Irak Bakanlar Kurulu toplantısında alınan kararlar

Bakanlar Kurulu’nun bugün yapılan 50. toplantısında, Başbakan Muhammed Şiya Es Sudani, Dışişleri Bakanlığı’na Irak’a su deşarjlarını artırmak konusunda Türk mevkidaşıyla iletişimi sürdürmeye talimat verdi, ayrıca il meclis seçimleri hazırlıkları kapsamında Bakanlar Kurulu bu ayın 18 ve 19’unu tatil ilan etmeye karar verdi.

Başbakanın basın ofisinden alınan açıklamaya göre, Başbakan Muhammed Şiya Es Sudani, Bakanlar Kurulu’nun 50. Toplantısına başkanlık etti.

Açıklamaya göre, Toplantı sırasında, ülkede yaşanan son gelişmeler gözden geçirildi, ekonomik, hizmet ve hükümet programını uygulanmasına odaklı ana dosyalar ele alındı ve Bakanlar Kurulunun gündeminde bulunan konular üzerinde görüş alışverişi yapıldı ve kararlar alındı.

Bakanlar Kurulu toplantısında, Başbakan Sudani, Irak Merkez Bankası, bankalar, sendikalar ve federasyonların görev ve sorumluluklarını belirleyen 2023 sayılı Bakanlar Kurulu kararının uygulanmasını tamamlamak için adımlar atılması ve Elektronik Satış Noktaları (POS) sistemi uygulama önlemlerinde sorunsuz bir akış sağlamak amacıyla hazırlıkları artırmak için talimatlar verdi.

Bakanlar Kurulu, Devlet Konseyi tarafından incelenen İslami Yatırım Sukukları Tasarısı’nı onayladı ve Anayasa hükümleri uyarınca bu tasarıyı Meclis’e sevk etmeyi kabul etti.
Bakanlar Kurulu, Devlet Konseyi tarafından incelenen Bankacılık Araştırmaları Merkezi Kanun Tasarısı’nı onayladı ve Anayasa hükümleri uyarınca bu tasarıyı Meclis’e sevk etmeyi kabul etti.

Ayrıca Bakanlar Kurulu, Sınır Kuvvetleri Komutanlığının komşu ülkelerle sınırları güvenlik altına almak amacıyla ihtiyaçlarını karşılamak için Maliye Bakanlığının Acil Durum Fonundan 25 milyar dinarı İçişleri Bakanlığına tahsis etmesini kabul etti.

Toplantıda, Başbakan Sudani, Dışişleri Bakanlığı’na Irak’a su deşarjlarını artırmak konusunda Türk mevkidaşıyla iletişimi sürdürmeye talimat verdi, ayrıca il meclis seçimleri hazırlıkları kapsamında Bakanlar Kurulu bu ayın 18 ve 19’unu tatil ilan etmeye karar verdi.