ABD Yüksek Mahkemesi’nden Trump’ın Başkanlık Dokunulmazlığı İddiasına Çekimser Yaklaşım

Deniz Nakip / ABD Yüksek Mahkemesi, eski Başkan Donald Trump’ın 2020 seçim sonuçlarını değiştirmeye yönelik çabaları nedeniyle Washington’da yargılandığı suçlamalara dair başkanlık dokunulmazlık iddiasını hemen kararlaştırmamaya karar verdi. Mahkeme, özel soruşturucu Jack Smith’in normal temyiz sürecini atlama kararı alırken davayı  hızlıca çözme talebini reddetti.

Eğer Trump bu iddiada başarılı olursa, hakkındaki suçlamalar düşecek; fakat aksi takdirde, yargılamadaki hukuki süreç devam edecek ve Trump’ın itiraz edebileceği diğer konular gündeme gelebilecek. Columbia Bölgesi Temyiz Mahkemesi, bu dokunulmazlık meselesini değerlendirecek ilk taraf olurken  9 Ocak’ta sözlü duruşma düzenleyecek.

Soruşturucu Smith, mahkemeden hızlı bir müdahale talep ederken, davasının “eski bir Başkan’ın ofisteyken işlediği suçlardan federal kovuşturmaya karşı tamamen dokunulmaz olup olmadığı” sorusunu ortaya koymuştu. Yüksek Mahkeme’nin bu konuda hemen karar vermemesi, başkanlık dokunulmazlığı meselesinin daha fazla incelenmesi sürecini başlatıyor.