Irak Türkmen Halk Ozanı Ekrem Tuzlu

IRAK TÜRKLERİNİN MİLLİ SANATÇISI VE

HALK OZANI EKREM TUZLU

Dr. ŞEMSETTİN KÜZECİ

 

Irak Türklerinin milli sanatçısı, kültür elçisi Ekrem Tuzu, 1933 yılında Kerkük’e bağlı Tuzhurmatu’nun Orta mahallesinde doğdu. Önce Molla Kamber’in yanında Kuran’ı Kerim öğrendi (1939). Öğrenimini Tuzhurmatu Lisesinde bitirdikten sonra öğrenmenler enstitüsüne yazıldı. Bağdat Abu Greyıp Cezaevinde yattığı yıllar hariç uzun bir süre öğretmenlik yaptıktan sonra emekliye ayrıldı. Evli, 6’SI oğlan ve 3’ü kız çocuk 9 çocuk babasıdır.

Irak Türklerinin sesini, kimliğini, varlığını, Irak’ta ve Türk dünyasında duyurma, tanıtma ve korumayı kendine bir milli görev olarak benimsedi. Bu nedenle de Irak’ın devrik iktidarı tarafından 11 defa tutuklandı. Toplam 45 yıl hapse mahkûm edildi. Yaklaşık 10 yıl hapislerde yattı.  Onunla birlikte eşi ve çocukları tutuklanarak, işkenceye maruz kalıp ve sürgüne gönderildiler.

1954 yılında Lise öğrencisiyken katıldığı bir Tiyatro oyununda ilk defa olarak milli duygularını hissetti. Sahneye koydukları oyunda iki cinaslı horyat okudu:

Kemal Paşa

Taç koymuş Kemal Paşa

Türklerin kara bahtın

Ak etmiş kemal paşa

 

Kemal derdi

Bende var Kemal derdi

İstiklal bir gül idi

Onu da Kemal derdi

 

Seyircileri heyecanlandıran bu hoyratlar Tuzhurmatu’da adeta bir deprem yarattı. Oyun izleyen Tuzhurmatu Kaymakamı (Hamit El- Alüsi) sinirlenip oyunu iptal etmişti. Olayın ikinci günü Ekrem Tuzlu, milli eğitim müdürlüğü tarafından sorgulanıp 3 gün okuldan atılıp 20 puan disiplin cezası almıştır. 07 Ocak 1959 yılında Tuzhurmatu’da bir Türkmen genci olarak Komünistlerle çarpışıp kendi hançerleriyle dördünü yaralayarak, kendisi de vücudunun birçok yerinden yaralanmıştır. Bu olaylar; Onu bu güne kadar milli duygularından bıktırmadı, yılmadı ve usandırmadı.

1959 yılında Bağdat Türkmence radyosunun açılışıyla Abdülvahit Küzeci, Abdurrahman Kızılay birlikte Türkü söylemeye başladı. 1961’de Bağdat Türkmen Kardaşlık Ocağı’nda düzenlenen Türkmen gecesinde, Irak Milli Savunma Bakanı “ Mehdi Salih Ammaş” başta olmak üzere 6 devlet bakanının da huzurunda şu hoyratları söyledi:

Dilim dilim

Kes kavun dilim dilim

Ben bu dilden vazgeçmem

Olursam dilim dilim

 

Bu hoyrat gerçekten de Türkmenler arasında çok büyük bir etki yarattı. Çünkü o dönemde, 14-17 Temmuz 1959 Kerkük Katliamın şehitlerini daha kanıları kurumamıştı ve hiçte kurumayacaktır. Milli Savunma Bakanı sormuş “Bu sanatçı ne söyledi. Millet heyecanlandı. ”hoyratları Arapça’ya çevirmişler. Demiş ki, ” bunun gibi 20 Türkmen genciniz olsa Irak’ta bizlerin yeri kalmayacaktır.”

Ekrem Tuzlu, Milli hislerle şiir ve hoyratlar okuduğu için 1963 yıllarında başlayarak Saddam’ın son günlerine kadar  Baas rejimi ile köşe kapmaca oyunu oynamaya devam etti.

Tuzlu, Kerkük Türkmen Meclisi, Irak Türkmen Siyasi Tutuklular Derneği, Türkmen Sanatçılar Birliği üyesidir.

Aş pişirrem et yoktu

Benna işler hat yoktu

Evimde Petrol koyusu

Çırağımda neft yoktu

 

Çağırın beş adamı

Yüreği taş adamı

Yıkarsa dert, gam yıkar

Hiç yıkmaz yaş adamı

 

Doktur sar yarasını

Çok alma parasını

Sen iste men çıkardım

Gözümün karasını

 

Beledi yar

Beşiği beledi yar

Yer altın toprak gümüş

Kim görüp bele diyar

 

Avcular yay istiri

Nayçılar nay istiri

Çoklar ver göz tikipti

Kerkük’ten pay istiri

 

Bir kar ışın

Bir tahta bir kar işin

Ölsem yada vermerem

Kerkük’ün bir karışın

***

Önceki İçerikIrak’ta eski Bakana 7 yıl hapis
Sonraki İçerikProf. Dr. Nakip: Kerkük Kürt Şehri Değil!
Araştırmacı, Eğitimci, Gazeteci, Şair, Yazar Şemsettin Küzeci; Kerkük’te doğdu. Musul Üniversitesi’nden bitirdi. 5 Yıl Kerkük’te lise öğretmenliği yaptı. Kerkük Televizyonu, Bağdat Türkmence Radyosunda Gençlik ve Spor programları hazırlayıp sundu. Yazılarını Bağdat’ta Türkçe yayınlanan Yurt gazetesi, Kardeşlik ve Birlik Sesi dergilerinde yayınladı. Irak’taki siyasi nedenlerden dolayı 1996’da Türkiye’ye yerleşti. 1999 yılında Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilciliğinde Basın Yayın ve Enformasyon Şube Müdürü olarak çalıştı. Kerkük gazetesi'nin Türkiye temsilciliği ve Türkmeneli TV’de Muhabir, Programcılığı ve Haber Müdürlüğü yaptı. 2007 yılında Irak Basın Tarihi üzerine G.Ü. İletişim Fakültesi Radyo TV ve Sinema bölümünden yüksel lisans ve 2009 yılında Hollanda'da Global Lahey Üniversitesinde Irak Televizyonları üzerine doktorasını yaptı. Türkmeneli Kültür Merkezinde Basın ve Kültür Müşaviridir 2009-2019). Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORSAM) Medya ve Türkmen Çalışmaları uzmanı. Şubat 2019-15 Temmuz 2020. 16 Temmuz 2020'den beri Türkmeneli Vakfı Başkanlığı Basın Danışmanı... • Irak Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Irak • Irak, Türkiye, Azerbaycan, Arap ve Avrasya Yazarlar Birliği üyesi •İLESAM Üyesi. Ankara -Türkiye • Dünya Genç Türk Yazarlar Birliği Başkan Yardımcısı, (Azerbaycan) • Irak Türkmen Edebiyatçılar Birliği Uluslararası Koordinatörü, • Işık Edebiyatçılar Grubunun Başkanı. (Kerkük) • Türk Dünyası Genç İletişimciler Birliği Kurucu Genel Başkanı. • Dünya Türk Gençleri Birliği Genel Başkan Yardımcısı. (Azerbaycan) • Kerkük Kültür Derneği Kurucu Genel Başkanı, (Ankara- Irak) • Irak Türkmen Basın Konseyi Genel Sekreteri, (Ankara-Irak) • Dünya Gazeteciler Federasyonu. Kurucu üyesi (Genel Sekreter) • Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Başkanı. •Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Genel Başkanı. • Dünya İletişimciler Derneği. Kurucusu ev Genel Başkanı. Ankara Türkiye ve Türk dünyasında Irak Türklerini uluslararası konferans, bilgi şöleni ve toplantılarda temsil etti. 300’e yakın hizmet, takdir, teşekkür, onur belgesi, plaket ve ödül almıştır. 2006’da; Irak, Azerbaycan ve Türkiye ile ilgili yapmış olduğu ilmî ve edebî çalışmalarından dolayı, VEKTOR Uluslararası İlim Merkezi tarafından kendisine Fahrî Doktora Payesi verildi. Basılmış 55 adet kitabı bulunmaktadır.