Hedef Bir Milyon Türkmen

Hedef Bir Milyon Türkmen

Dr. Şemsettin KÜZECİ

Son 10 yıldır Dünya’da “Sosyal Medya” aşırı bir bicimde hayatımızın inine girmiş, insanoğlunun tüm kurallarını altüst etmiştir. Her ne kadar Dünya’da teknoloji, iletişim ve bilişim ilerliyorsa Batı’da akıllarda ilerliyor. Çünkü bu teknolojileri insan beyinleri geliştiriyor. Ya Ortadoğu ve gelişmemiş ülkelerde nasıl? İşte orası düşündürücüdür. Tam tersine Ortadoğu ve gelişmemiş ülkelerde be teknoloji gelişmeleri insanların beyinlerini tembelleştiriyor. Eskiden bir Araştırma yapmak için belki de 30 kitap incelerdik, şimdi ise, “Google” baba işimizi görüyor. Bu bir çeşit zaman kazandırmaktır. İnsan en fazla 70-80 yıl yaşarsa aklındaki projeler yapacağı işler belki 200 yıla tekabül eder. Bu teknoloji sayesinde 10 yılda veya 20 yılda bitirebilir. İşte gerçek teknolojiden yararlanmak budur. Bu bir giriş niteliğinde oldu.

Şimdi ise, asıl meseleye dönelim. Irak, Türkmeneli ve Kerkük…

Neden “Hedef Bir Milyon Türkmen”

Çok kolay Irak’ta seçim oluyor. Toplan 6 Vilayet ve yurtdışı; Türkiye, Avrupa, ABD, Kanada ve Avusturalya’da genel Irak Türkmenlerinin 88.000 oyu çıkıyor…? Bu ne demektir. Türkmenlerin sayısı azdır veya ya dağınıktırlar. İşte bu hedefle yola çıktık. Türkmenler Irak’ta yaklaşık 5 Milyon civarında… Kim ne derse desin. Uluslararası bir tarafsız örgüt tarafından bir gerçek sayım yapılırsa bu dediklerimin doğruluğu ortaya çıkar. 12 Mayıs 2018 tarihinde Kerkük, Havice ve Dakuk başta olmak üzere Türkmen oylarına ne geldi? Bir Türkmen olarak sormaz mıyız kendi kendimize… 186 Sandık sayılmadan rakam biçmişler, Türkmen ve Arap bölgelerinden, Kürtlere oy çıkıyor… Bu ne anlama geliyor. İşte biraz önce dediğimiz teknolojinin gelişimine dikkat çekmek istiyorum. “Elektronik Oy sayma Cihazları” yine insanoğlu atarından bir grubun lehine sistemleşiyor. Türkmenler 28 gün, gece gündüz ramazan, sınav zamanı vs. kötü koşullarda bir araya gelip seçim sonuçlarına demokratik ve özgür ve silahsız bir şekilde tepkilerini dile getirdiler… Netice olarak Irak Hükümeti yattığı uykudan oyandı ve gerekeni yaptı. 28 gün sonra Türkmenler MAVİ BÖLGEDEN çekildiler. Ama toplumun heyecanı dinmemiş, volkan gibi kaynıyordu. Çocuk, genç, yaşlı demeden kadın erkek, tüm Türkmenler ana baba günü gibi haklarına ve oylarına sahip çıktılar. Bu heyecanı devam ettirmek için işte “Hedef Bir Milyon Türkmen” kurduk…

Adı üzerinde sosyal medya yani   تواصل الاجتماعيhiç kimseye hakaret etmeden, toplumu rencide etmeden her kes kendi düşüncesini, fikrini, projesini özgürce ifade edebilir anlamına gelmektir Sosyal Medya…

İşte “Hedef Bir Milyon Türkmen” kurulması Irak’ta Türkmen Varlığını korumaktır. Haklarına kavuşmak için haksızlığa haykırmaktır. Bir direniştir. Hatta hatta direnişin ta ZİRVESİDİR.

Değerli okurlarım, sevgili “Hedef Bir Milyon Türkmen” grup üyeleri…

Bu gruba sahip çıkmak çocuğunun geleceğine, Irak’ta varlığına ve şehitlerimizin kanına sahip çıkmaktır. Kendi benliğini, kimliğini korumayan bir millet varlığından şüphe ederler. Grup başta hatalı olsa da bu süreci yaşamak zorunda idi. Kimin ne olup olmadığını ne nasıl bir heyecan ve duygu taşıdığını bilmek ve teste etmek için bu süreç önemli idi. Grubun kuruluşuna 10 olmadan yaklaşık 80 Bin üye geliyorsa demek ki, bu guruba ilgi ve teveccüh vardır. Ancak bazı üyelerin acımasızca eleştirileri ve uyarıları Grubun Adminlerini harekete geçirdi. Başta üye eklemek serbest olarak bıraktık… Bir taraftan başarılı olduk Bir taraftan da eleştirilere maruz kaldık. Hatlarımızı düzeltmeye 24 saat çalışıyoruz… Ancak grup üyelerinin de bizlere destek olmaları gerekir. Sadece eleştiri veya paylaşım yapmak değil… Grubun Türkmen’in geleceği için güzel üslup, birleştirici tavır ile destek olunmalıdır. Gençlerimiz milli şuurlarına hâkim olmalıdırlar. Bu grupta yasak olan konuları aşağıya alıyoruz her kesin dikkatine sunuyoruz:

  1. Türkmenler arasında mezhepçilik yapmak kesinlikle yasaktır.
  2. Türkmen siyasetçilerin arasında fitne ve dedikodu yaymak,
  3. Reklam içerin paylaşımlar. Özellikle de Ticari şirketler,
  4. Ahlak dışı Paylaşımlar. Özelliklede bayanlara karşı,
  5. Canlı yayın paylaşımları, Milli çıkarlar içerenler hariç

 Özet olarak; Grubun hedefi:

  1. Bir Milyon Türkmen toplamak
  2. Türkmenlere yapılan haksızlıklara karşı gelmek,
  3. Irak’ta Türkmen Varlığını korumak,
  4. Dünya’da Türkmenlerin tanıtımına katkıda bulunmak
  5. Dünya’da Türkmenler arasında İletişimi sağlamak ve lobi çalışmalarına destek vermektir.

Böylece Irak Basın Bayramı gününde böyle bir grubun ortaya çıkması ve Irak başta olmak üzere Türkiye, Türk dünyası Avrupa, ABD ve Kanada Avustralya gibi ülkelerde Türkmenler arasında varlık mücadelesini yaymak ve birlik beraberlik olmak dileğiyle sözümü noktalamak istiyorum.

Şimdiden Ramazan Bayramınız kutlu oldun.

                                             15 Haziran 2018

Önceki İçerikErşat Salihi’den Açıklama
Sonraki İçerikBağdat’ta Yurt Gazetesi
Araştırmacı, Eğitimci, Gazeteci, Şair, Yazar Şemsettin Küzeci; Kerkük’te doğdu. Musul Üniversitesi’nden bitirdi. 5 Yıl Kerkük’te lise öğretmenliği yaptı. Kerkük Televizyonu, Bağdat Türkmence Radyosunda Gençlik ve Spor programları hazırlayıp sundu. Yazılarını Bağdat’ta Türkçe yayınlanan Yurt gazetesi, Kardeşlik ve Birlik Sesi dergilerinde yayınladı. Irak’taki siyasi nedenlerden dolayı 1996’da Türkiye’ye yerleşti. 1999 yılında Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilciliğinde Basın Yayın ve Enformasyon Şube Müdürü olarak çalıştı. Kerkük gazetesi'nin Türkiye temsilciliği ve Türkmeneli TV’de Muhabir, Programcılığı ve Haber Müdürlüğü yaptı. 2007 yılında Irak Basın Tarihi üzerine G.Ü. İletişim Fakültesi Radyo TV ve Sinema bölümünden yüksel lisans ve 2009 yılında Hollanda'da Global Lahey Üniversitesinde Irak Televizyonları üzerine doktorasını yaptı. Türkmeneli Kültür Merkezinde Basın ve Kültür Müşaviridir 2009-2019). Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORSAM) Medya ve Türkmen Çalışmaları uzmanı. Şubat 2019-15 Temmuz 2020. 16 Temmuz 2020'den beri Türkmeneli Vakfı Başkanlığı Basın Danışmanı... • Irak Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Irak • Irak, Türkiye, Azerbaycan, Arap ve Avrasya Yazarlar Birliği üyesi •İLESAM Üyesi. Ankara -Türkiye • Dünya Genç Türk Yazarlar Birliği Başkan Yardımcısı, (Azerbaycan) • Irak Türkmen Edebiyatçılar Birliği Uluslararası Koordinatörü, • Işık Edebiyatçılar Grubunun Başkanı. (Kerkük) • Türk Dünyası Genç İletişimciler Birliği Kurucu Genel Başkanı. • Dünya Türk Gençleri Birliği Genel Başkan Yardımcısı. (Azerbaycan) • Kerkük Kültür Derneği Kurucu Genel Başkanı, (Ankara- Irak) • Irak Türkmen Basın Konseyi Genel Sekreteri, (Ankara-Irak) • Dünya Gazeteciler Federasyonu. Kurucu üyesi (Genel Sekreter) • Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Başkanı. •Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Genel Başkanı. • Dünya İletişimciler Derneği. Kurucusu ev Genel Başkanı. Ankara Türkiye ve Türk dünyasında Irak Türklerini uluslararası konferans, bilgi şöleni ve toplantılarda temsil etti. 300’e yakın hizmet, takdir, teşekkür, onur belgesi, plaket ve ödül almıştır. 2006’da; Irak, Azerbaycan ve Türkiye ile ilgili yapmış olduğu ilmî ve edebî çalışmalarından dolayı, VEKTOR Uluslararası İlim Merkezi tarafından kendisine Fahrî Doktora Payesi verildi. Basılmış 55 adet kitabı bulunmaktadır.