Avrupa Parlamentosu, Macaristan’ın AB’deki oy hakkı için harekete geçti

Avrupa Parlamentosunun (AP) en az 120 üyesi, Macaristan’ın Avrupa Birliği (AB) içinde oy hakkından mahrum bırakılması çağrısı yapılan ortak mektuba imza verdi.

 

Finlandiya’dan Hristiyan Demokrat AP üyesi Petri Sarvamaa’nın liderlik ettiği ortak mektupta, Macaristan’ın uzun süredir hukukun üstünlüğü ilkesini erozyona uğratmakla eleştirildiği ve son olarak aralık ayı ortasındaki AB zirvesinde karar süreçlerini bozan eylemlerde bulunduğu için AP’nin harekete geçmek zorunda kaldığı vurgulandı.

Mektupta üye ülkelere, AB Konseyindeki oy hakkından mahrum bırakmak dahil AB değerlerini korumak için Macaristan’a karşı gerekli yaptırımların uygulanması çağrısı yapıldı.

AP’nin bu adımının bir bağlayıcılığı bulunmasa da Ukrayna’ya 50 milyar avroluk mali yardımın onaylanabilmesi için şubat ayında toplanması öngörülen AB zirvesi öncesinde Macaristan Başbakanı Viktor Orban üzerindeki baskının artırılması hedefleniyor.

AB’de bir ülkenin oy hakkından mahrum bırakılması için üye ülkelerin üçte ikisinin ve 705 üyeli AP’nin çoğunluğunun onay vermesi gerekiyor.

Kırım Haber Ajansı (QHA)