Hollanda’da 8 tren istasyonunda Filistin’e destek için oturma eylemleri yapıldı

Hollanda’nın birçok kentindeki tren istasyonlarında, Filistin’e destek için oturma eylemleri düzenlendi. Rotterdam merkez tren istasyonunda toplanan göstericiler, Filistin bayraklarını sallayarak “ateşkes” çağrısı yaptı.

Eylemciler, İsrail’e destek verdiği gerekçesiyle Hollanda hükümetine tepki gösterdi.

Ülkede dün gerçekleşen genel seçimleri açık farkla önde tamamlayan Geert Wilders liderliğindeki İslam düşmanı ve aşırı sağcı Özgürlük Partisi’ne (PVV) de tepki gösteren göstericiler, “Hollanda finans ediyor, İsrail bombalıyor”, “PVV’yi istemiyoruz”, “Wilders sen göreceksin, Filistin Özgür olacak” ve “Nehirden denize özgür Filistin” sloganları attı.

“Wilders kesinlikle İsrail yanlısı”

Hollandalı gösterici Anita Risseeuw, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Filistin halkının, özellikle de Gazze’nin durumuna dikkati çekmek için istasyonda oturma eylemi yaptıklarını söyledi.

Risseeuw, “Orada yaşananlar tam anlamıyla bir soykırımdır. Filistinliler ve Gazze halkı için nihayet özgürlük ve adalet sağlanana kadar Gazze ve Filistin davasına dikkat çekmeye devam etmek istiyoruz.” dedi.

Hollanda’da 22 Kasım’da gerçekleşen genel seçimlerin sonucunun “korkunç” olduğunu belirten Risseeuw, “Sonuç iyi değil. Sonuç, Hollanda için de iyi değil, Gazze halkı için de iyi değil. Çünkü Wilders kesinlikle İsrail yanlısı. Biz bunu biliyoruz. İsrail’deki insanlarla çok yakın ilişkileri var. İktidara gelirse Hollanda ile Filistin devleti arasındaki ilişki daha da kötüleşecek.” ifadesini kullandı.

“(Gazze) Açık hava hapishanesi değil, orası bir toplama kampı”

Seçimlerin sonucunun dramatik olduğunu ifade eden Camila Witte ise “İnsanların başkalarının özgürlüğüne karşı oy vermesini anlayamıyorum.” diye konuştu.