a gönderir. Daha sonra ilan edilir. Bu işlemlerin hiçbiri yapılmadan Kerkük’te seçim sonucu açılmıştır.
 10. Dakuk ilçesinde Süryani seçmeninin olmadığı bir merkezden 193 oy Süryanilere çıkması dikkat çekmiştir. Aynı zamanda Kerkük’ün Türkmen bölgelerinde özellikle de Musalla semtinde ki, Kürtlerin olmadığı bir semtte KYB’ye aşırı oy çıkması seçime sahte karıştığı durumunu netleştirmiştir.
 11. Salahattin iline bağlı Tuzhurmatu yakınlarında sandık koyulmayan göçmen çadırlarından KYB’ye oyların çıkması, aynı durum Kifri’de Saddam döneminde Kerkük’ten göç ettirilen Kürtlerin oyları Kerkük iline kaydırılması da dikkat çekmiştir.
 12. Irak Bağımsız Seçim Kurulu Başkanı Kerkük’e Erbil’den yetkili ataması Kerkük’ü Kürt bölgesi üzerinde sayılması anlamına geliyor. Bu da Irak yaslarına aykırıdır.

Kerkük’te Arap ve Türkmenlerin çalınan oyları Kürt KYB partisinin sistematik bir şekilde planlanan bir büyük oyun olduğu ortadadır. Bu sahtekârlık Kerkük’te büyük bir kaosa neden oldu. Bu oyun Kerkük’te başka bir oyunların ve dümenlerin planlandığı şüphesi uyandı. 22 Aralık’ta yapılacak olan Mahalli seçimlerde Kerkük Valisi, Meclis Başkanı kaymakam ve Dairelerin genel müdürlüklerinin üzerine bir Kürt yatırımı ve planı olduğu düşünülmektedir. Belki de yabancı güçlerin Kerkük petrolü üzerinde gizli bir şekilde Kürtlerle anlaştığını planlanmış olabilir.

Önceki İçerikIrak’ta binden fazla seçim sandığındaki oylar iptal edildi
Sonraki İçerikITC Başkan Yrd. Hasan Turan Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum’u Eleştirdi
Dr. Şemsettin Küzeci
Araştırmacı, Eğitimci, Gazeteci, Şair, Yazar Şemsettin Küzeci; Kerkük’te doğdu. Musul Üniversitesi’nden bitirdi. 5 Yıl Kerkük’te lise öğretmenliği yaptı. Kerkük Televizyonu, Bağdat Türkmence Radyosunda Gençlik ve Spor programları hazırlayıp sundu. Yazılarını Bağdat’ta Türkçe yayınlanan Yurt gazetesi, Kardeşlik ve Birlik Sesi dergilerinde yayınladı. Irak’taki siyasi nedenlerden dolayı 1996’da Türkiye’ye yerleşti. 1999 yılında Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilciliğinde Basın Yayın ve Enformasyon Şube Müdürü olarak çalıştı. Kerkük gazetesi'nin Türkiye temsilciliği ve Türkmeneli TV’de Muhabir, Programcılığı ve Haber Müdürlüğü yaptı. 2007 yılında Irak Basın Tarihi üzerine G.Ü. İletişim Fakültesi Radyo TV ve Sinema bölümünden yüksel lisans ve 2009 yılında Hollanda'da Global Lahey Üniversitesinde Irak Televizyonları üzerine doktorasını yaptı. Türkmeneli Kültür Merkezinde Basın ve Kültür Müşaviridir 2009-2019). Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORSAM) Medya ve Türkmen Çalışmaları uzmanı. Şubat 2019-15 Temmuz 2020. 16 Temmuz 2020'den beri Türkmeneli Vakfı Başkanlığı Basın Danışmanı... • Irak Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Irak • Irak, Türkiye, Azerbaycan, Arap ve Avrasya Yazarlar Birliği üyesi •İLESAM Üyesi. Ankara -Türkiye • Dünya Genç Türk Yazarlar Birliği Başkan Yardımcısı, (Azerbaycan) • Irak Türkmen Edebiyatçılar Birliği Uluslararası Koordinatörü, • Işık Edebiyatçılar Grubunun Başkanı. (Kerkük) • Türk Dünyası Genç İletişimciler Birliği Kurucu Genel Başkanı. • Dünya Türk Gençleri Birliği Genel Başkan Yardımcısı. (Azerbaycan) • Kerkük Kültür Derneği Kurucu Genel Başkanı, (Ankara- Irak) • Irak Türkmen Basın Konseyi Genel Sekreteri, (Ankara-Irak) • Dünya Gazeteciler Federasyonu. Kurucu üyesi (Genel Sekreter) • Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Başkanı. •Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Genel Başkanı. • Dünya İletişimciler Derneği. Kurucusu ev Genel Başkanı. Ankara Türkiye ve Türk dünyasında Irak Türklerini uluslararası konferans, bilgi şöleni ve toplantılarda temsil etti. 300’e yakın hizmet, takdir, teşekkür, onur belgesi, plaket ve ödül almıştır. 2006’da; Irak, Azerbaycan ve Türkiye ile ilgili yapmış olduğu ilmî ve edebî çalışmalarından dolayı, VEKTOR Uluslararası İlim Merkezi tarafından kendisine Fahrî Doktora Payesi verildi. Basılmış 55 adet kitabı bulunmaktadır.