Irak Basın Bayramı (عيد الصحافة العراقية)

Irak Basın Bayramı (عيد الصحافة العراقية)

Dr. Şemsettin Küzeci*

Zevra Gazetesi (جريدة الزوراء)

Osmanlı Döneminde Bağdat Valisi Mithat Paşa tarafından 15 Haziran 1869 tarihinde Bağdat’ta yayınlanan “ZEVRA” gazetesi o dönem (Bağdat, Musul ve Basra) Irak’ta ilk gazete olarak literatüre girmiştir. Her ne kadar Jurnal el- Irak gazetesi ilk gazetedir denilse de Ne Osmanlı, ne Irak arşivleri ne de İngiliz arşivleri bunu ispat edebildi. Dolayısıyla Zevra gazetesi Irak’ın ve Irak Türklerinin de ilk gazetesi sayılır. Çünkü Zevra ilk yayınlandığında Türkçe ve Arapça yayınlandı. Bir süre sonra sadece Türkçe yayınlandı. Bağdat’taki Arapların itirazları üzerine bir daha Türkçe ve Arapça yayına başladı. 1918 yılına kadar 49 yıl boyunca yayınlanan Zevra 4 sayfa Türkçe 4 sayfada Arapça olarak siyasi, kültür-sanat ve toplumsal konulara yer vermekteydi.

1918-2003 yılları arasında İngiliz ve Irak dikta rejimlerince yayını durdurulan gazetesi 10 Nisan 2003 sonrası Irak Gazeteciler Cemiyeti tarafından benimsenerek tekrara yayın hayatına başladı. Şu anda günlük Arapça yayınlanana gazete Cemiyetin hal lisanıdır.

Bugün Zevra gazetesinin 148. Yıldönümü ve Irak ve Türkmen Basın Bayramıdır. Bu vesileyle de Irak gazetecilerine genel olarak ve Türkmen gazeteci meslektaşlarımı yürekten tebrik ederim. Bu kritik süreçte can pahasına görevlerinin başında kelle koltukta mücadele verenlere selam olsun. Gazeteci şehitlerimize Allahtan mağfiret cennet mekânı dilerim.

 

*Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti ile Dünya İletişimciler Derneği Kurucusu ve Başkanı

Önceki İçerikIrak Başbakanı İbadi: IKBY’nin referandumu doğru bir adım değil
Sonraki İçerikIrak Kürtlerinin Bağımsızlık İçin Referandum Kararı
Dr. Şemsettin Küzeci
Araştırmacı, Eğitimci, Gazeteci, Şair, Yazar Şemsettin Küzeci; Kerkük’te doğdu. Musul Üniversitesi’nden bitirdi. 5 Yıl Kerkük’te lise öğretmenliği yaptı. Kerkük Televizyonu, Bağdat Türkmence Radyosunda Gençlik ve Spor programları hazırlayıp sundu. Yazılarını Bağdat’ta Türkçe yayınlanan Yurt gazetesi, Kardeşlik ve Birlik Sesi dergilerinde yayınladı. Irak’taki siyasi nedenlerden dolayı 1996’da Türkiye’ye yerleşti. 1999 yılında Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilciliğinde Basın Yayın ve Enformasyon Şube Müdürü olarak çalıştı. Kerkük gazetesi'nin Türkiye temsilciliği ve Türkmeneli TV’de Muhabir, Programcılığı ve Haber Müdürlüğü yaptı. 2007 yılında Irak Basın Tarihi üzerine G.Ü. İletişim Fakültesi Radyo TV ve Sinema bölümünden yüksel lisans ve 2009 yılında Hollanda'da Global Lahey Üniversitesinde Irak Televizyonları üzerine doktorasını yaptı. Türkmeneli Kültür Merkezinde Basın ve Kültür Müşaviridir 2009-2019). Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORSAM) Medya ve Türkmen Çalışmaları uzmanı. Şubat 2019-15 Temmuz 2020. 16 Temmuz 2020'den beri Türkmeneli Vakfı Başkanlığı Basın Danışmanı... • Irak Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Irak • Irak, Türkiye, Azerbaycan, Arap ve Avrasya Yazarlar Birliği üyesi •İLESAM Üyesi. Ankara -Türkiye • Dünya Genç Türk Yazarlar Birliği Başkan Yardımcısı, (Azerbaycan) • Irak Türkmen Edebiyatçılar Birliği Uluslararası Koordinatörü, • Işık Edebiyatçılar Grubunun Başkanı. (Kerkük) • Türk Dünyası Genç İletişimciler Birliği Kurucu Genel Başkanı. • Dünya Türk Gençleri Birliği Genel Başkan Yardımcısı. (Azerbaycan) • Kerkük Kültür Derneği Kurucu Genel Başkanı, (Ankara- Irak) • Irak Türkmen Basın Konseyi Genel Sekreteri, (Ankara-Irak) • Dünya Gazeteciler Federasyonu. Kurucu üyesi (Genel Sekreter) • Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Başkanı. •Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Genel Başkanı. • Dünya İletişimciler Derneği. Kurucusu ev Genel Başkanı. Ankara Türkiye ve Türk dünyasında Irak Türklerini uluslararası konferans, bilgi şöleni ve toplantılarda temsil etti. 300’e yakın hizmet, takdir, teşekkür, onur belgesi, plaket ve ödül almıştır. 2006’da; Irak, Azerbaycan ve Türkiye ile ilgili yapmış olduğu ilmî ve edebî çalışmalarından dolayı, VEKTOR Uluslararası İlim Merkezi tarafından kendisine Fahrî Doktora Payesi verildi. Basılmış 55 adet kitabı bulunmaktadır.