Irak’ta Haşdi Şabi’nin kapatılması kararı

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi’nin, Haşi Şabi bürolarının kapatılması kararı bazı kesimler tarafından “Irak devletinin inşası için doğru bir adım” veya “lağvedilme girişimlerini akamete uğratacak” bir karar şeklinde görülerek desteklenirken, bazı kesimler ise kapatma kararının ancak bu yapının kurucusu olan Ayetullah Ali es-Sistani tarafından verilebileceğini ileri sürüyor.

Abdulmehdi’nin dün açıkladığı bu karara ilişkin henüz Haşi Şabi Başkanlığından resmi bir açıklama yapılmazken, Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr verdiği Başbakan’a verdiği desteği 2014’te kendi talimatıyla kurulan milis gücü Seraya es-Selam’ı lağvederek gösterdi.

Irak Silahlı Kuvvetler Komutanı olarak Abdulmehdi, dün yayınladığı askeri kararnamede, “Kentlerde ve onun dışındaki bölgelerde Haşdi Şabi’ye bağlı grupların adını taşıyan tüm bürolar kapatılacak. Haşdi Şabi gruplarına bağlı tüm ekonomik bürolar ve askeri kontrol noktaları da kapatılacak.” ifadelerini kullandı.

SADR’DAN SERAYA ES-SELAM’I LAĞVETME KARARI
Abdulmehdi’nin bu kararı üzerine Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, yine bir milis gücü olan Seraya es-Selam’ı lağvetme kararı aldığını duyururdu ve söz konusu milis gücü de hemen bir açıklama yaparak Sadr’ın “lağvetme kararının” yerine getirileceğini belirtti.

Seraya es-Selam adlı milis gücü, 2014 yazından bu yana Salahaddin vilayetine bağlı Samarra bölgesindeki Şii mezarlıkları koruma görevini yürütüyor.

Sadr, her ne kadar “lağvetme kararı” aldığını duyursa da açıklamasında söz konusu milis gücün “kutsal mekanlar” olarak nitelendirdiği “Samarra’daki mezarlıklardan alınmaması” temennisinde bulunmayı da ihmal etmedi.

Seraya es-Selam’da görev yapan ve adının açıklanmasını istemeyen bir askeri yetkili, Irak basınına yaptığı açıklamada, Sadr’ın da talebi üzerine hükümetin Samarra’daki mezarlıkların yine Seraya es-Selam güçlerince korunmasını istediğini söyledi.

“SİSTANİ DIŞINDA KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ”
Haşdi Şabi’ye bağlı Bedir Örgütü’nün Irak Meclisi Grup Başkanı Hasan el-Kaabi, yerel basına yaptığı açıklamada, Abdulmehdi’nin Haşi Şabi bürolarını kapatma kararına “İyi bir şey değil.” diyerek tepki gösterdi.

Kaabi, “(Şiilerin dini mercii Ayetullah Ali es-Sistani) Sistani dışında herhangi bir siyasetçi ya da hükümette görevli bir kişinin Haşdi Şabi’yi bitirmeye gücü yetmez. Haşdi Şabi, hükümetteki görevi ne olursa olsun herhangi biri tarafından değil, sadece kurucusu Sistani tarafından lağvedilebilir.” diye konuştu.