Karabağ Bizimdir. Karabağ Azerbaycan’dır

Karabağ Bizimdir. Karabağ Azerbaycan’dır

Dr. Şemsettin Küzeci

Yaklaşık 30 yıldır ermeni terörü, Karabağ başta olmak üzere Azerbaycan’ın %20 topraklarını işgal ederek, temmuz ayında Tovus şehrine saldırmış ve ekim ayında da resmen Azerbaycan’a savaş açmıştır. bu zihniyeti şiddetle kınıyoruz. Kınamayla kalmayarak, dünya İnsan Hakları örgütleri ve barış adıyla konuşan yerebatmış Batılı güçler, Azerbaycan toprağını yoka sayarak yıllardır sessiz kalmış, adeta dili tutulmuş, eshabi kehif gibi derin uykuya dalmışlardır.

Bu ermeni terörü, arkasına Fransa ile Moskova’yı alıp Türk toprağı olan can Azerbaycan soydaşlarımızın ana baba topraklarını işgal etmektedir. Türkiye haklı olarak Azerbaycan halkının yanında durmuş, “bir millet iki devlet” sloganıyla bütün dünyaya birlik ve beraberlik dersi ve örnek bir tavır sergilemiştir. Ancak, Türk Dünyası’nın başka ülkeleri ile Moskova güdümünde olan Türk akraba topluluklarından bir tık olarak seslerini çıkarmıyorlar.

Biz; Irak Azerbaycanlıları (Kerkük Türkleri) olarak tüm dünyaya sesleniyoruz. Azerbaycan topraklarından çekilsin pis işgalci ermeni terörü. Çocuk, yaşları ve bebek katili,  ateş kese rağmen, Gence, diğer Azerbaycan yerleşim merkezlerine vesivil insanlara saldırması canına susamış bir deli misali son çırpınışlarını gösteriyor. Bu haklı davada zafer mutlaka bizimdir. Zafer Azerbaycanındır. Er veya geç Karabağ toprakları azad olacak, Türklük dillenecek, Azerbaycan Bayrağı Karabağ semalarında dalgalanacaktır. Ayrılık türküleri yok olacak, birlik tüküleri dillere destan olacaktır.

Azerbaycan’ın bağımsızlık gününde tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diler, Allah Türkü korusun ve yüceltin. Karabağ’da buluşmak dileğiyle

Vatanım Karabağ’a
Şiir: Şemsettin Küzeci
Kerkük’ün kalasından
Öz Türkmen balasından
Mor sümbül lalasından
Mehebbet getirmişem
Azerbaycan soyundan
Oğuz, bayat köyünden
Dicle Fırat suyundan
Dad feryad getirmişem
Fuzuli nefesinden
Kerbela havasından
Küzeci’nin sesinden
Min hoyrat getirmişem
Kerkük, Tebriz, Marağa
Xudam salma ırağa
Vatanım Qarabağa
Men evlat getirmişem
Önceki İçerikKerkük’te KDP’ye Tepkiler Büyüyor
Sonraki İçerikProf. Dr. İsa Kayacan Vefatının 6. Yıldönümünde Anıldı
Araştırmacı, Eğitimci, Gazeteci, Şair, Yazar Şemsettin Küzeci; Kerkük’te doğdu. Musul Üniversitesi’nden bitirdi. 5 Yıl Kerkük’te lise öğretmenliği yaptı. Kerkük Televizyonu, Bağdat Türkmence Radyosunda Gençlik ve Spor programları hazırlayıp sundu. Yazılarını Bağdat’ta Türkçe yayınlanan Yurt gazetesi, Kardeşlik ve Birlik Sesi dergilerinde yayınladı. Irak’taki siyasi nedenlerden dolayı 1996’da Türkiye’ye yerleşti. 1999 yılında Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilciliğinde Basın Yayın ve Enformasyon Şube Müdürü olarak çalıştı. Kerkük Gazetesi'nin Türkiye temsilciliği ve Türkmeneli TV’de Muhabir, Programcılığı ve Haber Müdürlüğü yaptı. 2007 yılında Irak Basın Tarihi üzerine G.Ü. İletişim Fakültesi Radyo TV ve Sinema bölümünden yüksel lisans ve 2009 yılında Hollanda'da Global Lahey Üniversitesinde Irak Televizyonları üzerine doktorasını yaptı. Türkmeneli Kültür Merkezinde Basın ve Kültür Müşaviridir 2009-2019). Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORSAM) Medya ve Türkmen Çalışmaları uzmanı. Şubat 2019-15 Temmuz 2020. 16 Temmuz 2020'den beri Türkmeneli Vakfı Başkanlığı Basın Danışmanı... • Irak Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Irak • Irak, Türkiye, Azerbaycan, Arap ve Avrasya Yazarlar Birliği üyesi •İLESAM Üyesi. Ankara -Türkiye • Dünya Genç Türk Yazarlar Birliği Başkan Yardımcısı, (Azerbaycan) • Irak Türkmen Edebiyatçılar Birliği Uluslararası Koordinatörü, • Işık Edebiyatçılar Grubunun Başkanı. (Kerkük) • Türk Dünyası Genç İletişimciler Birliği Kurucu Genel Başkanı. • Dünya Türk Gençleri Birliği Genel Başkan Yardımcısı. (Azerbaycan) • Kerkük Kültür Derneği Kurucu Genel Başkanı, (Ankara- Irak) • Irak Türkmen Basın Konseyi Genel Sekreteri, (Ankara-Irak) • Dünya Gazeteciler Federasyonu. Kurucu üyesi (Genel Sekreter) • Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Başkanı. •Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Genel Başkanı. • Dünya İletişimciler Derneği. Kurucusu ev Genel Başkanı. Ankara * Türkiye Yazarlar Birliği Ankara Şubesi Yönetim Kurulu üyesi. 2020-2023... devam ediyor Türkiye ve Türk dünyasında Irak Türklerini uluslararası konferans, bilgi şöleni ve toplantılarda temsil etti. 300’e yakın hizmet, takdir, teşekkür, onur belgesi, plaket ve ödül almıştır. 2006’da; Irak, Azerbaycan ve Türkiye ile ilgili yapmış olduğu ilmî ve edebî çalışmalarından dolayı, VEKTOR Uluslararası İlim Merkezi tarafından kendisine Fahrî Doktora Payesi verildi. Basılmış 60 adet kitabı bulunmaktadır.