Irak Federal Mahkemeden IKBY’ye ilişkin yeni karar

Irak Federal Yüksek Mahkemesi, bütçe kanununda Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi (IKBY) lehine olan 11’inci maddenin 1’inci bendi ve 13’üncü maddenin 7’inci bendinin anayasaya aykırı olduğunu bildirdi.

Irak Federal Yüksek Mahkemesi, bütçe kanununda Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi (IKBY) lehine olan 11’inci maddenin 1’inci bendi ve 13’üncü maddenin 7’inci bendinin anayasaya aykırı olduğunu bildirdi.

Irak Federal Mahkemesi bugün, genel bütçe yasasının çeşitli maddelerine karşı yapılan 8 şikayeti incelemek için toplandı.

Toplantıda, bütçe kanununda IKBY lehine olan 11’inci maddenin 1’inci bendi ve 13’üncü maddenin 7’inci bendinin anayasaya aykırı olduğu kararlaştırıldı.

Federal Mahkeme ayrıca, IKBY’nin bütçedeki payının Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani’nin rızasıyla ödenmesi ve Erbil ile Bağdat arasındaki anlaşmazlığın mecliste çözülmesinin “anayasaya aykırı” olduğuna karar verdi.

Mahkemeye sunulan şikayetlerden ikisinin Başbakan Sudani ve IKBY Başbakanı Mesrur Barzani tarafından yapıldığı biliniyor.

Federal Mahkeme ayrıca, IKBY hükümetinin bütçe yasasının diğer 8 maddesine yaptığı itirazları reddetti.

Genel bütçe yasası 12 Haziran’da meclisten geçti ve 26 Haziran’da resmi gazetede yayınlandı. Bütçenin 198,9 trilyon dinar olduğu ve IKBY’nin payının 16 trilyon dinarı aştığı bildirildi.