Dr. Sinan Sait

 Dr. Sinan Sait

  Dr. Şemsettin KÜZECİ

 

Gazeteci, araştırmacı, yazar, sanatçı ve şair olan Sinan Sait 1934 yılında Kerkük’te doğdu. Köklü bir aileye mensup olan Sinan Sait, ilkokul ve ortaokulunu Kerkük’te bitirdi. Daha sonra öğretmenler enstitüsüne girerek, 1952 yılında resim öğretmeni olarak mezun oldu. Aynı yıl Kerkük Kalesinde bulunan Tahire ilkokulunda öğretmen olarak göreve başladı.  Ardından Garbiye ortaokuluna atandı. Bu görevini 1959 yılına kadar sürdürdü. 1959’da Bağdat Radyosu Türkmence bölümüne geçerek göreve başladı.

1961 yılında Rusya’ya giderek Bakü Devlet Üniversitesi İletişim Fakültesinde yüksek eğitimine başladı. 1965’te mezun olduktan sonra aynı üniversitesi de Irak Basını üzerine Doktorasını yaptı. 1970’te Irak’a dönerek Edebiyat Fakültesi İletişim bölümünde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Bağdat’ta bulunduğu yıllar Yurt Gazetesinde yazar ve editör olarak çalıştı.  1975’te bölüm başkanlığına getirildi.

Dr. Sinan Sait gazeteciliğin yanında yazar, ressam, hattat ve ses sanatçısı olarak da tanınmaktadır. Azerbaycan’da bulunduğu dönemlerde Azerbaycan’ın meşhur kadın sanatçılarından Nermine Memmedova ile birlikte Bakü Devlet radyosunda bir takım Kerkük türkülerini düet yaparak banda almıştır. Bu türküler hala Azerbaycan radyosundan övgü ile yayınlanıp ve Sinan Sait’ten bahsedilmektedir. Sanan Sait, “Evlerinin Önü Yonca”, “Hergün Akşam Olu Dallam”, “Altun Yüzük Yeşil Kaş”  gibi Kerkük türküleri bugüne kadar anılmaktadır.

Sinan Sait, Kerkük’te yaşadığı yıllarda sanatçılara çok yakın olup her zaman yenilikten yana olduğunu o dönemde bir grup sanatçıları bir araya getirip “Yeni Sanat Topluluğunu” oluşturmuştur. Sinan Sait, bir toplumda konuştuğu zaman görüşleri saygı ile karşılanır. Hikâyecilerle hikâyeci, şairlerle şair, filozoflarla filozof diliyle konuşarak üstün zekâsını alçak gönüllülükle özelliğini topluma yansıtırdı.. Dr. Sinan Sait bir takım uluslararası basın ve tanıtma konferanslarına katılmış ve bildirirler sunmuştur. Tanıtma ve basın alanında ileri sürdüğü canlı düşünceleri basın uzmanları tarafından özenle karşılanmıştır.

Sinan Sait, Arapça, İngilizce, Türkçe, Rusça, Azerice, Kürtçe ve Farsça dillerini bilmekteydi. 12 Haziran 1991 yılında Bağdat’ta vefat ederek, Bağdat Karıh Mezarlığında toprağa verilmiştir. Azerbaycanlı bir hanımefendi ile evli idi. Emel isminde bir kızı vardır. Hanımı ile Kızı şuana kadar İstanbul’da yaşamlarını sürdürmektedirler.

Önceki İçerikITC’DEN ANKARA’DAKİ SALDIRI HAKKINDA KINAMA
Sonraki İçerikKERKÜK UMUTLAR KALDI BAHARA…
Dr. Şemsettin Küzeci
Araştırmacı, Eğitimci, Gazeteci, Şair, Yazar Şemsettin Küzeci; Kerkük’te doğdu. Musul Üniversitesi’nden bitirdi. 5 Yıl Kerkük’te lise öğretmenliği yaptı. Kerkük Televizyonu, Bağdat Türkmence Radyosunda Gençlik ve Spor programları hazırlayıp sundu. Yazılarını Bağdat’ta Türkçe yayınlanan Yurt gazetesi, Kardeşlik ve Birlik Sesi dergilerinde yayınladı. Irak’taki siyasi nedenlerden dolayı 1996’da Türkiye’ye yerleşti. 1999 yılında Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilciliğinde Basın Yayın ve Enformasyon Şube Müdürü olarak çalıştı. Kerkük gazetesi'nin Türkiye temsilciliği ve Türkmeneli TV’de Muhabir, Programcılığı ve Haber Müdürlüğü yaptı. 2007 yılında Irak Basın Tarihi üzerine G.Ü. İletişim Fakültesi Radyo TV ve Sinema bölümünden yüksel lisans ve 2009 yılında Hollanda'da Global Lahey Üniversitesinde Irak Televizyonları üzerine doktorasını yaptı. Türkmeneli Kültür Merkezinde Basın ve Kültür Müşaviridir 2009-2019). Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORSAM) Medya ve Türkmen Çalışmaları uzmanı. Şubat 2019'dan itibaren... • Irak Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Irak • Irak, Türkiye, Azerbaycan, Arap ve Avrasya Yazarlar Birliği üyesi •İLESAM Üyesi. Ankara -Türkiye • Dünya Genç Türk Yazarlar Birliği Başkan Yardımcısı, (Azerbaycan) • Irak Türkmen Edebiyatçılar Birliği Uluslararası Koordinatörü, • Işık Edebiyatçılar Grubunun Başkanı. (Kerkük) • Türk Dünyası Genç İletişimciler Birliği Kurucu Genel Başkanı. • Dünya Türk Gençleri Birliği Genel Başkan Yardımcısı. (Azerbaycan) • Kerkük Kültür Derneği Kurucu Genel Başkanı, (Ankara- Irak) • Irak Türkmen Basın Konseyi Genel Sekreteri, (Ankara-Irak) • Dünya Gazeteciler Federasyonu. Kurucu üyesi (Genel Sekreter) • Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Başkanı. •Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Genel Başkanı. • Dünya İletişimciler Derneği. Kurucusu ev Genel Başkanı. Ankara Türkiye ve Türk dünyasında Irak Türklerini uluslararası konferans, bilgi şöleni ve toplantılarda temsil etti. 300’e yakın hizmet, takdir, teşekkür, onur belgesi, plaket ve ödül almıştır. 2006’da; Irak, Azerbaycan ve Türkiye ile ilgili yapmış olduğu ilmî ve edebî çalışmalarından dolayı, VEKTOR Uluslararası İlim Merkezi tarafından kendisine Fahrî Doktora Payesi verildi. Basılmış 51 adet kitabı bulunmaktadır.