Akademisyen ve Eleştirmen Prof. Dr. Necdet Kazım Demirci İstanbul’da Vefat etti

Şemsettin Küzeci/ Akademisyen ve Eleştirmen Prof. Dr. Necdet Kazım Demirci İstanbul’da Vefat etti. 2003 sonrası Kerkük Üniversitesi Rektör yardımcılığı yapan Demirci bugün sabah ansızın gözlerini hayata yumarak ebediyete intikal etti. Peki yazarımız kim idi.

Necdet Kazım DEMİRCİ

Kerkük, 1955- İstanbul 2021

Prof. Dr. Necdet Kazım Demirci, 1955 yılında Kerkük’te doğdu. İl, Orta ve Lise öğrenimini Kerkük’te yüksek öğrenimini Bağdat Müstansıriyye Üniversitesi İngilizce bölümünde bitirdi. 1978 yüksek lisans (mastarı) eğitimini yine Bağdat Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde bitirdi.

Necdet Kazım Demirci lise dönemindeyken kültür ve edebiyatla ilgilenmesi başlamıştır. Fakültede de öğrenim gördüğü yıllarda edebiyata olan ilişkisi daha de artar. Yazılarını Kardaşlık ve Birlik Sesi dergisinde ve 1983’ten sonra da Yurt gazetesi ve yazmaya başlamıştır.

Yazarımız Demirci; yazılarında eleştiri konularına yer ayarmış, bir eleştirmen olarak ta Türkmen edebiyatçıları arasında yer almıştır.

Yazarımız bir süre Tikrit Üniversitesi- kız Fakültesi, İngilizce bölümü öğretim üyesi olarak görev yaptı. 2003 sonrası Kerkük Üniversitesi Rektör yardımcılığı görevinde bulundu.

Sessizliğiyle bilinen akademisyen ve araştırmacı yazar, eleştirmen Necdet Kazım Demirci, 07 Şubat 2021 tarihinde  tedavi gördüğü İstanbul’da vefat etti.

Önceki İçerikIrak’ta Ezidi toplumu IŞİD katliamlarında öldürülen 104 kurbanı toprağa verdi
Sonraki İçerikMusul’da camileri Hristiyanlar, kiliseleri Müslümanlar yeniden inşa ediyor
Araştırmacı, Eğitimci, Gazeteci, Şair, Yazar Şemsettin Küzeci; Kerkük’te doğdu. Musul Üniversitesi’nden bitirdi. 5 Yıl Kerkük’te lise öğretmenliği yaptı. Kerkük Televizyonu, Bağdat Türkmence Radyosunda Gençlik ve Spor programları hazırlayıp sundu. Yazılarını Bağdat’ta Türkçe yayınlanan Yurt gazetesi, Kardeşlik ve Birlik Sesi dergilerinde yayınladı. Irak’taki siyasi nedenlerden dolayı 1996’da Türkiye’ye yerleşti. 1999 yılında Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilciliğinde Basın Yayın ve Enformasyon Şube Müdürü olarak çalıştı. Kerkük gazetesi'nin Türkiye temsilciliği ve Türkmeneli TV’de Muhabir, Programcılığı ve Haber Müdürlüğü yaptı. 2007 yılında Irak Basın Tarihi üzerine G.Ü. İletişim Fakültesi Radyo TV ve Sinema bölümünden yüksel lisans ve 2009 yılında Hollanda'da Global Lahey Üniversitesinde Irak Televizyonları üzerine doktorasını yaptı. Türkmeneli Kültür Merkezinde Basın ve Kültür Müşaviridir 2009-2019). Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORSAM) Medya ve Türkmen Çalışmaları uzmanı. Şubat 2019-15 Temmuz 2020. 16 Temmuz 2020'den beri Türkmeneli Vakfı Başkanlığı Basın Danışmanı... • Irak Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Irak • Irak, Türkiye, Azerbaycan, Arap ve Avrasya Yazarlar Birliği üyesi •İLESAM Üyesi. Ankara -Türkiye • Dünya Genç Türk Yazarlar Birliği Başkan Yardımcısı, (Azerbaycan) • Irak Türkmen Edebiyatçılar Birliği Uluslararası Koordinatörü, • Işık Edebiyatçılar Grubunun Başkanı. (Kerkük) • Türk Dünyası Genç İletişimciler Birliği Kurucu Genel Başkanı. • Dünya Türk Gençleri Birliği Genel Başkan Yardımcısı. (Azerbaycan) • Kerkük Kültür Derneği Kurucu Genel Başkanı, (Ankara- Irak) • Irak Türkmen Basın Konseyi Genel Sekreteri, (Ankara-Irak) • Dünya Gazeteciler Federasyonu. Kurucu üyesi (Genel Sekreter) • Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Başkanı. •Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Genel Başkanı. • Dünya İletişimciler Derneği. Kurucusu ev Genel Başkanı. Ankara Türkiye ve Türk dünyasında Irak Türklerini uluslararası konferans, bilgi şöleni ve toplantılarda temsil etti. 300’e yakın hizmet, takdir, teşekkür, onur belgesi, plaket ve ödül almıştır. 2006’da; Irak, Azerbaycan ve Türkiye ile ilgili yapmış olduğu ilmî ve edebî çalışmalarından dolayı, VEKTOR Uluslararası İlim Merkezi tarafından kendisine Fahrî Doktora Payesi verildi. Basılmış 55 adet kitabı bulunmaktadır.