Irak Başbakanı El-Kazımi Ankara’da

S.Küzeci- Ankara/Irak Başbakanı Kazımi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daveti üzerine bugün beraberindeki heyetle  Ankara’ya geldi. Ziyaret kapsamındaki görüşmelerde, terörle mücadele başta olmak üzere ikili ilişkiler ve bölgesel gelişmeler ve güvenlik konuları ele alınacak.

Irak Başbakanı Mustafa El-Kazımi, resmi ziyaret kapsamında geldiği Ankara’da ilk olarak Anıtkabir’i ziyaret etti. El-Kazımi, beraberindeki heyetle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesine çelenk bıraktı, saygı duruşunda bulundu.

El-Kazımi ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek için Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak Başbakanı Kazımi’yi Beştepe’de resmi törenle karşıladı.

Erdoğan ve Kazımi’nin tören alanındaki yerlerini almalarının ardından, 21 pare top atışı eşliğinde iki ülkenin milli marşları çalındı. Kazımi, Muhafız Alayı Tören Kıtası’nı Türkçe, “Merhaba asker” diyerek selamladı. Törende, tarihte kurulan 16 Türk devletini temsil eden bayraklar ve askerler de yer aldı.

Erdoğan ve Kazımi, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından bazı anlaşmaların imza törenini katılacak ve ortak basın toplantısı düzenleyecek.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Kazımi onuruna resmi akşam yemeği verecek. Törende, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile Ankara Valisi Vasip Şahin de yer aldı.