Ara: 
 140. Madde
 
 
Özdemir Hürmüzlü
Yazar Hakkında...
Yazara Ait Diğer Köşe Yazıları

140.Madde

Özdemir Hürmüzlü

Tabi ki Irak'ta tartışılan konu çok. Bu konuların başın'da Irak'ın yeni Anayasadaki 140. madde olmaktadır. Değerli okuyucular Irak'ın yeni anayasası kaynağı beli olmayan ABD'li bir kurum tarafından yazılmıştır. Bazı Siyasi Partiler dışında tüm Iraklılara hileyele kabuletirmişlerdir. Bu anayasada çok konular hal edilmemiştir.

Bu hal edilemiyen konuların en başında Kerkük sorunu gelir.Ve bu sorunun çözülmesi için yeni anayasadaki 140. maddeyi koymuşlardır. 140. maddenin özü diyor ki önce Kerkük'te ve onun idari sınırı için'de olan İlçeler ve köyler'de önce(Normallaştıma,Nüfus sayımı ve Referandum uygulanması)ve bu işlemlerin 2007 sonun'da tamamlanması gerekir.Gelim 140.ıncı maddenin komisyon Başkanı Rait Fehmi'nin akıçlamasına bakalım.Diyor ki:
Şimdiya kadar Kerkük ve civarındaki arsa meselelerinin 5% oranın'da haledilmşitir. Yani bu kritik işin hala başıdayız.Tabi ki 140.madde birleşmiş Milletler(BM) önergesiyle (6)Altı Ay ertelenmiştir.Şimdi bakın bir yanlışı bilerek yaptığın zaman belki de hiç çözülmez, işte 140. madde örneğidir ve ABD'liler bu yanlışı birerek yaptılar taki Kerkük'ü bir Kaos(çıkılmaz bu yol) içine süreklemek için alçakca anayasaya koydular.Bu maddenin kesinlikle çözümü yok illaki iptal olmaktır.Bura da aklımızıa bır soru geliyor!
Acaba Kürtler bunu kabul ederler mi?
Bunun yanıtı önümüzdeki gelişmeler belirtecektir.
BUNDAN süre önce Kürt Siyasi Partiler 140.ıncı maddenin uygulanmaması için bir Protesto düzenlemek istediler.Bu Protesto Kerküklüler iş yerlerini kapatacaklar,Hükümet Dairelerinde memurlar çalışmayacaklar ve... Yani sokağa çıkma yasağı gibi bir eylem Tabi ki bu demokrasini yasıtan bir eylemdir.Şimdi bu eylemi gerçekleştirmek için geniş bir tabana sahip olmalısın.Bura'da bir noktaya değinmek istiyorum Kerkük'ün Kent merkezi Türkmenlerin en yoğun yaşadıkları belidir yani bu eylem başarı olmayacak çünkü Türkmenler asla bu maddeyi kabul etmiyorlar.eylemciler bunu fark edince silah zoruyla dükkanlarını kapatmaya başladılar bazı Hükümet dairelerini kapattılar.Tüm işleri bazı polis devriyeleri tarafından yapılmıştır.Daha önceden demiştim ya (Protesto)Demokrasinin en başında gelen eylemlerden birisidir.Onun için bu eylem Antidemokrasi bir eylem oldu ve aynı eski gibi Medya bu çirkin olayı taprağa gömmüştür.


 Yayın Tarihi 06.01.2008 / 194 Defa Okunmuştur

  
Yorum Yaz Arkadaşına Gönder Yazdır Facebook

© Dünya Türk Gençleri Birliği 2007