Irak’ta Dördüncü Cep Telefonu Operatörü Gelecek

Başbakan Muhammed Şiya Es Sudani, vergi mevduatlarının çalınması dosyasıyla ilgili devam eden soruşturmaları bizzat takip ettiğini doğruladı ve Aynı zamanda, Kürdistan bölgesi ile çözülmemiş sorunları çözmek için gerçek bir istek olduğunu belirtti, Dördüncü bir cep telefonu lisansı başlatmak için bir çalışma hazırlamak üzere İletişim Bakanlığı’na talimat verdiğini vurguladı.

Başbakan Es Sudani, Bağdat’ta düzenlediği basın toplantısında, Saha ziyaretlerinin mevcut hükümetin çalışmalarının temellerinden biri olduğunu vurguladı ve Başbakan Sudani, El-Kazımiya Hastanesine yaptığı ziyaretin amacı hastanede sunulan hizmetleri denetlemek olduğunu belirtti.

Sudani, ‘’El-Kazımiya Hastanesi’nde doktorların çalışma koşulları çok kötü, tahsisleri çok az ve sayılarıyla orantılı değil. Sağlık Bakanlığı, El-Kazımiya Hastanesi’nin ihtiyaç listesini sunan bir ekip oluşturdu. ”  dedi.

Es-Sudani, “hükümetin gereksiz harcamalarla başa çıkma talimatı dahilinde, hukuk departmanına yetkililerin mali imtiyazlarını iptal eden yasayı uygulaması için talimat verdik” dedi.

Başbakan Es Sudani, vergi mevduatlarının çalınması dosyasıyla ilgili devam eden soruşturmaları bizzat takip ettiğini doğruladı ve bu nedenle, bugün Bakanlar Kurulu, Başbakanlığa mali denetim alanında büyük bir uluslararası şirketle sözleşme yapma yetkisi veren bir karar yayınladı.

Irak’taki cep telefonu şirketlerinin çalışmalarına ilişkin olarak Başbakan Sudani, “cep telefonu şirketlerinin sözleşme yenileme şartı olarak borçlarını ödediklerini’’ belirtti, ve ‘’dördüncü bir cep telefonu lisansı başlatmak için İletişim Bakanlığı’nı çalışma hazırlaması için görevlendirdik” dedi.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) ile ilişkiler konusunda Başbakan, Hükümetin, Kürdistan bölgesi ile çözülmemiş sorunları çözmek için gerçek bir isteği olduğunu belirtti.

Irak‘ın dış ilişkileri konusunda Es Sudani, ‘’Irak, bölgede öncü rölünü korumaya hırslıdır’’ dedi ve Suudi Arabistan ile ilişkiler hakkında ‘’aramızda ikili ilişkileri güçlendiren anlaşmalar ve temeller vardır’’ dedi.