Altun Hızma Unutuldu

12 Aralık 2010 tarihinde Ankara’da vefat eden Kerküklü Sanatçı ve Altun Hızma türküsünün kaynak kişisi “Türkülerin Efendisi” Abdurrahman Kızılay’ı 5 yıl sonra herkes unuttu. Başta Türkiye’de bulunan Türkmenler ile ilgili STK’ler olmak üzere tüm kurumlar bu sesi adeta unuttular. TRT Müzik kanalı geçmiş yıllarda anısına düzenlenen bir konseri tekrar yayınladı. TRT’ye Teşekkürler.

Bugün Kızılay’ın Türküleri Türkiye’de dillere destan olmuştur. Halk müziği repertuarına “Altın Hızma Mülayim”, “Değirmenci”, ”ağlama ceylan balası”, ”Cerrevun Kulpu Burma”, ”Elinde ayağında acem kınası “, ”dağlar dağlar” gibi türküler ve bir çok hoyrat kazandıran Kızılay aynı zamanda bir Ud arasında “aynaya baktım saç beyaz olmuş “, ”evlerinin önü boyalı direk”, ”esmer güzel esmer”, ”aç aç kollarını”, “yazmalı gelin yaz mene” ve “Kerkük’ten Yola Çıxağ” Türkiye’de en popüler olanlarıdır.

1940 senesinde Kerkük’te doğdu. İlk ve orta öğrenimini Kerkük’te tamamladı. Ortaokul çağlarında Kerkük’ün usta sanatçısı Reşit Küle Rıza, Mustafa Kalayı, İzzettin Nimet, Mehmet Gülboy ve Abdülvahit Küzeci ile musiki toplantılarına katıldı. 1959 yılında açılan Bağdat Radyosu Türkmence kısmında ses sanatçısı olarak programlar yapmaya başladı.1960 yılında öğrenim için Kızılay, Ankara Devlet Konservatuarı Kontrbas bölümüne girdi ve altı yıl eğitim gördü. Bu arada iki yıl kadar da rahmetli Fahri Kopuz’dan klasik Türk Müziği dersleri aldı.

Irak’ta Bağdat güzel sanatlar akademisi’nde müzik tahsiline devam etti. Daha sonra Türkiye’ye gelen Abdurrahaman Kızılay Türk halk müziği dalında Kerkük ağzını en iyi temsil eden sanatçılarımızdandır birisidir. Arapça bilen Kızılay’ın Arapça olarak icra ettiği şarkıların yanı sıra bu dilde birçok bestesi de bulunmaktadır. Başta Bağdat olmak üzere Almanya, A.B.D.Belçika, Hollanda, Lübnan, Kırım Özerk Cumhuriyeti, Suudi Arabistan gibi yabancı ülkelerde de konserler vermiştir.

Önceki İçerikRusya’dan Musul açıklaması, İran’da hutbe…
Sonraki İçerikITC Türkiye Temsilcisinden Önemli Açıklama
Dr. Şemsettin Küzeci
Araştırmacı, Eğitimci, Gazeteci, Şair, Yazar Şemsettin Küzeci; Kerkük’te doğdu. Musul Üniversitesi’nden bitirdi. 5 Yıl Kerkük’te lise öğretmenliği yaptı. Kerkük Televizyonu, Bağdat Türkmence Radyosunda Gençlik ve Spor programları hazırlayıp sundu. Yazılarını Bağdat’ta Türkçe yayınlanan Yurt gazetesi, Kardeşlik ve Birlik Sesi dergilerinde yayınladı. Irak’taki siyasi nedenlerden dolayı 1996’da Türkiye’ye yerleşti. 1999 yılında Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilciliğinde Basın Yayın ve Enformasyon Şube Müdürü olarak çalıştı. Kerkük gazetesi'nin Türkiye temsilciliği ve Türkmeneli TV’de Muhabir, Programcılığı ve Haber Müdürlüğü yaptı. 2007 yılında Irak Basın Tarihi üzerine G.Ü. İletişim Fakültesi Radyo TV ve Sinema bölümünden yüksel lisans ve 2009 yılında Hollanda'da Global Lahey Üniversitesinde Irak Televizyonları üzerine doktorasını yaptı. Türkmeneli Kültür Merkezinde Basın ve Kültür Müşaviridir 2009-2019). Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORSAM) Medya ve Türkmen Çalışmaları uzmanı. Şubat 2019-15 Temmuz 2020. 16 Temmuz 2020'den beri Türkmeneli Vakfı Başkanlığı Basın Danışmanı... • Irak Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Irak • Irak, Türkiye, Azerbaycan, Arap ve Avrasya Yazarlar Birliği üyesi •İLESAM Üyesi. Ankara -Türkiye • Dünya Genç Türk Yazarlar Birliği Başkan Yardımcısı, (Azerbaycan) • Irak Türkmen Edebiyatçılar Birliği Uluslararası Koordinatörü, • Işık Edebiyatçılar Grubunun Başkanı. (Kerkük) • Türk Dünyası Genç İletişimciler Birliği Kurucu Genel Başkanı. • Dünya Türk Gençleri Birliği Genel Başkan Yardımcısı. (Azerbaycan) • Kerkük Kültür Derneği Kurucu Genel Başkanı, (Ankara- Irak) • Irak Türkmen Basın Konseyi Genel Sekreteri, (Ankara-Irak) • Dünya Gazeteciler Federasyonu. Kurucu üyesi (Genel Sekreter) • Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Başkanı. •Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Genel Başkanı. • Dünya İletişimciler Derneği. Kurucusu ev Genel Başkanı. Ankara Türkiye ve Türk dünyasında Irak Türklerini uluslararası konferans, bilgi şöleni ve toplantılarda temsil etti. 300’e yakın hizmet, takdir, teşekkür, onur belgesi, plaket ve ödül almıştır. 2006’da; Irak, Azerbaycan ve Türkiye ile ilgili yapmış olduğu ilmî ve edebî çalışmalarından dolayı, VEKTOR Uluslararası İlim Merkezi tarafından kendisine Fahrî Doktora Payesi verildi. Basılmış 55 adet kitabı bulunmaktadır.