Anadolu ve Türk Dünyası Şair ve Aşıkları Ankara’da buluştu

Anadolu ve Türk Dünyası Şair ve Aşıkları Ankara’da buluştu

Dr. Şemsettin Küzeci

Merkezi Ankara’da bulunan Birleşen Yürekler Derneği ile Kerkük Kültür Derneği’nin ortaklaşa düzenledikleri bir dizi etkinlikler 20 Aralık 2015 tarihinde Ankara Kalesi Ali Bey konağı( 3 MİM Meydan sofrası)nda gerçekleşti. “Türk Dünyası’ndan Esintiler” adı altında gerçekleşen etkinlik; Türk Dünyası Kültür Sanat Evi, 3 MİM Sanat Evi, 3MİM Meydan Sofrası’nın açılışı yapıldı. Ayrıca Türk Dünyası Kültür Sanat Platformu tanıtımı gerçekleşti. TÜRKSOY ve Türk Dünyası Kültür Sanat Platformunun katkılarıyla açılan Türk Dünyası Kültür Sanat Evinde Türk Cumhuriyetleri ve Türk Akraba Topluluklarının bayrakları, Sembolleri ve Türk topluluklarını yansıtan kültürel ve sanatsal materyaller yer aldı.

Açılışı kurdelesini Birleşen Yürekler Derneği Başkanı Yasemin Meydan, Kerkük Kültür Derneği Başkanı ve Türk Dünyası Kültür Sanat Platformu Başkanı Dr. Şemsettin Küzeci, Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu (BAŞKON)Genel Başkanı Gazeteci Yazar Mehmet Akyol  ile birlikte Kestiler. Ayrıca Açılış Törenine çok sayıda Anadolu ve Türk Dünyası Sivil Toplum kuruluş başkan ve temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşti.

Türk Dünyasından Esintiler

Sunucu Rıfat Çakır’ın takdimi ile Türk Dünyasından Esintiler Programının açılışı yapıldı. Açılış konuşmasını Dr. Şemsettin Küzeci yaptıktan sonra Türk Dünyasının sembol isimlerinden sayılan Azerbaycan’ın Kadın Mücadelecisi Prof. Dr. Hanım Halilova protokol konuşması yaptı. Konuşmasında Türkiye’nin bölgedeki önemine değindi. Birlik ve beraberlik içerisinde Türk dünyasına hizmet etmek için her zaman var olduklarını ve kadın mücadelesine vurgu yaptı. Daha sonra açılış pastası toplu bir şekilde kesildi.

IMG_0506

IMG_0320

Programa çok sayıda Şair ve Aşık katıldı.  Başta Anadolu  Şair ve Aşıkları olmak üzere, Kırım’dan Meryem Başkurt ve Safiye Olgun, Doğu Türkistan’dan Nurala Göktürk, Telafer’den Ammar Sılıoğlu, Nogay Türklerinden  Hakan Benli, Azerbaycan’dan Aide Zeynelova, Kerkük’ten Şemsettin Küzeci, Kosova’dan Şecaettin Koka ve diğerleri güzel şiirler okuyarak etkinliğe renk kattılar.

Türk Dünyası Kültür Sanat Evi

TÜRKSOY ve Türk Dünyası Kültür Sanat Platformunun desteğiyle Türk Dünyası Kültür ve Sanat Evinin Türk Dünyası Kültür ve Sanat Evi açıldı. Doğu Türkistan adına Şair Nurala Göktürk ve Eşi mücadeleci Hamit Göktürk açılışta Türk dünyasına hizmetlerinden dolayı Yasemin Meydan ile Dr Şemsettin Küzeci’ye birer Uygur Şapkası hediye etti.  Doğu Türkistan Bayrağını da  BAŞKON Başkanı Mehmet Akyol’a takdim ederek bu anı ölümsüzleştirdi.

IMG_0118 IMG_0137

Türk Dünyası Genç İletişimciler Birliği Ankara Buluşması

Etkinlik çerçevesinde Türk Dünyası Genç İletişimciler Birliği Ankara’da bir araya geldiler. Ankara buluşmasında Ankara’daki Üniversitelerde eğitim gören öğrenciler arasında iletişim ve işbirliğinin pekiştirilmesi için 2016 çalışma planı ele alındı. Buluşmada Dünya İletişimciler Derneği’nin çalışmaları hakkında  bilgi veren Genel Sekreter gazeteci şair yazar İsmail Kara “gençlere bu yıl daha fazla önem vereceğiz. önemli projelerimiz var. Onlarla birlikte yapmayı düşünüyoruz.Buluşma sonra 2015 yılında başarılı çalışmalar yapan gençlere onur ve  temsilcilik  belgeleri dağıtıldı.

Önceki İçerikAzerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva’ya Türk Dünyası 2015 Hizmet Ödülü
Sonraki İçerikCan İnsan Gitti
Dr. Şemsettin Küzeci
Araştırmacı, Eğitimci, Gazeteci, Şair, Yazar Şemsettin Küzeci; Kerkük’te doğdu. Musul Üniversitesi’nden bitirdi. 5 Yıl Kerkük’te lise öğretmenliği yaptı. Kerkük Televizyonu, Bağdat Türkmence Radyosunda Gençlik ve Spor programları hazırlayıp sundu. Yazılarını Bağdat’ta Türkçe yayınlanan Yurt gazetesi, Kardeşlik ve Birlik Sesi dergilerinde yayınladı. Irak’taki siyasi nedenlerden dolayı 1996’da Türkiye’ye yerleşti. 1999 yılında Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilciliğinde Basın Yayın ve Enformasyon Şube Müdürü olarak çalıştı. Kerkük gazetesi'nin Türkiye temsilciliği ve Türkmeneli TV’de Muhabir, Programcılığı ve Haber Müdürlüğü yaptı. 2007 yılında Irak Basın Tarihi üzerine G.Ü. İletişim Fakültesi Radyo TV ve Sinema bölümünden yüksel lisans ve 2009 yılında Hollanda'da Global Lahey Üniversitesinde Irak Televizyonları üzerine doktorasını yaptı. Türkmeneli Kültür Merkezinde Basın ve Kültür Müşaviridir 2009-2019). Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORSAM) Medya ve Türkmen Çalışmaları uzmanı. Şubat 2019-15 Temmuz 2020. 16 Temmuz 2020'den beri Türkmeneli Vakfı Başkanlığı Basın Danışmanı... • Irak Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Irak • Irak, Türkiye, Azerbaycan, Arap ve Avrasya Yazarlar Birliği üyesi •İLESAM Üyesi. Ankara -Türkiye • Dünya Genç Türk Yazarlar Birliği Başkan Yardımcısı, (Azerbaycan) • Irak Türkmen Edebiyatçılar Birliği Uluslararası Koordinatörü, • Işık Edebiyatçılar Grubunun Başkanı. (Kerkük) • Türk Dünyası Genç İletişimciler Birliği Kurucu Genel Başkanı. • Dünya Türk Gençleri Birliği Genel Başkan Yardımcısı. (Azerbaycan) • Kerkük Kültür Derneği Kurucu Genel Başkanı, (Ankara- Irak) • Irak Türkmen Basın Konseyi Genel Sekreteri, (Ankara-Irak) • Dünya Gazeteciler Federasyonu. Kurucu üyesi (Genel Sekreter) • Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Başkanı. •Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Genel Başkanı. • Dünya İletişimciler Derneği. Kurucusu ev Genel Başkanı. Ankara Türkiye ve Türk dünyasında Irak Türklerini uluslararası konferans, bilgi şöleni ve toplantılarda temsil etti. 300’e yakın hizmet, takdir, teşekkür, onur belgesi, plaket ve ödül almıştır. 2006’da; Irak, Azerbaycan ve Türkiye ile ilgili yapmış olduğu ilmî ve edebî çalışmalarından dolayı, VEKTOR Uluslararası İlim Merkezi tarafından kendisine Fahrî Doktora Payesi verildi. Basılmış 55 adet kitabı bulunmaktadır.