Kasım Süleymani’den Sonra Irak

Kasım Süleymani’den Sonra Irak

Şemsettin Küzeci

Tarih 3 Ocak 2020 saat 05’i gösteriyordu. Dünya haber ajanslarına düşen bir haber dünyayı sarstı. İran’ın Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Örgütü Başkan Yardımcısı Abu Mehdi el-Mühendis ve beraberlerindeki heyetten 7 kişi ABD’nin füze saldırısı sonucu öldürüldüler. Bu haber ABD’nin 2 gün önce Bağdat Büyükelçiliği’ne yapılan saldırıya karşı bir misilleme ve İran’a karşı gösterdiği bir sert tepki olduğu şüphesizdir. Kasım Süleymani 2003 sonrası Irak’ta her taşın altından çıkan bir isim. İran-Irak arasında ana stratejiyi çizen planlayan ve uygulan bir beyin idi. Haşidi Şabi’nin Başkan yardımcısı Abu Mehdi el-Mühendis ise, Süleymani kadar zeki bir komutan Irak’ı çok iyi analiz yapan ve sahada varlık gösteren bir komutan idi.

ABD’nin bölgede ne yaptığını çok iyi biliyor. Ancak, Irak’ı işgal etmesi, Suriye ve İran’a karşı sinsi politikaları ileri de Türkiye’ye karşı da gerçek tutumu ve kirli oyunu ortaya çıkar. Bu bağlamda Türkiye ABD ile ilişkilerinde çok akıllı bir tutum göstermesi gerekiyor ki, Ortadoğu’daki dengelerin bozulması Türkiye’ye de sıçramasın. Batılı ve emperyalist güçler Türkiye’ye ve AKP iktidarına karşı tavrı hiçte görüldüğü gibi değil. Kin ve nefret dolu bakışları, PKK’ye PYD terör örgütlerine verdikleri destekten ve Türkiye’nin “Barış Koridoru” na karşı tutumu da ortadır. Bölgede bir Kürt devletinin kurulması ve Ortadoğun’un yeniden şekillenmesi, Körfez ülkelerinin yer altı zenginliklerini kontrol altına alınmasını benimseyen ve planlayan gölge güçler dünyaya yeni düzen vermeye çalışmaktadırlar…

Dün Usame Bin Ladin’i, Abu Masap el-Zerkavi’ni, Abu Bekir el-Bağdadi’yi bugün Kasım Süleymani’yi ve Abu Mehdi el-Mühendis’i öldüren ABD ve gölge güçler, yarın 3. Dünya savaşını fitillenmesi yolunda atacakları adımlar şimdiden var hükmündedir…

Irak’taki son gelişmeler ışığında Irak Türkmenleri de her zaman olduğu gibi tedirgin bir ortamda yaşamaktadırlar. Siyasetçiler ABD’nin Irak’tan acilen çekilmesini istiyorlar. Endişelerinde çok haklı olmalıdırlar ki, bölgede istikrar ve barışın sağlanmasını doğal hakları olarak dile getiriyorlar.

Önceki İçerikABD’nin askeri varlığı için Irak Meclisi’nden olağanüstü toplantı
Sonraki İçerikITC’den Irak İskan Bakanlığına Tepki
Dr. Şemsettin Küzeci
Araştırmacı, Eğitimci, Gazeteci, Şair, Yazar Şemsettin Küzeci; Kerkük’te doğdu. Musul Üniversitesi’nden bitirdi. 5 Yıl Kerkük’te lise öğretmenliği yaptı. Kerkük Televizyonu, Bağdat Türkmence Radyosunda Gençlik ve Spor programları hazırlayıp sundu. Yazılarını Bağdat’ta Türkçe yayınlanan Yurt gazetesi, Kardeşlik ve Birlik Sesi dergilerinde yayınladı. Irak’taki siyasi nedenlerden dolayı 1996’da Türkiye’ye yerleşti. 1999 yılında Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilciliğinde Basın Yayın ve Enformasyon Şube Müdürü olarak çalıştı. Kerkük gazetesi'nin Türkiye temsilciliği ve Türkmeneli TV’de Muhabir, Programcılığı ve Haber Müdürlüğü yaptı. 2007 yılında Irak Basın Tarihi üzerine G.Ü. İletişim Fakültesi Radyo TV ve Sinema bölümünden yüksel lisans ve 2009 yılında Hollanda'da Global Lahey Üniversitesinde Irak Televizyonları üzerine doktorasını yaptı. Türkmeneli Kültür Merkezinde Basın ve Kültür Müşaviridir 2009-2019). Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORSAM) Medya ve Türkmen Çalışmaları uzmanı. Şubat 2019-15 Temmuz 2020. 16 Temmuz 2020'den beri Türkmeneli Vakfı Başkanlığı Basın Danışmanı... • Irak Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Irak • Irak, Türkiye, Azerbaycan, Arap ve Avrasya Yazarlar Birliği üyesi •İLESAM Üyesi. Ankara -Türkiye • Dünya Genç Türk Yazarlar Birliği Başkan Yardımcısı, (Azerbaycan) • Irak Türkmen Edebiyatçılar Birliği Uluslararası Koordinatörü, • Işık Edebiyatçılar Grubunun Başkanı. (Kerkük) • Türk Dünyası Genç İletişimciler Birliği Kurucu Genel Başkanı. • Dünya Türk Gençleri Birliği Genel Başkan Yardımcısı. (Azerbaycan) • Kerkük Kültür Derneği Kurucu Genel Başkanı, (Ankara- Irak) • Irak Türkmen Basın Konseyi Genel Sekreteri, (Ankara-Irak) • Dünya Gazeteciler Federasyonu. Kurucu üyesi (Genel Sekreter) • Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Başkanı. •Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Genel Başkanı. • Dünya İletişimciler Derneği. Kurucusu ev Genel Başkanı. Ankara Türkiye ve Türk dünyasında Irak Türklerini uluslararası konferans, bilgi şöleni ve toplantılarda temsil etti. 300’e yakın hizmet, takdir, teşekkür, onur belgesi, plaket ve ödül almıştır. 2006’da; Irak, Azerbaycan ve Türkiye ile ilgili yapmış olduğu ilmî ve edebî çalışmalarından dolayı, VEKTOR Uluslararası İlim Merkezi tarafından kendisine Fahrî Doktora Payesi verildi. Basılmış 55 adet kitabı bulunmaktadır.