Irak’ta Şii dini merci Sistani: Erken seçim BM denetiminde, zamanında yapılsın

Sistani’nin ofisinden yapılan açıklamada, dini merci Birleşmiş Milletler (BM) Irak Özel Temsilcisi ve BM Irak Yardım Misyonu (UNAMI) Başkanı Jeanine Hennis-Plasschaert’ı Necef’teki evinde kabul etti.

Gelecek yıl haziran ayında yapılması planlanan erken seçimleri “gayet önemli” diye nitelendiren Sistani, vatandaşların yoğun katılımının gerçekleşmesi ve şeffaf seçim sonuçları elde edilmesi için gerekli şartların yerine getirilmesini istedi.

Sistani, erken seçimlerin BM denetiminde ve zamanında yapılması gerektiğine işaret ederek, “Erken seçim tek başına bir amaç değil, ancak ülkenin karşı karşıya kaldığı ve biriken siyasi, ekonomik, güvenlik, hizmet ve sağlık alanlarındaki krizlerden çıkış yolunun barışçıl yönüdür. Seçimlerin, adil ve insaflı seçim kanunu çerçevesinde ve bazı siyasi grupların özel çıkarlarından uzak bir şekilde gerçekleştirilmesi lazım.” ifadelerini kullandı.

Vatandaşların baskılardan uzak özgür iradelerini kullanarak seçim yapması ve meclise milletvekili göndermesi gerektiğine de işaret eden Sistani, bunun kriz ve sorunların çözümüne katkı sağlayabileceğini ifade etti.

Sistani, tarihi belirlenen seçimin ertelenmesi veya gerçekleşmesi için gerekli şartların oluşturulmamasının ülkedeki sorunları derinleştirerek birlik ve beraberliği tehlikeye sokacağı uyarısında da bulundu.