Irak Türkmen Milli Yazarı Ata Terzibaşı Ankara’da Anıldı

Irak Türkmen Milli Yazarı Ata Terzibaşı Ankara’da Anıldı

Dr. Şemsettin Küzeci

Irak Türkmen edebiyat tarihçisi Ata Terzibaşı, Türkmeneli Vakfı. Kültür Merkezinin düzenlediği Taziye Kabulü ve Bilgilendirme toplantısı ile anıldı. Toplantı Türkmeneli Kültür Merkezi binasında yapıldı. Toplantı Cevdet Türk Memed’in Kuran Kerim’den ayetler okuyarak başladı. Daha sonra toplantıya katılan; Türkiye Dışişleri Bakanlığı Irak ile İlişkiler Genel Müdür Yardımcılığı Daire Başkanı Ali İhsan İzbul, Irak Türkmen Cephesi Onursal Başkanı Dr. Sadettin Ergeç, ITC Türkiye Temsilcisi Dr. Hicran Kazancı, Türkmeneli Vakfı Başkanı Fatih Türkcan, Türkmeneli Kültür Merkezi Başkanı Dr. Mustafa Ziya, Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Dr. Yakup Ömeroğlu, AVİM Onursal Başkanı Ömer Engin Lütem, Irak Gazeteciler Cemiyeti Kerkük Şube Başkanı Mehmet Hüseyin Dağıstanlı, Eğitimci Yazar Sultan Özateş ve Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dr. Şemsettin Küzeci birer konuşma yaparak, Ata Terzibaşı’nın hayat serüveni, kitapları, bilinmeyen yönlerini anlattılar.

Ayarıca toplantıda Kerkük’te yayın yapan TERT TV tarafından hazırlanan Terzibaşı’yı anlatan kısa bir film, Ata Terzibaşı’nın kendi görüntüleri ve Irak Türkmen edebiyatının duayen isimlerinden Ali Marufoğlu’nun görüşleri gösterildi.

Irak’ın Kerkük şehrinde  31 Mart’ta, 92 yaşında hayatını kaybeden Türkmen  edebiyatının önde gelen ismi Ata Terzibaşı, hakkında Türkmeneli Vakfı Kültür Merkezi Başkanı Mustafa Ziya şunları kaydetti. “Iraklı Türkmen düşünür Ata Terzibaşı’nın Kerkük Türkçesinin unutulmamasında çok büyük emeği olduğunu, yayımladığı eserlerle, yaptığı basım yayım faaliyetleriyle Kerkük Türkçesinin unutulmasına engel olduğunu, Türk dünyasının Kerkük Türkmeneli dendiğinde aklına gelecek ilk kişinin Ata Terzibaşı olduğunu dile getirdi. “Ata abinin ünü Türkiye, Kazakistan, Türkmenistan, Kazakistan, Bulgaristan gibi pek çok yere yayılmıştır” diyen Köse, Edebiyat Tarihçisi Terzibaşı’nın bugüne kadar Türkçe ve Arapça pek çok eser verdiğini, bu eserlerin “Külliyat” olarak 13 cilt halinde Türkiye Türkçesiyle yayınlanmayı planladıklarını vurguladı.

Iraklı Türkmen düşünür Terzibaşı, 14 Kasım 1924 yılında Kerkük’ün Bulak Mahallesinde doğdu. Mahalle mektebinde hafızlık yapan Terzibaşı, ilkokulu Türkçe, liseyi Arapça eğitim veren okulda tamamladı. Bağdat Üniversitesi’nde hukuk eğitimi alan Terzibaşı, Kerkük’te uzun yıllar avukatlık yaptı. Ata Terzibaşı’nın yazıları, 1945 yılından itibaren Beyrut’ta çıkan “El Edip”, Kahire’de “El-Risale”, Halep’te “El Hadis”, İstanbul’da “Türk Yurdu”, Ankara’da “Türk Dili”nde yayınlandı. Kerkük’te, “Kerkük” ve “Afat” gazetelerinde yazıları çıkan Terzibaşı, haftalık Arapça yayınlanan “Elsakaf El Hadise” ve Türkçe yayınlanan “Beşir” gazetelerini çıkardı.  22 Mart 1959 tarihinde Hille şehrine sürgün edilen Terzibaşı, serbest bırakıldıktan sonra kültür faaliyetlerine devam etti. Terzibaşı’nın Türkmen edebiyatı ve kültürüyle ilgili çok sayıda makale ve kitabı bulunuyor.

Terzibaşı yaklaşık 50 civarında eser bırakarak, Türkmen edebiyatı, folkloru, kültürü, basını ve sanatını tüm dünyaya tanıtarak Irak Türkmen tarihinde önemli bir şahsiyet idi. 31 Mart 2016 tarihinde Kerkük’te vefat etti. 1 Nisan 2016 tarihinde ise Kerkük musalla mezarlığında toprağa verildi.

Türkmeneli Vakfı Kültür Merkezi Ata Terzibaşı’nın tüm eserlerini külliyat olarak yeni Türkçe ile basılması kollarını sıvadı.

Önceki İçerikTürkeş ve Tarih
Sonraki İçerikIrak Türklerinin Kanaat Önderlerinden Dr. Nefi Demirci’ye TKM’den Hizmet Ödülü
Dr. Şemsettin Küzeci
Araştırmacı, Eğitimci, Gazeteci, Şair, Yazar Şemsettin Küzeci; Kerkük’te doğdu. Musul Üniversitesi’nden bitirdi. 5 Yıl Kerkük’te lise öğretmenliği yaptı. Kerkük Televizyonu, Bağdat Türkmence Radyosunda Gençlik ve Spor programları hazırlayıp sundu. Yazılarını Bağdat’ta Türkçe yayınlanan Yurt gazetesi, Kardeşlik ve Birlik Sesi dergilerinde yayınladı. Irak’taki siyasi nedenlerden dolayı 1996’da Türkiye’ye yerleşti. 1999 yılında Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilciliğinde Basın Yayın ve Enformasyon Şube Müdürü olarak çalıştı. Kerkük gazetesi'nin Türkiye temsilciliği ve Türkmeneli TV’de Muhabir, Programcılığı ve Haber Müdürlüğü yaptı. 2007 yılında Irak Basın Tarihi üzerine G.Ü. İletişim Fakültesi Radyo TV ve Sinema bölümünden yüksel lisans ve 2009 yılında Hollanda'da Global Lahey Üniversitesinde Irak Televizyonları üzerine doktorasını yaptı. Türkmeneli Kültür Merkezinde Basın ve Kültür Müşaviridir 2009-2019). Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORSAM) Medya ve Türkmen Çalışmaları uzmanı. Şubat 2019-15 Temmuz 2020. 16 Temmuz 2020'den beri Türkmeneli Vakfı Başkanlığı Basın Danışmanı... • Irak Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Irak • Irak, Türkiye, Azerbaycan, Arap ve Avrasya Yazarlar Birliği üyesi •İLESAM Üyesi. Ankara -Türkiye • Dünya Genç Türk Yazarlar Birliği Başkan Yardımcısı, (Azerbaycan) • Irak Türkmen Edebiyatçılar Birliği Uluslararası Koordinatörü, • Işık Edebiyatçılar Grubunun Başkanı. (Kerkük) • Türk Dünyası Genç İletişimciler Birliği Kurucu Genel Başkanı. • Dünya Türk Gençleri Birliği Genel Başkan Yardımcısı. (Azerbaycan) • Kerkük Kültür Derneği Kurucu Genel Başkanı, (Ankara- Irak) • Irak Türkmen Basın Konseyi Genel Sekreteri, (Ankara-Irak) • Dünya Gazeteciler Federasyonu. Kurucu üyesi (Genel Sekreter) • Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Başkanı. •Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Genel Başkanı. • Dünya İletişimciler Derneği. Kurucusu ev Genel Başkanı. Ankara Türkiye ve Türk dünyasında Irak Türklerini uluslararası konferans, bilgi şöleni ve toplantılarda temsil etti. 300’e yakın hizmet, takdir, teşekkür, onur belgesi, plaket ve ödül almıştır. 2006’da; Irak, Azerbaycan ve Türkiye ile ilgili yapmış olduğu ilmî ve edebî çalışmalarından dolayı, VEKTOR Uluslararası İlim Merkezi tarafından kendisine Fahrî Doktora Payesi verildi. Basılmış 55 adet kitabı bulunmaktadır.