İbadi Yine Türkmenleri Yok Saydı

İbadi Yine Türkmenleri Yok Saydı

Dr. Şemsettin Kü€zeci

Irak’ın Şii Başbakanı Haydar El-İbadi revize ettiği yeni Bakanlar kabinesinde Türkmenleri yok saydı.  Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve Kerkük Türkmen Milletvekili Erşat Salihi parlamentoda bulunan milletvekilleri tek ses tek yürek olarak İbadiye haykırdılar. Irak Parlamentosunda oylamaya sunulan yeni bakanlar listesinde bir Türkmen Bakanın adı olmamasının Irak’ta 3. Asil unsur olan Türkmenlerin göz ardı ederek, tehmiş edilmesi anlamına gelmektedir. Bir Tiyatro oyununa dönüşen meclisteki yemin töreni olayları tüm çıplaklıklarıyla gözler önüne serdi. ITC Başkanı Salihi ve diğer vekillerin mecliste yüksek tonla çağırıp bağırışları tüm Türkmen halkını galeyana getirmiştir. Bugüne kadar Irak Türkmenleri Merkezi hükumetin yanında durarak her konuda Irak’ın birlik ve beraberliğine çimento misali destek olmasını Irak hükumeti nankörlük sıfatını seçerek Türkmenlerin duruşunu ihmal etmiştir. Hele hele IŞİD konusunda Hükumet tam destek veren Türkmenler İbadi tarafından yine kandırıldılar.

Bu ülkede yaşam mücadelesi veren Türkmenler 100 yıldan beri Irak’ın tüm hükümlülüklerin sinsi, sindirme, yok etme ve tehmiş politikalarıyla karşı karşıya kalmıştır. Bu kritik süreçte tüm Türkmen toplumunun ister yurt içi ister yurt dışında olsun ITC ve Türkmen milletvekillerinin yanında olmasını elzemdir. Hele hele Türkmen siyasi parti ve STK’lerden kınama ve tepki bildirilerini sunmakta geç kalmamaları gerekmektedir, Bugün bu olaylarda tek yürek tek bilek olmazsak yarın daha ağır ve daha önemli konularda bir araya gelmemiz imkânsız olur. 15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye’mize karşı yapılan darbe teşebbüsünde Türk Halkının caddeye ve sokaklara inmesi ve darbeyi püskürtmesinden Türkmen halkı olarak çıkaracak binlerce ders almamız gerekir. Yoksa değil ayak ta durmak adımızı bile telaffuz etmeye gücümüz kalmayacaktır.

 

Önceki İçerikVefatının 4. Yıldönümünde Sporcu ve Akademisyen Prof. Dr. Mahir Bayatlı
Sonraki İçerikKerkük Soykırımları
Dr. Şemsettin Küzeci
Araştırmacı, Eğitimci, Gazeteci, Şair, Yazar Şemsettin Küzeci; Kerkük’te doğdu. Musul Üniversitesi’nden bitirdi. 5 Yıl Kerkük’te lise öğretmenliği yaptı. Kerkük Televizyonu, Bağdat Türkmence Radyosunda Gençlik ve Spor programları hazırlayıp sundu. Yazılarını Bağdat’ta Türkçe yayınlanan Yurt gazetesi, Kardeşlik ve Birlik Sesi dergilerinde yayınladı. Irak’taki siyasi nedenlerden dolayı 1996’da Türkiye’ye yerleşti. 1999 yılında Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilciliğinde Basın Yayın ve Enformasyon Şube Müdürü olarak çalıştı. Kerkük gazetesi'nin Türkiye temsilciliği ve Türkmeneli TV’de Muhabir, Programcılığı ve Haber Müdürlüğü yaptı. 2007 yılında Irak Basın Tarihi üzerine G.Ü. İletişim Fakültesi Radyo TV ve Sinema bölümünden yüksel lisans ve 2009 yılında Hollanda'da Global Lahey Üniversitesinde Irak Televizyonları üzerine doktorasını yaptı. Türkmeneli Kültür Merkezinde Basın ve Kültür Müşaviridir 2009-2019). Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORSAM) Medya ve Türkmen Çalışmaları uzmanı. Şubat 2019-15 Temmuz 2020. 16 Temmuz 2020'den beri Türkmeneli Vakfı Başkanlığı Basın Danışmanı... • Irak Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Irak • Irak, Türkiye, Azerbaycan, Arap ve Avrasya Yazarlar Birliği üyesi •İLESAM Üyesi. Ankara -Türkiye • Dünya Genç Türk Yazarlar Birliği Başkan Yardımcısı, (Azerbaycan) • Irak Türkmen Edebiyatçılar Birliği Uluslararası Koordinatörü, • Işık Edebiyatçılar Grubunun Başkanı. (Kerkük) • Türk Dünyası Genç İletişimciler Birliği Kurucu Genel Başkanı. • Dünya Türk Gençleri Birliği Genel Başkan Yardımcısı. (Azerbaycan) • Kerkük Kültür Derneği Kurucu Genel Başkanı, (Ankara- Irak) • Irak Türkmen Basın Konseyi Genel Sekreteri, (Ankara-Irak) • Dünya Gazeteciler Federasyonu. Kurucu üyesi (Genel Sekreter) • Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Başkanı. •Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Genel Başkanı. • Dünya İletişimciler Derneği. Kurucusu ev Genel Başkanı. Ankara Türkiye ve Türk dünyasında Irak Türklerini uluslararası konferans, bilgi şöleni ve toplantılarda temsil etti. 300’e yakın hizmet, takdir, teşekkür, onur belgesi, plaket ve ödül almıştır. 2006’da; Irak, Azerbaycan ve Türkiye ile ilgili yapmış olduğu ilmî ve edebî çalışmalarından dolayı, VEKTOR Uluslararası İlim Merkezi tarafından kendisine Fahrî Doktora Payesi verildi. Basılmış 55 adet kitabı bulunmaktadır.