Irak Türklerinin Öten Bülbülü Abdulvehap BARĞAŞ “HABA”

Irak Türklerinin Öten Bülbülü  

Abdulvehap BARĞAŞ

“HABA”

 Dr. Şemsettin Küzeci

“Beyaz gül kırmızı gül, güller arasından gelir, yârim girmiş beyaz azya bayram namazından gelir” türküsüyle gönüllerde taht kuran Kerküklü Usta halk sanatçısı Abdulvahap Bargaş(Haba). 1945 yılında Kerkük’te doğdu. Okulda gidememesine rağmen, açık zihinli ve yetenekli olduğu belirlenmişti. Özellikle Reşe Küle Rıza bu çocuğun kabiliyetlerini fark etmiş ve hamur gibi çocuğu yoğurmaya başlamış. Ayrıca Haba Reşa’nın çayhanesinde toplanan sanatçıların elde ettikleri usullere dikkat eder ve onlardan çok şey öğrenir. Çayhanede çırak olarak çalışan Haba’nın kulakları hep okunduğu usul, makam ve şarkılardaydı. Özellikle, İzzettin Nimat’ın sesine âşık olur ve onu taklit etmeye başlar. Bunun yanında diğer sanatçıların yaratıcılık ve verilerini kulak ardı etmemiştir.

Çırak Haba’nın etkilendiği diğer bir sanatçı ise tanınmış sanatçımız Mışko idi ki, devamlı söz konusu çayhaneye Erbil’den mahsus gelirdi. İşte bu o zamanın dostluğunu ve halkımızın hatta uzak bölgelerde olsa bile kaynaşmalarını kanıtlamaktadır.

1975 yılında ilk olarak Erbilli Sanatçı Muşko ile beraber bir törende hazır olur ve üç saati aşkın süre boyunca onunla beraber karşılıklı hoyratlar okurlar. Bu tören halkımızca adeta bir sürprizdir! İşte törenlerin ardı artık kesilmek bilmez ve değişik sanatçılarımızla törenlere katılır. 1980 yılında Erbil’in İbn-Müstaifi salonunda düzenlenen büyük ve muhteşem bir törene katıldı. Bu törendeki Irak’ın her tarafından, her eğitiminden katılan sanatçılar vardır. Haba büyük yetenek ve güzel bir sese sahipti. Haba’nın sanat özelliklerinde Bayat usulünü en iyi eda edenlerdendi.

Ayrıca anonim folklorumuzdan eserleri yeni yorumlarıyla eda ederdi.

 BU BAĞDA DOLANISAN

 Yar meni yaraladı…Yaramı bağlamadı

Alem için saç açardı… Benim için ağlamadı

 Bu bağda dolanırsan… Derdiv mene demisen

Etrafında güller var… Bir gül mene vermisen

 Bağa girdim bir elma… Heyva kulanar elma

Gel otur hatam söyle… Hata sizde darılma

 Bu bağda dolanırsan… Derdin mene demisen

Etrafında güller var… Bir gül bana vermisen

 İndi geldim dağ taştan… Gözlerim dolup yaştan

Gel otur yanaşamda… Derdimi sayım baştan

 Bu bağda dolanırsan… Derdin mene demisen

Etrafında güller var… Bir gül mene vermisen

***

HABA ÖLDÜ HAY HAVAR

Haba öldü hay havar 1
Türkmen’in azarı var
Milletin sevdiğinden
Her evde sıkıntı var

Haba dedi men varam 2
Dinle sözüm sen ağam
Sıkıntı geçirirsev 3

Çağırram 4ağam ağam

Dediler Haba öldü
Gül çiçek neşe soldu
Haba ölmüşse eğer
Sesi tarihe doldu

Haba dedi ad koydum
Dad koydum feryad koydum
Türkmen’e hizmet için
Her evde horyat koydum

Her zaman Haba’mız var
Hicazla Sabamız var
Uluslar arasında
Sesiyle sedamız var

             Dr. ALİ İHSAN NAKİP/ ABD

  • Dad feryad 2varım 3 geçirirsen 4çağırırım

Kaynak: Ş.Küzeci. Tasvir Gazetesi, Ankara, 25 Kasım 2003

Önceki İçerikLübnan’da göstericiler yine meydanlara çıktı
Sonraki İçerikMHP Genel Başkanı Bahçeli’den Açıklamalar
Dr. Şemsettin Küzeci
Araştırmacı, Eğitimci, Gazeteci, Şair, Yazar Şemsettin Küzeci; Kerkük’te doğdu. Musul Üniversitesi’nden bitirdi. 5 Yıl Kerkük’te lise öğretmenliği yaptı. Kerkük Televizyonu, Bağdat Türkmence Radyosunda Gençlik ve Spor programları hazırlayıp sundu. Yazılarını Bağdat’ta Türkçe yayınlanan Yurt gazetesi, Kardeşlik ve Birlik Sesi dergilerinde yayınladı. Irak’taki siyasi nedenlerden dolayı 1996’da Türkiye’ye yerleşti. 1999 yılında Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilciliğinde Basın Yayın ve Enformasyon Şube Müdürü olarak çalıştı. Kerkük gazetesi'nin Türkiye temsilciliği ve Türkmeneli TV’de Muhabir, Programcılığı ve Haber Müdürlüğü yaptı. 2007 yılında Irak Basın Tarihi üzerine G.Ü. İletişim Fakültesi Radyo TV ve Sinema bölümünden yüksel lisans ve 2009 yılında Hollanda'da Global Lahey Üniversitesinde Irak Televizyonları üzerine doktorasını yaptı. Türkmeneli Kültür Merkezinde Basın ve Kültür Müşaviridir 2009-2019). Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORSAM) Medya ve Türkmen Çalışmaları uzmanı. Şubat 2019-15 Temmuz 2020. 16 Temmuz 2020'den beri Türkmeneli Vakfı Başkanlığı Basın Danışmanı... • Irak Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Irak • Irak, Türkiye, Azerbaycan, Arap ve Avrasya Yazarlar Birliği üyesi •İLESAM Üyesi. Ankara -Türkiye • Dünya Genç Türk Yazarlar Birliği Başkan Yardımcısı, (Azerbaycan) • Irak Türkmen Edebiyatçılar Birliği Uluslararası Koordinatörü, • Işık Edebiyatçılar Grubunun Başkanı. (Kerkük) • Türk Dünyası Genç İletişimciler Birliği Kurucu Genel Başkanı. • Dünya Türk Gençleri Birliği Genel Başkan Yardımcısı. (Azerbaycan) • Kerkük Kültür Derneği Kurucu Genel Başkanı, (Ankara- Irak) • Irak Türkmen Basın Konseyi Genel Sekreteri, (Ankara-Irak) • Dünya Gazeteciler Federasyonu. Kurucu üyesi (Genel Sekreter) • Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Başkanı. •Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Genel Başkanı. • Dünya İletişimciler Derneği. Kurucusu ev Genel Başkanı. Ankara Türkiye ve Türk dünyasında Irak Türklerini uluslararası konferans, bilgi şöleni ve toplantılarda temsil etti. 300’e yakın hizmet, takdir, teşekkür, onur belgesi, plaket ve ödül almıştır. 2006’da; Irak, Azerbaycan ve Türkiye ile ilgili yapmış olduğu ilmî ve edebî çalışmalarından dolayı, VEKTOR Uluslararası İlim Merkezi tarafından kendisine Fahrî Doktora Payesi verildi. Basılmış 55 adet kitabı bulunmaktadır.