30 yıl önce böyle yazmıştım kültürel haklarımızı

 

“Yurt’ un Doğumu Ana Dilim!”

Şemsettin Küzeci

Parlayan gazetemiz “Yurt” bugün 21. yılını geride bıraktı. Türkmen yurttaşlarının kültürünü Türkmenlere ve diğer milletlere tanıttıran gazete yeni yılını mutlulukla karşılamaktadır.

24 Ocak 1970’te devrim komuta konseyi tarafından çıkarılan 89 numaralı karara göre Irak Türkmenlerine kültürel haklar tanındı. Bu karara göre 18 Haziran 1970’te Yurt gazetesinin ilk sayısı bahar gibi tüm Irak Türkmenlerinin yüzüne sevinçle sunuldu. O günden bugüne Türkmen edebiyatı dünya edebiyatı yolunda önemli adımlar atmıştır.

Bizler (Türkmenler) kültürel haklarımızı iyice üstün bir biçimde başarmak görevimizdir. Zira her milletin edebiyatı, sanatı, düşüncesi kendi kültüründen belli olur. Eğer bizler edebiyatımızı, sanatımızı parlak bir şekilde ilerletmeye çalışmazsak, bir şeyler yapmamış oluruz. Özellikle de bizden sonra gelen kuşak hakkında suç işlemiş oluruz.

Yurt dediğimiz halde öğretmen demektir, bizler ise Yurt’ un öğrencisiyiz. Öğretmenlerimiz de Yurt gazetesidir ve diğer Türkmen basınlarıdır.

Kuşku yoktur ki, Yurt gazetesinin kadrosu çok çaba harcıyorlar. Gece gündüz yorulmak bilmeden her bir engele karşı, mutlulukla çalışıyorlar. Tek erekleri gazetenin uygun, güzel bir biçimde faydalı konularla Türkmen toplumuna, özellikle de edebiyatına fayda olmasıdır.

Edebiyatımızı zenginleştirmek, tümümüzün boynunda büyük bir borçtur. Çünkü edebiyatımız bizlerin elinde atalarımızdan kalan kıymetli emanettir. Zamanın saf ve temiz aynasıdır. Büyük bir yaratıcılık ve ilhamdır. Bizler şu aynaya iyice bakmak kin ve kıskançlığı kendi kendimizden unutmak, kendi kendimizle sadık olmak, birbirimizin yardımıyla büyüklerimizin desteğiyle düzgün ve temiz adımlar atmalıyız. Şu çalışmalar da kendimize (kendi başımızda) bir görevdir ve bizler de bu görevimizi sonsuza dek seve seve ödemeliyiz. Hepimiz de bunun kanısındayız sayın meslektaşlarım, erdemli dostlarım.

Değerli okuyucularımız;

Yurt gazetesi kendi başına bir okul olarak anadilimiz sayılır. Ana dilini de hiçbir kimse unutamaz. Unutursa da o insan sayılmaz! Ama ne yazık ki çok kimseler ana dilini konuşmuyorlar. Konuşanların da önüne işte son günlerde ana dilimiz acı bir durumda şaşkın kalmıştır. Türlü türlü renklere boyanmıştır.

Ana dilim can dilim, Türkmen dilim kan dilim

Herkes derdine düşüp, öz özüvçin yan dilim

Ana dilim şen dilim, rüzgârla esen dilim

Yâdlara baş eğerse, tutun kesim men dilim

                                                                      Ş.K.

Son olarak biricik Yurt gazetemizi, sevimli kadrosunu, değerli yazarlarını ve okurlarını kutlamayı, kendime büyük bir görev bildim. Kutlu olsun bayramınız. Mutlu olsun günleriniz. Sevgi dolsun gönülleriniz.

Yurdum için

Yurdum için serpildi topraklar yüreğim

Ellerimden zincirler, yaprak gibi döküldü

Gökyüzünden yıldızlar bir dağ gibi söküldü

Işıldadı gözümden pembe yeşil dileğim.

                                                              Ş.K.

 Yurt Gazetesi Sayı: 1030 Tarih: 13.06.1991

 

Önceki İçerikIrak’ta Bağdat Havalimanı yakınlarına füze saldırısı düzenlendi
Sonraki İçerikIrak’ta idamla yargılanan 340 kişinin infazı onandı
Araştırmacı, Eğitimci, Gazeteci, Şair, Yazar Şemsettin Küzeci; Kerkük’te doğdu. Musul Üniversitesi’nden bitirdi. 5 Yıl Kerkük’te lise öğretmenliği yaptı. Kerkük Televizyonu, Bağdat Türkmence Radyosunda Gençlik ve Spor programları hazırlayıp sundu. Yazılarını Bağdat’ta Türkçe yayınlanan Yurt gazetesi, Kardeşlik ve Birlik Sesi dergilerinde yayınladı. Irak’taki siyasi nedenlerden dolayı 1996’da Türkiye’ye yerleşti. 1999 yılında Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilciliğinde Basın Yayın ve Enformasyon Şube Müdürü olarak çalıştı. Kerkük gazetesi'nin Türkiye temsilciliği ve Türkmeneli TV’de Muhabir, Programcılığı ve Haber Müdürlüğü yaptı. 2007 yılında Irak Basın Tarihi üzerine G.Ü. İletişim Fakültesi Radyo TV ve Sinema bölümünden yüksel lisans ve 2009 yılında Hollanda'da Global Lahey Üniversitesinde Irak Televizyonları üzerine doktorasını yaptı. Türkmeneli Kültür Merkezinde Basın ve Kültür Müşaviridir 2009-2019). Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORSAM) Medya ve Türkmen Çalışmaları uzmanı. Şubat 2019-15 Temmuz 2020. 16 Temmuz 2020'den beri Türkmeneli Vakfı Başkanlığı Basın Danışmanı... • Irak Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Irak • Irak, Türkiye, Azerbaycan, Arap ve Avrasya Yazarlar Birliği üyesi •İLESAM Üyesi. Ankara -Türkiye • Dünya Genç Türk Yazarlar Birliği Başkan Yardımcısı, (Azerbaycan) • Irak Türkmen Edebiyatçılar Birliği Uluslararası Koordinatörü, • Işık Edebiyatçılar Grubunun Başkanı. (Kerkük) • Türk Dünyası Genç İletişimciler Birliği Kurucu Genel Başkanı. • Dünya Türk Gençleri Birliği Genel Başkan Yardımcısı. (Azerbaycan) • Kerkük Kültür Derneği Kurucu Genel Başkanı, (Ankara- Irak) • Irak Türkmen Basın Konseyi Genel Sekreteri, (Ankara-Irak) • Dünya Gazeteciler Federasyonu. Kurucu üyesi (Genel Sekreter) • Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Başkanı. •Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Genel Başkanı. • Dünya İletişimciler Derneği. Kurucusu ev Genel Başkanı. Ankara Türkiye ve Türk dünyasında Irak Türklerini uluslararası konferans, bilgi şöleni ve toplantılarda temsil etti. 300’e yakın hizmet, takdir, teşekkür, onur belgesi, plaket ve ödül almıştır. 2006’da; Irak, Azerbaycan ve Türkiye ile ilgili yapmış olduğu ilmî ve edebî çalışmalarından dolayı, VEKTOR Uluslararası İlim Merkezi tarafından kendisine Fahrî Doktora Payesi verildi. Basılmış 55 adet kitabı bulunmaktadır.