Irak ve Türkmenler: İsrail’le Normalleştirmeye Hayır dedi

Irak ve Türkmenler:

İsrail’le Normalleştirmeye hayır dedi

Dr. Şemsettin Küzeci

Geçen hafta Irak’ın Kuzeyi Erbil’de sözde bir sivil toplum kuruluşu “İsrail’le normalleştirme” sürecinin başlatılması için bir toplantı düzenliyor. Bölgede Kürt grupları ve birçok yabancı misyonerler katılıyor. Yıllardır Filistin’e özgürlük dileyen Irak halkı ve bazı şerif ülkeler ne oldu da son yıllarda İsrail’e karşı yumuşadılar. Gazze’de batı Şeria’da Kudüs’te ve diğer bölgelerde Filistin halkına İsrail tarafından yapılan işgal, işkence, soykırım, sindirme, yok etme ve insan haklarının tüm ihlallerini uygulayan caniler bu kez yaptıklarını yanlarında kar kalacak düşüncesiyle bazı düşünce örgütlerine dolar ve boş vaatler tasarlayarak kendisini halkı göstermeye var güçleri ile çaba harcamaktadırlar.

Erbil’de düzenlenen bir ucuz toplantıda İsrail’e hoş görünen bazı Kürt grupları her halde geçmişe dair her hangi bir bilgileri veya hafızaları merkez bankalarının boşaldığı gibi hafızaları da boşalmıştır…

Bu toplantıya Talabani grubundan olan Kürt Irak Cumhurbaşkanı Dr. Berham Salih ve Irak Başbakanı Mustafa El-Kazımı şiddetle reddettiklerini açıklamışlardır. İyi de yapmışlar. 1960’lerden beri Irak ordusu İsrail’e karşı Filistinlilerin yanında yer almış ve cephelerde omuz omuza savaşa girip ve şehit vermiştir.

Irak’ın ordusununsa Türkmen komutanları “Mustafa Rağıp” ve “Ömer Ali” cephelerde İsraillilere kan koşturdukları tarihin beyaz sayfaları tanıktır. Bu komutanlar Irak’ın ve Türkmen’in adını altın harflere tarihe ve o neslin çocuklarının hafızalarına onurla kazmışlardır. Bugün Cenin ’de yaşlıların birçoğunun adı Türkmen komutanı Ömer Ali adına verilmiştir. O dönemde milli mücadelede vermiş oldukları cesaretli tavırları ve onurlu hikâyeleri nesilden nesle geçmiştir.

Bu bağlamda Irak Türkmen Cephesi de 25 Eylül 2021 tarihinde bir bildiri yayınlayarak Erbil’deki “İsrail’le normalleştirme” düşüncesinde emin fikirlerle hayır dedi. Komutanların zaferlerini ve şanlı şerefli duruşlarını unutmayarak, İsrail’e hayır ve normalleştirmeye hayır dedi. Peki,  siz ne diyorsunuz…!

Önceki İçerikSeçim Komiserliği: Uluslararası Gözlemci Sayısı 509’a Ulaştı
Sonraki İçerikBaşbakan Kazımi: Seçim Güvenliğinin Sağlanmasını Bizzat Denetleyeceğim
Dr. Şemsettin Küzeci
Araştırmacı, Eğitimci, Gazeteci, Şair, Yazar Şemsettin Küzeci; Kerkük’te doğdu. Musul Üniversitesi’nden bitirdi. 5 Yıl Kerkük’te lise öğretmenliği yaptı. Kerkük Televizyonu, Bağdat Türkmence Radyosunda Gençlik ve Spor programları hazırlayıp sundu. Yazılarını Bağdat’ta Türkçe yayınlanan Yurt gazetesi, Kardeşlik ve Birlik Sesi dergilerinde yayınladı. Irak’taki siyasi nedenlerden dolayı 1996’da Türkiye’ye yerleşti. 1999 yılında Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilciliğinde Basın Yayın ve Enformasyon Şube Müdürü olarak çalıştı. Kerkük gazetesi'nin Türkiye temsilciliği ve Türkmeneli TV’de Muhabir, Programcılığı ve Haber Müdürlüğü yaptı. 2007 yılında Irak Basın Tarihi üzerine G.Ü. İletişim Fakültesi Radyo TV ve Sinema bölümünden yüksel lisans ve 2009 yılında Hollanda'da Global Lahey Üniversitesinde Irak Televizyonları üzerine doktorasını yaptı. Türkmeneli Kültür Merkezinde Basın ve Kültür Müşaviridir 2009-2019). Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORSAM) Medya ve Türkmen Çalışmaları uzmanı. Şubat 2019-15 Temmuz 2020. 16 Temmuz 2020'den beri Türkmeneli Vakfı Başkanlığı Basın Danışmanı... • Irak Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Irak • Irak, Türkiye, Azerbaycan, Arap ve Avrasya Yazarlar Birliği üyesi •İLESAM Üyesi. Ankara -Türkiye • Dünya Genç Türk Yazarlar Birliği Başkan Yardımcısı, (Azerbaycan) • Irak Türkmen Edebiyatçılar Birliği Uluslararası Koordinatörü, • Işık Edebiyatçılar Grubunun Başkanı. (Kerkük) • Türk Dünyası Genç İletişimciler Birliği Kurucu Genel Başkanı. • Dünya Türk Gençleri Birliği Genel Başkan Yardımcısı. (Azerbaycan) • Kerkük Kültür Derneği Kurucu Genel Başkanı, (Ankara- Irak) • Irak Türkmen Basın Konseyi Genel Sekreteri, (Ankara-Irak) • Dünya Gazeteciler Federasyonu. Kurucu üyesi (Genel Sekreter) • Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Başkanı. •Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Genel Başkanı. • Dünya İletişimciler Derneği. Kurucusu ev Genel Başkanı. Ankara Türkiye ve Türk dünyasında Irak Türklerini uluslararası konferans, bilgi şöleni ve toplantılarda temsil etti. 300’e yakın hizmet, takdir, teşekkür, onur belgesi, plaket ve ödül almıştır. 2006’da; Irak, Azerbaycan ve Türkiye ile ilgili yapmış olduğu ilmî ve edebî çalışmalarından dolayı, VEKTOR Uluslararası İlim Merkezi tarafından kendisine Fahrî Doktora Payesi verildi. Basılmış 55 adet kitabı bulunmaktadır.