IKBY’den Kerkük Araplaştırılıyor İddiası!

AA / Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Mesrur Barzani, “Kerkük’ün demografisinin sistematik şekilde değiştirilerek Araplaştırıldığını” iddia etti.

Barzani, IKBY hükümetinin internet sitesinden yayımlanan yazılı açıklamasında, başta Kerkük olmak üzere statüsü tartışmalı olan bölgelerdeki durumu büyük bir endişeyle izlediklerini belirterek, “sistematik şekilde bölgenin Araplaştırılması ve demografisinin değiştirilmesi siyasetinin sürdürüldüğünü” savundu.

Demografi siyasetinin, Kerkük ve diğer bölgelerdeki halka karşı Irak’taki eski rejimler tarafından uygulandığını hatırlatan Barzani, “Bizi en çok endişelendirip şaşırtan durum da tüm bunların demokratik bir Irak’ta meydana gelmesidir.” ifadelerini kullandı.

Bağdat ile Erbil arasında statüsü tartışmalı olan bölgelerin demografisinin değiştirilmesine yönelik bu siyaseti şiddetle kınadıklarını belirten Barzani, IKBY’nin, bölgenin asli unsurlarının yerlerinden edilerek başkalarının buralara yerleştirilmesini kabul etmediğini kaydetti.

Tartışmalı bölgelerin demografik yapısının ele alınması için IKBY’den bir heyetin Bağdat’a gönderileceğini aktaran Barzani, Irak merkezi hükümetine “anayasal yetkiler çerçevesinde gerekli tedbirleri alması” çağrısında bulundu.