Acı Kaybımız Milli Yazar Ata Terzibaşı

Acı Kaybımız Milli Yazar Ata Terzibaşı

Dr. Şemsettin Küzeci

Irak Türkmenlerinin varlığını, kültürünü, sanatını, kimliğini, folklorunu, tarihini netice olarak milli davasını savunan ve buğurda mücadele veren Av. Ata Terzibaşı, 92 yaşında Kerkük’te hayatını kaybetti. Yaklaşık 3 aydan beri hasta yatağında düşen Terzibaşı Türkmenler başta olmak üzere hem Irak hem de Türk dünyası için büyük kayıptır. Bugüne kadar 50 civarında esere imza atmış, Kerkük’te basılan13 ciltlik Kerkük Şairleri kitaplarıyla da gönüllerde taht kurmuştur. Onlarca ödül sahibi olan Terzibaşı, araştırmacı, yazar, folklorşinas, gazeteci ve avukatlık mesleklerinde çalışmıştır.

Terzibaşı aramızdan ayrıldı. Ama düşünceleriyle, kitaplarıyla gönüllerimizde, yazılarımızda, fikirlerimizde yaşayacaktır. En önemlisi de Terzibaşı’nın sahip olduğu kültür hazinesi niteliğini taşıyan o muazzam Kütüphanesinin geleceğidir.

(Kerkük) olarak naçizane düşüncemizi okurlarımızla paylaşmak isteriz. Terzibışı’nın yaşadığı evi devlet tarafından bir ATA TERZİBAŞI MÜZESİ olarak kararlaştırılması. Kitaplarını düzenli bir şekilde sergilemek ve gerektiğinde halkı onlardan istifade etmektir.

Bu bir milli görevdir. Bu görevi Irak devleti yapmazsa, Irak Türkmenlerinin siyasi ve kültürel  sivil toplum kuruluşları bu görevi üstlenebilirler.

Irak’ta Türkmen varlığı Ata Terzibaşı’nın evinde geçer diyebiliriz.

Ankara, 02 Nisan 2016

Önceki İçerikIRAK TÜRKMENLERİ ATA’SINI KAYBETTİ
Sonraki İçerikIrak Türkmenleri Azerbaycan Halkının Yanındadır
Dr. Şemsettin Küzeci
Araştırmacı, Eğitimci, Gazeteci, Şair, Yazar Şemsettin Küzeci; Kerkük’te doğdu. Musul Üniversitesi’nden bitirdi. 5 Yıl Kerkük’te lise öğretmenliği yaptı. Kerkük Televizyonu, Bağdat Türkmence Radyosunda Gençlik ve Spor programları hazırlayıp sundu. Yazılarını Bağdat’ta Türkçe yayınlanan Yurt gazetesi, Kardeşlik ve Birlik Sesi dergilerinde yayınladı. Irak’taki siyasi nedenlerden dolayı 1996’da Türkiye’ye yerleşti. 1999 yılında Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilciliğinde Basın Yayın ve Enformasyon Şube Müdürü olarak çalıştı. Kerkük gazetesi'nin Türkiye temsilciliği ve Türkmeneli TV’de Muhabir, Programcılığı ve Haber Müdürlüğü yaptı. 2007 yılında Irak Basın Tarihi üzerine G.Ü. İletişim Fakültesi Radyo TV ve Sinema bölümünden yüksel lisans ve 2009 yılında Hollanda'da Global Lahey Üniversitesinde Irak Televizyonları üzerine doktorasını yaptı. Türkmeneli Kültür Merkezinde Basın ve Kültür Müşaviridir 2009-2019). Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORSAM) Medya ve Türkmen Çalışmaları uzmanı. Şubat 2019'dan itibaren... • Irak Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Irak • Irak, Türkiye, Azerbaycan, Arap ve Avrasya Yazarlar Birliği üyesi •İLESAM Üyesi. Ankara -Türkiye • Dünya Genç Türk Yazarlar Birliği Başkan Yardımcısı, (Azerbaycan) • Irak Türkmen Edebiyatçılar Birliği Uluslararası Koordinatörü, • Işık Edebiyatçılar Grubunun Başkanı. (Kerkük) • Türk Dünyası Genç İletişimciler Birliği Kurucu Genel Başkanı. • Dünya Türk Gençleri Birliği Genel Başkan Yardımcısı. (Azerbaycan) • Kerkük Kültür Derneği Kurucu Genel Başkanı, (Ankara- Irak) • Irak Türkmen Basın Konseyi Genel Sekreteri, (Ankara-Irak) • Dünya Gazeteciler Federasyonu. Kurucu üyesi (Genel Sekreter) • Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Başkanı. •Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Genel Başkanı. • Dünya İletişimciler Derneği. Kurucusu ev Genel Başkanı. Ankara Türkiye ve Türk dünyasında Irak Türklerini uluslararası konferans, bilgi şöleni ve toplantılarda temsil etti. 300’e yakın hizmet, takdir, teşekkür, onur belgesi, plaket ve ödül almıştır. 2006’da; Irak, Azerbaycan ve Türkiye ile ilgili yapmış olduğu ilmî ve edebî çalışmalarından dolayı, VEKTOR Uluslararası İlim Merkezi tarafından kendisine Fahrî Doktora Payesi verildi. Basılmış 51 adet kitabı bulunmaktadır.