Başbakan: Fav limanı stratejik bir projedir ve hükümet programımızın önceliklerinde yer alıyor

Başbakan Muhammed Şiya Es-Sudani, Fav limanı projesinin stratejik olduğunu, hükümetin ilgi alanında ve programının öncelikleri arasında yer aldığını doğruladı.

Başbakanın basın ofisinden alınan açıklamaya göre, Başbakan Muhammed Şiya Es-Sudani, yürütülen beş projedeki ilerleme ve çalışmaları görmek için Basra ilindeki El-Fav Büyük Limanı’nı ziyaret etti.

Başbakan Es-Sudani, yürütücü şirketlerin ayrıntılı çalışmalarını ve tamamlanması için belirlenen zaman programlarına bağlılıklarını takip etti, Ayrıca projede yer alan hayati sektörler hakkında detayları ve her birinin tamamlanma oranlarını dinledi.

Es Sudani, ‘’El-Fav liman projesinin stratejik olduğunu, hükümetin ilgi alanında ve programımızın öncelikleri arasında yer aldığını’’ sözlerine ekledi ve Hükümetinin “2023 bütçesi dahilinde Daewoo şirketi tarafından uygulanan beş projenin uygulanmasının devamı için gerekli mali tahsisatı” yaptığını belirtti.

Başbakan, Hükümetin Irak, bölge ve dünya ekonomisi için stratejik bir öncelik olarak bu proje üzerinde çalıştığını belirtti ve ‘’Limanı Türkiye üzerinden Avrupa’ya bağlayan kuru kanal projesi veya kalkınma yolu üzerinde çalışıyoruz ve Türk tarafıyla bir anlaşma formülüne varmak için diyaloglarımız var.”dedi.

Başbakan, “Fav liman projesi tüm Iraklılar içindir ve bu projede gerçekleştirilecek şeyler, Irak’ın ekonomik durumuna açıkça yansıyacaktır” dedi, “Bütün Iraklılar bu projeyi takip ediyor ve hükümetin güvenilirliğini izliyor ve halkımıza karşı her zaman dürüst olacağız ve başka ziyaretler olacak, ve Fav limanını hayata geçirmekten başka çare yok.” dedi.