İran: Irak ile ticaret hacmi yüzde 20 arttı

İran İslam Cumhuriyeti Ekonomi ve Maliye Bakanı İhsan Handuzi, ülkesinin Irak’ta güvenliğin sağlanmasına verdiği desteği teyit ederken, Irak ile ticaret hacminin %20 arttığını duyurdu.

Handuzi, Irak Haber Ajansı’na (INA) yaptığı açıklamada, “Bağdat ile Tahran arasındaki ortak komitenin çalışmaları sırasında başta ticaret, sanayi, ulaşım, enerji, elektrik, gaz, su, bankacılık ve mali işler olmak üzere birçok alanda yapıcı görüşmeler’’ yapıldığını belirtti ve “İki taraf da değerli ve cömert anlaşmalara vardı.” dedi.

Handuzi, ‘’İran’ın son yıllarda Irak’ta güvenliğin tesis edilmesini desteklemek için çalıştığına ve Irak halkı ve hükümetinin yanında olmak için elinden gelenin en iyisini yaptığına’’ dikkat çekti ve ‘’Her iki ülkenin hükümetleri de bu ilişkileri daha da güçlendirmek için çalışıyor” dedi.

Bakan Handuzi, ‘’Son 11 ayda ticaret alışverişinde geçen yıla göre yüzde 20’lik bir büyüme yaşandığına tanık olduğumuz için, İran her zaman iki ülke arasındaki ticari işbirliğini artırma gereğini vurguluyor.”dedi.