Azerbaycan Halk Şairi Zalimhan’ın Ardından

Azerbaycan ve Türk Dünyasının Büyük Kaydı

Halk Şairi Zalimhan Yakup

Azerbaycan benim için çok önemli ve çok değerli bir ülke.. İlkin Irak Türkmenlerinin soyu ve kökü Azerbaycan ve Ortaasya’dan geldiği içindir. İkincisi de Kerbela’da doğan ve yatan Türk dünyasının Şairlerinin Şeyhi Fuzuli’nin bu kadar sevildiği bir ülke olduğu içindir.Üçüncüsü bir Azerbaycanlı muhteşem emektar ses sanatçısının adı yıllardır  Kerkük’te, Türkiye’de ve evimizde içimizde yaşattığımız içindir. Azerbaycan’ı daha nice  nice içindirler içindir sevgim.

Azerbaycanlılar Bağdat’ta

Azerbaycanlı şair ve sanatçılarla ilk kez 1990 yılında Bağdat’ta tanışmıştık. Rahmetli Sinan Sait  ile Abdüllatif Benderoğlu’nun da bulunduğu özel bir toplantıda Nebi Xezri, Kamil Veli Neriman, Aşık Hacı Hüseyin, Aybeniz Haşimova ve diğerleri ile güzel anlar geçirdik. Aynı soydan aynı kökten olduğumuz insanlarla beraber olmak aynı dili aynı şiveyi konuşmak aynı horyat(bayatı) yı okumak ve söylemek bizim için büyük bir keyfiydi. Ömürden bir geceydi.

Azerbaycan Heyeti ve Zalimhan Yakup Kerkük’te

Özvatanım özqardaşlarımla kısmetmiş meğer 1994 yılında bir daha Irak’ta bir araya geldik. Ama bu defa çok farklı..ne kadar översem ne kadar sevinirsem azdır. Çünkü büyük bir Azerbaycan heyeti Kerkük’e gelmişti. Aralarında Azerbaycan Devletinin Başbakan yardımcısı Elçin Efendiyev başta olmak üzere: Sabir Rüstem Xanlı, Gazanfer Paşayev, Anar Resulrızayev, Ses sanatçılardan Melek Xanım, Qındap Xanım ve Şairlerin başında da Usta bir şair oda Zalimhan Yakup.. Ki bugün bu yazının baş konusu olacaktır. Kerkük’te Fuzuli’nin Leyla Mecnun Operasını sahneye koydular. Orda AZTV’den yayınlanan Turan Programının yapımcısı “Maile Xanım” oyun sonrası mikrofonun Ben (Şemsettin Küzeci ve Şair Sami Yusuf Tütüncüye uzatmıştı. Ben konuşmakta çok tereddüt ettim. Çünkü bir kaç ay öncesi bir düğünde okuduğum bir kaç horyat sebebiyle 3 ay Saddam Muhaberatında tutuklanıp hapisten yeni çıkmıştım. Az öz konuştuk ama endişeler içimizi ve dışımızı sarmış.. Haklıymışız meğer. Çünkü aynı mikrofona konuşan bir şair dostum İ. Köprülü bizim kadar şanslı değil idi. Onu oyun sonrası Kerkük muhaberatı alıp sorguya çekti…  Hoşluğuyla turşluğuyla Azerbaycanlı dostlarımızla çok güzel bir akşam yaşadık bize ömrümüzün en güzel günlerinden birini yaşattılar…

İlk Kez Azerbaycan’dayım

Azerbaycan’a ilk gelişim Eylül 2000 yılında idi. 10. Türk Dünyası Gençlik Günleri ve Kurultayına Irak Türkmen Heyeti başkanı olarak ve benimle birlikte Türkiye’de eğitim gören 4 Türkmen öğrenci(Ömer, Murat, Soran ve Orhan) Kurultay çerçevesinde  yine Azerbaycanlı şair ve yazarlarla bir araya gelip güzel günlerimizi tazeledik. o tarihte ilk kez bir genç şair ile tanıştım. O da Ekber Qoşalı… Ertesi gün Kurultayın açılışında o muhteşem otlar diyarı Azerbaycan’ın Tiyatro Salonunda açılış töreninde ilk defa bir Azerbaycan Şairine Irak Türkmenlerine ve Türk dünyasına hizmetlerinden dolayı bir Plaket takdim ettim. O şair hala şiirleriyle aramızda Kerkük’ümüzde, Qarabağ’ımızda, Doğu Türkistan’ımzıda, Kırım’ımızda ve içimizde yaşıyor ve yaşayacaktır.

Zalimhan Yakup Müzik ve Şiir Ziyafeti

Zalimhan Yakup Ekber Qoşalı kardeşimizle bizi ve Türk dünyasından gelen 10 arkadaşımıza özel bir davet sundu. Yemek yemeden önce Zalimhan telefona sarılıp birisiyle konuştu. Bir az sonra yemek odamıza elinde sazı alma yanağlı bir kadın içeri girdi. Sazıyla, sözüyle bizleri adeta mest etti. Bu duruma Zalimhan da dahil olarak eline sazı alıp döktürmeye başladı. Anladık ki, Zalimhan’ın ilham kaynağı aşıklıkmış.  İşte o gece bizlere Zalimhan Yakup ile birlikte müzik ziyafeti çeken Aşık Telli Borçalı’ymış meğer… Zalimhan kardeşimiz misafirperverliğini yerine getirdikten sonra bizlerle toplu bir fotoğraf çekip bizleri güler yüzüyle uğurladı.

Kerkük Destanı Şiiri

Şair Zalimhan Yakup ile dostluğumuz ortak arkadaşımız Ekber Qoşalı ile devam etti. 15 yıldır Azerbaycan’a her geldiğimde mutlaka kendisini ziyaret eder, beraber yemek yip sohbet ederiz. Her seferinde Kerküklü kardeşlerini sorup onlara yardım etmek isterdi. Bir güne o dedim ki siz uzakta onlarda uzakta ama gönüllerimiz birdir. Sizi en iyisi onlara bir şiir yazın ki, yanlarında olduğunuzu his etsinler.  2012 yılında Azerbaycan’da Milletvekili Ganire Paşayeva kardeşimizle birlikte “Azerbaycan-Kerkük Dayanışma Platformu”nu Azerbaycan’da ilan ederek, çok güzel etkinlikler yapmıştık. Kerkük Gecesi etkinliğimize hasta olmasına rağmen Zalimhan Yakup kardeşimiz sahana çıkıp o muhteşem Kerkük Destanı Şiirinden bir kaç parça okudu.

Profesör Gazanfer Paşayev ile birçok kez Zalimhan Yakupla farklı etkinliklerde bir araya gelmişiz. 2014 yılında da Bestekar Sevinç Tevfikızı ile Bakü’de tanıştığımda  bana bir CD vermiştir. O CD’de Zalimhan Yakup tarafından yazılan “Mekkede” türküsü idi. Bu türküyü Sevinç Xanım besteleyip Ulvi Azeri tarafından da ifa edilmiştir. Ancak bu türkü aslında İbrahim Tatlıses için yazılmıştır. Ama ne yazık ki, bugüne kadar bir türlü Tatlises’e ulaşamadık.. İki sefer bu türkünün olayını birinde ben diğerinde Sevinç hanım rüyamızda görmüştük. Ne tesadüf ki, aynı rüyayı aynı gece ikimiz birden görmüşüz…

                                                                                                                 devamı var…

Önceki İçerikHiçbir Başarı Tesadüf Değildir
Sonraki İçerikITC Başkanı Erşat Salihi ve Beraberindeki Heyet Dohok Valisini Ziyaret etti
Dr. Şemsettin Küzeci
Araştırmacı, Eğitimci, Gazeteci, Şair, Yazar Şemsettin Küzeci; Kerkük’te doğdu. Musul Üniversitesi’nden bitirdi. 5 Yıl Kerkük’te lise öğretmenliği yaptı. Kerkük Televizyonu, Bağdat Türkmence Radyosunda Gençlik ve Spor programları hazırlayıp sundu. Yazılarını Bağdat’ta Türkçe yayınlanan Yurt gazetesi, Kardeşlik ve Birlik Sesi dergilerinde yayınladı. Irak’taki siyasi nedenlerden dolayı 1996’da Türkiye’ye yerleşti. 1999 yılında Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilciliğinde Basın Yayın ve Enformasyon Şube Müdürü olarak çalıştı. Kerkük gazetesi'nin Türkiye temsilciliği ve Türkmeneli TV’de Muhabir, Programcılığı ve Haber Müdürlüğü yaptı. 2007 yılında Irak Basın Tarihi üzerine G.Ü. İletişim Fakültesi Radyo TV ve Sinema bölümünden yüksel lisans ve 2009 yılında Hollanda'da Global Lahey Üniversitesinde Irak Televizyonları üzerine doktorasını yaptı. Türkmeneli Kültür Merkezinde Basın ve Kültür Müşaviridir 2009-2019). Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORSAM) Medya ve Türkmen Çalışmaları uzmanı. Şubat 2019-15 Temmuz 2020. 16 Temmuz 2020'den beri Türkmeneli Vakfı Başkanlığı Basın Danışmanı... • Irak Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Irak • Irak, Türkiye, Azerbaycan, Arap ve Avrasya Yazarlar Birliği üyesi •İLESAM Üyesi. Ankara -Türkiye • Dünya Genç Türk Yazarlar Birliği Başkan Yardımcısı, (Azerbaycan) • Irak Türkmen Edebiyatçılar Birliği Uluslararası Koordinatörü, • Işık Edebiyatçılar Grubunun Başkanı. (Kerkük) • Türk Dünyası Genç İletişimciler Birliği Kurucu Genel Başkanı. • Dünya Türk Gençleri Birliği Genel Başkan Yardımcısı. (Azerbaycan) • Kerkük Kültür Derneği Kurucu Genel Başkanı, (Ankara- Irak) • Irak Türkmen Basın Konseyi Genel Sekreteri, (Ankara-Irak) • Dünya Gazeteciler Federasyonu. Kurucu üyesi (Genel Sekreter) • Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Başkanı. •Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Genel Başkanı. • Dünya İletişimciler Derneği. Kurucusu ev Genel Başkanı. Ankara Türkiye ve Türk dünyasında Irak Türklerini uluslararası konferans, bilgi şöleni ve toplantılarda temsil etti. 300’e yakın hizmet, takdir, teşekkür, onur belgesi, plaket ve ödül almıştır. 2006’da; Irak, Azerbaycan ve Türkiye ile ilgili yapmış olduğu ilmî ve edebî çalışmalarından dolayı, VEKTOR Uluslararası İlim Merkezi tarafından kendisine Fahrî Doktora Payesi verildi. Basılmış 55 adet kitabı bulunmaktadır.