Başbakan Sudani, Türk tarafını Fırat Nehri’nin su deşarjlarını artırmaya çağırdı

Başbakan Muhammed Şiya Es Sudani, Türk tarafını Fırat Nehri’nin su deşarjlarını artırmaya çağırdı.

Başbakanın basın ofisinden alınan açıklamaya göre, Başbakan Muhammed Şiya Es Sudani, Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Açıklamaya göre, görüşmede, iki ülke arasındaki ikili ilişkiler, çeşitli alan ve düzeylerde karşılıklı işbirliğini güçlendirmek, ve terörle mücadele alanında çabalar ele alındı.

Başbakan Sudani, ‘’Irak’ın işbirliği ruhu ve iyi komşuluk ilişkileriyle tüm konuları ele almak istediğini ve ekonomik ticari işbirliği için umut vaat eden fırsatların olduğunu’’ belirtti. Ayrıca ‘’Kalkınma Yolu projesinin bu konuda en iyi örnek olduğunu ifade etti; çünkü bu proje bölge ve dünya için en önemli ekonomik geçitlerden birini oluşturuyor ve büyük ekonomik fırsatları barındırıyor’’ dedi.

Başbakan Sudani, toplantı sırasında Iraklıların terörle nasıl başa çıktığını ele aldı ve “Güvenlik ve istikrar Irak hükümetinin önceliğidir ve herhangi bir tarafın veya örgütün, herhangi bir ad altında Irak’ın güvenliğini tehlikeye atmasına veya komşu ülkelere saldırmak için Irak topraklarını kullanmasına izin vermeyeceğini” belirtti, ve ‘’Bu prensip olarak sabit bir duruştur ve anayasada belirtildiği gibi devam etmektedir’’ dedi.

Başbakan Sudani, “Türkiye ile ortak güvenlik komiteleri çerçevesinde daha fazla işbirliği yapma ve tek taraflı hareketlerden kaçınma ve diyalog   yapmak yönünde adımlar atmak gerektiğini vurgulayarak, “Irak ve Türkiye’nin, bölgesel konularda koordinasyon sağlaması gerektiğini, dost iki halkın çıkarlarını destekleyen ortak tutumlar benimsemesi gerektiğini” ifade etti.

Başbakan Sudani, “Türk tarafının Dicle Nehri’nde su deşarjlarını artırmada son girişimini takdir ettiğini” belirterek, Türkiye’den “Irak’ın içinden ve dışından milyonlarca kişinin katılacağı dini bir ziyaret yaklaşırken Fırat Nehri’ndeki su deşarjlarını artırma çağrısında” bulundu ve ‘’İki ülke arasında su konusundaki meseleyi ele almak üzere kalıcı bir komite oluşturulması konusunda anlaşmaya varıldığını’’ belirtti.