Irak Basını 150 Yaşında

Irak Basını 150 Yaşında

Dr. Şemsettin Küzeci*

Bugün Irak Basını 150. Yıldönümü yaşamaktadır.15 Haziran 1869 tarihinde Bağdat’ta Osmanlı’nın Bağdat Valisi Mithat Paşa tarafından yayınlanan “Zevra” gazetesi bugüne kadar güncelliğini korumaktadır. Osmanlı dönemi 48 yıl yayınlanan (1869-1917) bu gazete 1917’den 2003 tarihinde kadar yani 86 yıl durdurulduktan sonra 2003 yılında tekrar yayına başladı. Bugün Zevra Irak Gazeteciler Cemiyetinin yayın organı olarak günlük Arapça Bağdat’ta yayınlanıyor.

Irak’ta Basınının temeli Osmanlı dönemi atılmıştır. Osmanlı Irak’ı üç vilayet (Bağdat, Basra ve Musul) olarak 400 yıl idare etmiştir. O dönemde de onlara gazete, dergi ve kitap yayınlanmıştır. 1908 yılında Osmanlı devleti tarafından Matbuat Nizamnamesi yayınlanırken Basın konusunda Bağdat, Basra ve Musul’da da ciddi değişiklikler olmuştur.

Bugün Irak devleti bir federe devlet olarak basın ve medyayı her ne kadar serbest bırakmışsa da gizli sansürü devre sokmuştur. Ancak bu gizli sansür bildiğimiz sansür değildir. Bu sansür para ve silahlı güçtür. Irak basınını siyasi partiler ve silahlı güçleri kontrol altına alırken, Yurtdışında bazı medya organları bu sansürü delebilmiştir. Onlardan biri de “el-Şerkiyye TV” dir.

Irak Basınının omurgasını teşkil eden Türkmen basını da aynı tarihi yaşamaktadır. Aslında Zevra gazetesi ilk yayınlandığında Türkçe ve Arapça yayınlandı. Daha sonra uzun müddet Türkçe yayınlandı ve kapanmadan kısa bir müddet evvel Arapça ve Türkçe olarak tekrara yayınlanmıştır. Bu nedenle de Irak Türkmen basını ile Arap basını iki ikiz kardeş gibidir. Bugün Türkmenler de Basın Bayramını kutlamalıdırlar.

Bu vesileyle genel olarak Irak basın ve medya çalışanlarını özel olarak Türkmen basın mensuplarını canı gönülden kutlarım. Bu mübarek dava yolunda şehit düşen gazetecilerimize de Allah’tan rahmet dileriz.

*Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Başkanı

 

Önceki İçerikAsya Liderleri Tacikistan’da Buluşuyor
Sonraki İçerikIrak’ın en büyük hava üssüne saldırı
Dr. Şemsettin Küzeci
Araştırmacı, Eğitimci, Gazeteci, Şair, Yazar Şemsettin Küzeci; Kerkük’te doğdu. Musul Üniversitesi’nden bitirdi. 5 Yıl Kerkük’te lise öğretmenliği yaptı. Kerkük Televizyonu, Bağdat Türkmence Radyosunda Gençlik ve Spor programları hazırlayıp sundu. Yazılarını Bağdat’ta Türkçe yayınlanan Yurt gazetesi, Kardeşlik ve Birlik Sesi dergilerinde yayınladı. Irak’taki siyasi nedenlerden dolayı 1996’da Türkiye’ye yerleşti. 1999 yılında Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilciliğinde Basın Yayın ve Enformasyon Şube Müdürü olarak çalıştı. Kerkük gazetesi'nin Türkiye temsilciliği ve Türkmeneli TV’de Muhabir, Programcılığı ve Haber Müdürlüğü yaptı. 2007 yılında Irak Basın Tarihi üzerine G.Ü. İletişim Fakültesi Radyo TV ve Sinema bölümünden yüksel lisans ve 2009 yılında Hollanda'da Global Lahey Üniversitesinde Irak Televizyonları üzerine doktorasını yaptı. Türkmeneli Kültür Merkezinde Basın ve Kültür Müşaviridir 2009-2019). Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORSAM) Medya ve Türkmen Çalışmaları uzmanı. Şubat 2019'dan itibaren... • Irak Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Irak • Irak, Türkiye, Azerbaycan, Arap ve Avrasya Yazarlar Birliği üyesi •İLESAM Üyesi. Ankara -Türkiye • Dünya Genç Türk Yazarlar Birliği Başkan Yardımcısı, (Azerbaycan) • Irak Türkmen Edebiyatçılar Birliği Uluslararası Koordinatörü, • Işık Edebiyatçılar Grubunun Başkanı. (Kerkük) • Türk Dünyası Genç İletişimciler Birliği Kurucu Genel Başkanı. • Dünya Türk Gençleri Birliği Genel Başkan Yardımcısı. (Azerbaycan) • Kerkük Kültür Derneği Kurucu Genel Başkanı, (Ankara- Irak) • Irak Türkmen Basın Konseyi Genel Sekreteri, (Ankara-Irak) • Dünya Gazeteciler Federasyonu. Kurucu üyesi (Genel Sekreter) • Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Başkanı. •Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Genel Başkanı. • Dünya İletişimciler Derneği. Kurucusu ev Genel Başkanı. Ankara Türkiye ve Türk dünyasında Irak Türklerini uluslararası konferans, bilgi şöleni ve toplantılarda temsil etti. 300’e yakın hizmet, takdir, teşekkür, onur belgesi, plaket ve ödül almıştır. 2006’da; Irak, Azerbaycan ve Türkiye ile ilgili yapmış olduğu ilmî ve edebî çalışmalarından dolayı, VEKTOR Uluslararası İlim Merkezi tarafından kendisine Fahrî Doktora Payesi verildi. Basılmış 51 adet kitabı bulunmaktadır.