Dünya Şiir Gününü KIBATEK ile Ankara’da Kutlandı

Dünya Şiir Gününü KIBATEK ile Ankara’da Kutlandı

 Şemsettin Küzeci/Merkezi İzmir’de bulunan kısa adı KIBATEK olan Kıbrıs, Irak, Balkanlar ve Avrasya Türk Edebiyatları Kurumları bu yıl Dünya Şiir Gününü Uluslararası bir Şölenle Ankara’da kutladı. Ankara Ulucanlar Cezaevi Kültür Merkezi salonunda düzenlenen şölene 13 ülkeden: Türkiye, Azerbaycan, Bulgaristan, Irak Türkmenleri, Bosna Hersek, Kazakistan, Kosova, Kırım, Suriye, Romanya, KKTC ve Gagauzya’dan yaklaşık 30 şair katıldı.

Dünya Şiir Günü

Açılış konuşmalarını KIBATEK başkanı Dr. Mevlüt Kaplan ve KIBATEK onursal başkanı Feyyaz Sağlam yaptıktan sonra katılımcı ülke şairleri bire şiir kendilerinin ve birer şiirde ülkelerindeki bir ünlü şairin şiirini okudular. Gagauzya’dan İvana Köksal, Azerbaycan’dan Aida Zaynalova, Bosna Hersek’ten Dzenita Ahmic, Bulgaristan’dan İsa Cebeci, Irak’tan Kerkük-Türkmen şair Dr. Mustafa Ziya, Irak Türkmen şair Dr. Şemsettin Küzeci, Irak Türkmen şairi Telaferli Ammar Siloğlu, Kazakistan’dan şair Begaris Nuriman, Kuzey Kıbrıs’tan Havva Tekin, Kırım’dan Meryem Başkurt, Kosova’dan Secaddin Koka, Romanya’dan Dr. Hayat Memiş, Suriye’den Amani Dweidri, Ankara’dan Ahmet Özer, Arzu Demir, ve Aydanur Saraç, İstanbul’dan Metin Fındıkçı ve Turgut Toygar okudukları şiirlerle herkesi coşturdular.

“Uluslararası Ankara Şiir Şöleni”nde başka dillerden şiirler de seslendirildi. Mustafa Noktaoğlu tarafından Bertolt Brecht’in Alman şairi Schiller’in ‘An Die Freunde’ (Neşeye Övgü) adlı Almanca ve Türkçe seslendirildi.

Yeni Kitaplar Tanıtıldı

Dünya Şiir Günü etkinliğinde 4 yeni kitap tanıtıldı. Merkezi Ankara’da bulunan Kerkük Kültür Derneği “Dünya Şiir Günü” münasebetiyle Mart 2017 tarihinde Ankara’da 4 yeni kitap yayınladı. İlki Kerküklü Şair Dr. Mustafa Ziya’nın “Balam Kerkük” şiir kitabı. İkinci kitap Azerbaycanlı Profesör Gazanfer Paşayev’in 2016 yılında Azerbaycan’da hazırladığı “Ata Terzibaşı’nın Folklorşinaslık Faaliyeti”. Osmanlıca harfleriyle yeniden yayınlandı. Üçüncü kitap Romanya’nın Genç Türk Şairi Dr. Hayat Memiş’in “Dilek Ağacı” şiir kitabı ve son olarak dördüncü kitap Dr. Şemsettin Küzeci’nin “Sarmaşık Duygular” şiir kitabı. Kitapların imzası ve takdimatı yapıldı.

 Hayat Memiş’e Türk Kültürüne Hizmet Ödülü

Kerkük Kültür Derneği tarafından Romanya Türk şairi Dr. Hayat Memiş’e Türk Kültürüne “Hizmet Ödülü” Şemsettin Küzeci tarafından takdim edildi. Şair Hayat Memiş te Romanya hediyelerini KIBATEK ve Kerkük Kültür Derneği yetkililerine takdim etti.

 Dünya Şiiri Günü Onur Belgeleri

KIBATEK tarafından düzenlenen Dünya Şiir Günü Ankara Şiir Şölenine katılan şairler ve destekte bulunanlara KIBATEK’ın Onur Belgeleri Başkan Mevlüt Kaplan tarafından tüm katılımcılara dağıtıldı. Ayrıca Nevin Balta ve Türkiye- Kamu- Sen başkanı İsmail Koncuk’a katkılarından dolayı birer teşekkür plaketi KIBATEK tarafından takdim edildi.