Irak’ta ‘zorla eve dönüş’ iddiası

Irak’ta ‘zorla eve dönüş’ iddiası

Savaş nedeniyle yerlerinden olan Iraklıların, güvenliğin yeterince sağlanmamasına rağmen evlerine dönmeye zorlandığı öne sürüldü.

Yardım kuruluşları, başkent Bağdat’taki mülteci kamplarında kalanlara, kentlerine dönmek için bir kaç haftalık süre tanındığını söylüyor.

Bu kamplardan birini yöneten Raed Essam, yetkililerin konuyla ilgili sağlıklı bilgi vermediğini ifade etti. Essam, “Yerlerinden edilenlerle ilgili bakanlıkla irtibata geçtik. Bize ve diğer ailelere ‘hazırlıklı olun’ dendi. TIR’larla eşyaları taşıyacaklarmış. Nereye gönderileceklerini sorduk, ‘bilmiyoruz’ diye yanıt aldık. Bağdat’taki operasyon merkezi bile bilmiyor.” dedi.

Bağdat’taki altı kampta sadece Ninova’dan 13 bin aile kalıyor. Geri dönmek istemiyorlar. Zira çoğunun gidecek bir evi yok. Olanlarsa binalarda halen patlayıcılar olmasından endişe ediyor.

Mültecilerin kamplarda kalmak istemesinin diğer bir sebebi ise, ağır yıkıma uğrayan bölgelerde sağlık hizmetinin verilememesi.

Musul’da bir doktor asistanı, çevredeki enkaza eliyle işaret ederek; “Hastanelerdeki şu yıkıma bir bakın. Binaların geniş çaplı onarıma ihtiyacı var. Tıbbı malzemeye, her şeye ihtiyacımız var. Sağlık personeline ‘neden işe gelmiyorsunuz’ diye sorduğunuzda ‘maaşsız çalışamayız’ yanıtını veriyorlar.” diyor.

Irak hükümeti demografik yapının değişmesini engellemek için eve dönüşlerin teşvik edildiğini ancak zorlamanın söz konusu olmadığını savundu.

Kaynak : Euronews