Elçibey’in Anısına

Elçibey’in Anısına

Dr. Şemsettin Küzeci

Elçibey, Türk dünyası liderleri arasında Türklük davasına gönül vermiş Azerbaycan’ın inkişafı için mücadeleci bir lider idi. Atatürk’ten sonra KKTC’de Fazıl Küçük, Rauf Denktaş, Kırım’da Mustafa Cemil Kırımoğlu, Türkiye’de Alpaslan Türkeş, Batı Trakya’da Sadık Ahmet, Doğu Türkistan’da İsa Yusuf Alptekin, Kerkük’te Abdullah Abdurrahman, Necdet Koçak gibi milli şuuru prensip alan Elçibey, hayatını milletinin bakası için adamış ve mücadele yolundan hiç dönmemiştir. Milli kurtuluş mücadelesi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş sürecini detaylı şekilde incelemiş ve bu onun Atatürk’e duyduğu hayranlığı daha da artırmıştır.

Elçibey’den sonra Azerbaycan’ın başına gelen Haydar Aliyev ve daha sonra oğlu İlham Aliyev tüm mahfillerde Azerbaycan Bayrağını dalgalandırılmaya çalışıp, muasır dünya seviyesine ulaştırmasına çalışmışlar. Bugün Azerbaycan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin temelini Elçibey atmıştır. Atatürk Türkiye Cumhuriyeti’ni kurduğu zaman, bazıları onun bu Cumhuriyeti ayakta tutamayacağını düşündü. Fakat Atatürk bütün dünyaya gösterdi ki Türk Milleti Cumhuriyet rejimi de kurabilir ve bu rejimde yaşayabilir. İşte Elçibey bu düşüncelerle yola çıkarak Azerbaycan’ı Türkiye gibi büyük bir devlet olmaya gayret göstermiştir. Bugün “Bir Millet İki Devlet” sloganı Türkiye ile Azerbaycan arasında Turan’ın geleceğinin ilk adımlarının sinyalini vermektedir. Bugün iki devlet, yedi devlet, yarın öbür gün 27 devlet elbette olacaktır.

Elçibey’in vefatının 20. Yıldönümü anısına başta tüm Azerbaycan halkını, Türk dünyasını, Turan ellerini Kerkük-Türkmeneli Türkleri adından selamlar Turana doğru yolumuz açık olsun. Bir olalım, İri olalım ve diri olalım…

Son olarak 20 yıl önce 4-7 Eylül 2000 tarihlerinde vefatının 40. Gününde Allah bize kısmet etti ki, Azerbaycan’da düzenlenen Dünya Türk Gençler Birliği’nin 10. Türk Dünyası Gençlik Günleri ve Kurultayına katıldığımızda mezarı başında dualar okuyup, Türk dünyasından getirilen topraklarla onun toprağına karıştırmıştık. Nur içinde yat. Büyük Lider…

 

Önceki İçerikTraktör Takımı İran’da şampiyon oldu
Sonraki İçerikTürkmeneli Partisi Genel Başkanı Riyaz Sarıkahya’dan Önemli Açıklamalar
Dr. Şemsettin Küzeci
Araştırmacı, Eğitimci, Gazeteci, Şair, Yazar Şemsettin Küzeci; Kerkük’te doğdu. Musul Üniversitesi’nden bitirdi. 5 Yıl Kerkük’te lise öğretmenliği yaptı. Kerkük Televizyonu, Bağdat Türkmence Radyosunda Gençlik ve Spor programları hazırlayıp sundu. Yazılarını Bağdat’ta Türkçe yayınlanan Yurt gazetesi, Kardeşlik ve Birlik Sesi dergilerinde yayınladı. Irak’taki siyasi nedenlerden dolayı 1996’da Türkiye’ye yerleşti. 1999 yılında Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilciliğinde Basın Yayın ve Enformasyon Şube Müdürü olarak çalıştı. Kerkük gazetesi'nin Türkiye temsilciliği ve Türkmeneli TV’de Muhabir, Programcılığı ve Haber Müdürlüğü yaptı. 2007 yılında Irak Basın Tarihi üzerine G.Ü. İletişim Fakültesi Radyo TV ve Sinema bölümünden yüksel lisans ve 2009 yılında Hollanda'da Global Lahey Üniversitesinde Irak Televizyonları üzerine doktorasını yaptı. Türkmeneli Kültür Merkezinde Basın ve Kültür Müşaviridir 2009-2019). Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORSAM) Medya ve Türkmen Çalışmaları uzmanı. Şubat 2019-15 Temmuz 2020. 16 Temmuz 2020'den beri Türkmeneli Vakfı Başkanlığı Basın Danışmanı... • Irak Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Irak • Irak, Türkiye, Azerbaycan, Arap ve Avrasya Yazarlar Birliği üyesi •İLESAM Üyesi. Ankara -Türkiye • Dünya Genç Türk Yazarlar Birliği Başkan Yardımcısı, (Azerbaycan) • Irak Türkmen Edebiyatçılar Birliği Uluslararası Koordinatörü, • Işık Edebiyatçılar Grubunun Başkanı. (Kerkük) • Türk Dünyası Genç İletişimciler Birliği Kurucu Genel Başkanı. • Dünya Türk Gençleri Birliği Genel Başkan Yardımcısı. (Azerbaycan) • Kerkük Kültür Derneği Kurucu Genel Başkanı, (Ankara- Irak) • Irak Türkmen Basın Konseyi Genel Sekreteri, (Ankara-Irak) • Dünya Gazeteciler Federasyonu. Kurucu üyesi (Genel Sekreter) • Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Başkanı. •Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Genel Başkanı. • Dünya İletişimciler Derneği. Kurucusu ev Genel Başkanı. Ankara Türkiye ve Türk dünyasında Irak Türklerini uluslararası konferans, bilgi şöleni ve toplantılarda temsil etti. 300’e yakın hizmet, takdir, teşekkür, onur belgesi, plaket ve ödül almıştır. 2006’da; Irak, Azerbaycan ve Türkiye ile ilgili yapmış olduğu ilmî ve edebî çalışmalarından dolayı, VEKTOR Uluslararası İlim Merkezi tarafından kendisine Fahrî Doktora Payesi verildi. Basılmış 55 adet kitabı bulunmaktadır.