Gelişen Dünya Düzeninde Yer Almak

Gelişen Dünya Düzeninde Yer Almak

Cüneyt BEYOĞLU

Irak Türkmenleri, tarihi, kültürel ve ekonomik açıdan zengin bir mirasa sahiptir. Tarım, hayvancılık, sanayi ve turizm gibi sektörlerde yapılacak yatırımlar, ekonomik gelişmelerine yardımcı olabilir. Bu yatırımlar için devlet desteği önemlidir. Küçük işletmeleri destekleyerek, ekonomiyi canlandırmak olasıdır. Turizm sektörünü hareketlendirmek amacıyla, tarihi ve turistik yerlere enerji verilmelidir. Irak Türkmenlerinin ekonomik gelişmesi, ülkenin huzurlu ve gelişmiş bir geleceğine katkı sağlayacaktır.

Bugünün dünyası, sürekli bir değişim ve güncelleme içindedir. Bu nedenle, sadece günceli takip etmek değil, aynı zamanda geleceği de önceden planlamak önemlidir.
Dijitalleşmenin hız kazandığı günümüzde, yapay zeka, blok zincir, bulut teknolojileri gibi yenilikler, yeni iş modelleri ve yeni bir geleceği de beraberinde getiriyor.
Yapay zeka, robotik, nesnelerin interneti gibi teknolojik yenilikler, iş dünyasını ve toplumsal yaşamı değiştiriyor. Başarılı olmak için yenilikleri takip etmek önemlidir.

Ülkeler arası ticaret artarken, ortaklaşa projeler ve iş birlikleri de önem kazanıyor.
Irak Türkmenlerinin gelişen dünya düzeninde yer alması elzemdir. Bölgemizin gelişimi için tarım ve hayvancılık sektörüne yatırım yapılması, sanayi sektörünün geliştirilmesi, turizm sektörünün canlandırılması, pazarlama altyapısının güçlendirilmesi ve bir çok yenilik ve proje yaparak Türkmeneli’nin gelişmesine katkı sağlanmalıdır.

Yeni kalkınmalar hayata geçirerek yurt dışına göçün önüne geçebiliriz ve üniversiteden mezun olan gençlerimizi Türkmeneli’nde birçok alanda istihdam edebiliriz. Sadece siyasetle toplumların önü açılmaz ekonomi ve teknoloji de ciddi atılımlar yapılması lazım. Ekonomi ve teknoloji alanlarında kendimizi geliştirirsek, siyasi ve askeri alanda da gelişmemizin önü açılacaktır. Böylece Türkmeneli’nin gelişimi ve kalkınması ve refah seviyesini yükseltebilir, bağımsız Türkmeneli için ciddi mesafe kat etmiş olacağız.

Türkmeneli toprağının tarihi binlerce yıla dayanmaktadır. Telafer’den Mendeli’ye kadar il, ilçe, köy, kasabalarımızın nerdeyse tamamında tarihi eserlerimiz mevcuttur. Bölgelerimizin bir an önce turizme kazandırılması elzemdir. Yapılacak bu atılımlar bölge halkı için ciddi bir ekonomik kaynak oluşturarak bölge halkının diğer bölgelere göç etmesine engel olunabilir.

Güçlü olmak için, bağımsız olmak için gelişen dünya düzeninin her alanında kendimizi yetiştirmemiz lazım.
Bunun için bilinçli, ehliyetli, liyakatli nesiller yetiştirmemiz şarttır.

Unutmayalım ki sorunların, sıkıntıların, eksiklerin farkında olmak çözümün yarısıdır.