KERKÜK GÜNLÜĞÜ (1)

KERKÜK GÜNLÜĞÜ (1)

                                                                                                                          Kerkük Günlüğü

                                                                                                                          Dr. Mehmet Sılay

 BİRİNCİ GÜN:24 KASIM 2009

 Resmi adı Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olan kuruluşumuzla her yıl yaptığımız gibi bu bayram da vekâletlerini üstlendiğimiz kurbanlarımızı Irak’ta kesmek üzere görev alıyoruz.

Beş kıtada dünyanın 59 ülkesine Cansuyu’nun imkânlarını yürekli gönüllülerle birlikte taşıyoruz. Gönüllü arkadaşlar Balgat Genel Merkezimiz konferans salonunda aldıkları brifingle bilgilendiriliyorlar. Birlikte gidenler böylece yakından tanışmış oluyorlar.

Filipinler ve Sumatra’dan Uzak Asya’ya ve Afrika Savanalarında yaşayan kardeşlerimiz bu yıl da bizleri bekliyor.

Gazze, Ürdün, Lübnan ve Suriye’deki göçmen kamplarından başka hemen burnumuzun ucunda çağırsak sesimizi duyacak kadar yakın Kerkük, Diyala ve Telafer’deki kardeşlerimizi nasıl unutabilirdik? Seksen yıldan beri çektikleri sıkıntıları düşünerek dünyada kuruluşunu tamamlayan bütün sivil toplum örgütlerinin ilk hedeflerinden biri de elbette Kerkük olmalıydı. Gazze gibi bir konvoy da Kerkük için düzenlenmelidir. Yalnızlıklarını ve çaresizliklerini yakından gördükçe bölgede yaşayan canları yakından tanıdıkça insani yaklaşımların yalnız bayramdan bayrama değil her gün ve sürekli olması gerektiğine kesinlikle inanıyor, iman ediyoruz.

 İSTANBUL’DAN ERBİL’E

 Bayram öncesi herkes zaman fakiridir. Ancak Ankara’dan kalkan uçaklar yoğun sis yüzünden İstanbul Yeşilköy Havaalanı’na iniş yapamıyorlar. Belirli saatlerde göz gözü görmüyor. Ankaraya geri dönen veya başka havaalanına mecburi iniş yapanlar oluyor.

Yorgunluğunu göze alarak gece yolculuğuna karar verip yakınlarımızla vedalaşıyoruz. Şehirlerarası otobüslere atlayıp Ankara’dan İstanbul’a ulaşıyoruz.

İKİNCİ GÜN: 25 KASIM 20009

 Zeytinburnu’ndan servis aracıyla alacaşafakta vardığımız havaalanı mescidinde önce Salatül Fecr’i kılıp çaylarımızı içiyor ve dinlenmeye çalışıyoruz.

Saatler ilerledikçe Yeşilköy semti üzerindeki sis dağılmaya ve hava açılmaya başlıyor.

Uçuş kartlarımızı alıyoruz.

Dilimizde ‘Süphanellezi Sahharalene heze vame Künne Lehu Mukrinin….’ Ayetleriyle Atlas Jet’teki yerlerimize geçiyoruz.

İki buçuk saat süren huzurlu bir yolculuktan sonra Erbil Havaalanı’na ulaşıyor ve Rutin kontrollerden geçip dışarıya çıkıyoruz. Bizi karşılayan Kerküklü Seyfeddin Kuzeci Bey Taxi-Kurdistan durağından kiraladığı bir aracın bagajına çantalarımızı yerleştiriyor. Erbil Havaalanı ile Barzani Karargâhı arasındaki protokol yolu yeni yapılmış ve çok bakımlı.

Sağımızda Erbil doğumlu Prof. İhsan Doğramacı’nın yaptırmakta olduğu anaokulundan Üniversiteye, Bilkent modeli dev eğitim kompleksi inşaat halinde. Hatta büyük kısmının kaba inşaatı bitmiş.

Türk firmalarının yaptığı çok katlı bir uydu kenti yalayarak geçiyoruz. Yolun karşısında Kore firması bir mahalle inşa etmiş. İtalyanların ve İngilizlerin yaptığı uydu kentlerle konut alanları devam ediyor.

Türkiye’den 350 firma Kuzey Irak’ta iş almış. Ancak yatırımların hepsi de Erbil, Süleymaniye ve Dohuk şehrine yapılmış. Türklerin ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Kerkük’e hatıra için değil ilaç için olsun, tek yatırımı yok. Erbil-Altınköprü arasındaki asfalt çift şeritli. İki kontrol noktasında pasaportlarımızı gösterip geçiyoruz. Yol inşaatı arada bir trafik akışını yavaşlatıyor. Şöförümüz yerli polisler gibi edepli-terbiyeli bir Kürt genci. Kendisine bir şey sorulduğunda konuşuyor ve kısa cevaplar veriyor.

Erbil-Kerkük arası doksan kilometre. Tek şeritli yolda yoğun trafiğe rağmen çilemiz iki saat sürüyor.

Zapsuyu üzerinde üç ayrı demir köprü. Burası sulak-verimli arazilerle uzayıp giden Altunköprü ilçesi. Anayol üzerinde dükkânlar var. Kasap dükkânı önünde çengelde sallanan koyunlar var. Müşteriler sırada. Kerkük’te önce otele yerleşiyor ve partner kuruluşumuz olan Türkmeneli Vakfıyla irtibata geçiyoruz. Elbette ve hemen Cansuyu’nun Kurban Kampanyası ile ilgili konuya yoğunlaşıyoruz.

Kerkük’te kurban fiyatlarını soruşturduğumuzda çok yükseldiğini görüyoruz. Türkmeneli Vakfı’nın mensubu ve mutemedi kasap İbrahim Halil Bey’in dükkânına gidip birebir konuşuyor ve programı kesinleştiriyoruz. Şehir Meclisi üyesi Cevdet Bey ile birlikte eski cihazlara, az ilaç ve imkânsızlıklara rağmen fedakârca hizmet veren Kerküklü doktorların sağlık hizmeti sunduğu Sağlık ocağı-Tıp Merkezi’ni ziyaret ediyoruz. Onlara Cansuyu adına sürekli ilaç yardımı ve ikinci el röntgen, ultrasonografi, operasyon enstrümanları, diş ünitesi  ve laboratuarda vücut sıvılarının “kan, idrar ve serebrospinal mayinin”  biyokimyasal ve mikrobiyolojik tahliller için inşallah spektrometre ve otoanalizatörler gönderme sözü veriyoruz. Çok memnun oluyorlar.

Daha önceleri belirli saatlerde sokağa çıkma yasağı olurmuş ama yine rahat değiller. Sokaklar karanlık, insanların işi çok ve çabuk. İnsanlarda bir gerginlik ve huzursuzluk gözleniyor. Otele döndüğümüzde Cevdet Bey “Oh, Allah’a şükür bugün olaysız, patlamasız, kapandı” diyor.

ÜÇÜNCÜ GÜN: 26 KASIM 2009

Kahvaltıdan sonra, alan taramasıyla şehrin sosyal yapısını, günlük hayatı ve fiziki çevreyi tanımak için Bismillahla sokağa çıkıyoruz.

Bayram öncesi-Arefe günü, çarşıdaki yoğunluk, halkın alım gücünün göstergesi oluyor. Bölgenin tarihi bizi Kerkük kalesine davet ediyor.

Daniyal Peygamberle, Huneyn ve Uzeyir’i ziyaret ediyoruz. Ulu Cami (Selçuklu eseri), Saddam’ın talan ettiği Buğday Hatun türbesi, birinci cihan savaşında şehit düşen şehit Osmanlı subayı 1914 Kerkük Valisi Avnullahın oğlu ve Halide Nusret Zorlutuna’nın ağabeyi Abdullah Kazımi’nin mezarlarında onlara Fatihalar ikram ediyoruz.

Kalem ve elem şairi Fuzuli’nin Kerkük kalesindeki metruk evini ve tek kubbeli Fuzuli Camii’ni ziyarette iki rekât Tahiyyetül-Mescid kılıyoruz.

Kalenin çıkışıyla başlayan helvacılar, demirciler, kazancılar, yedi kızlar ve bir Osmanlı eseri olan Kapalı çarşı diğer adıyla Kayseri Pazarı’nı dolaşıyoruz. Erbil’de müşahede ettiğimiz gibi Şivan Perver’in değil İbrahim Tatlıses’in, Mahzun’un ve küçük Ceylan’ın türkülerini dinliyoruz. Bizimkilerin kaset ve CD’leri yok satıyor.

Yalnız Kerkük’te değil bütün Irak’ta adet, arife günü, yerel tabirle Türbelikler yani aile kabirleri ziyaret edilir. Yasin ve Fatihalar okunur. Biz de onlara katılıyor ve Kuzeci aile kabristanını ibretle ziyaret ediyoruz.

Keseceğimiz kurbanların kesim yerleri, parçalanması, poşetlenip dağıtılmasıyla ilgili yerli sivil toplum kuruluşları ve yöneticileriyle görüşmeye başlıyoruz.

Irak İnsan Hakları Merkezi, Şehit Aileler Derneği, Kadınlar Derneği’ne Kalkınma ve Yardımlaşma derneklerinin merkezlerini de ziyaret ediyoruz. Yetimler, yoksullar, şehit yakınları ve harbin vebali dul hanımlarla ilgilenen onlara kol kanat geren dernekler ve ömürlerini hizmete adayan vakıf insanlarla tanışıyoruz.

Önce Korya semti, sonra da Musallada et dağıtımı yapacağız. Seyit Allavi, Bağdat yolu ve 1 Haziran semtlerini önceden dolaşıyoruz. Sayısal bakımdan muhtaçlar son şekliyle tespit ediliyor.

Print Friendly, PDF & Email
Dr. Mehmet Sılay

Hakkında Dr. Mehmet Sılay

Mehmet SILAY:

Dr. Mehmet Sılay 1949 yılında Hatay’da doğdu. İlk ve orta eğitimini Kırıkhan ve İskenderun Lisesinde bitirdi. 19… ‘de İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesini, Üroloji ihtisasını, 19…Almanya’da…. tamamladı 19….’de askerlik hizmetini de Erzincan’da bitirdi. İskenderun Devlet Hastanesi Başhekimi ve 20. Dönem Hatay Milletvekilliği yaptı. Türkiye Yazarlar Birliği, Sınır Tanımayan Doktorlar Grubu, Cansuyu ve Yardımeli İnsani Yardım dernekleri üyesidir.

Eserleri:

1. Hatay Evliyaları-Antakyalı Habib
2. Belen Derbendi
3. Bereketli Hilalde Aleviler
4. Tünel Faciası(toplatıldı
5. Yüzyılın Depremi
6. Mecliste Merve Olayı
7. Parlamentodan Haber(toplatıldı)

Seyahatnameler:

8. Coğrafyanın Dirilişi
9. Avrupa’da Hilalin Çocukları
10. Kudüs’e Yolculuk
11. Öze Yolculuk
12. Göz Gördü Gönül Sevdi

Araştırmalar:

13. Mehmet Akif-Seyyah-ı Beyaban
14. Selahaddin Eyyubi-İttihad-ı İslamın Mimarı
15. Nureddin Topçu-Fikir Dünyamızın Yıldızlarından
16. İskilipli Atıf-Ulucanlardan Mahkeme-i Kübra’ya

Bütün Yazıları Göster
Dr. Mehmet Sılay
Dr. Mehmet Sılay

Mehmet SILAY: Dr. Mehmet Sılay 1949 yılında Hatay’da doğdu. İlk ve orta eğitimini Kırıkhan ve İskenderun Lisesinde bitirdi. 19… ‘de İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesini, Üroloji ihtisasını, 19…Almanya’da…. tamamladı 19….’de askerlik hizmetini de Erzincan’da bitirdi. İskenderun Devlet Hastanesi Başhekimi ve 20. Dönem Hatay Milletvekilliği yaptı. Türkiye Yazarlar Birliği, Sınır Tanımayan Doktorlar Grubu, Cansuyu ve Yardımeli İnsani Yardım dernekleri üyesidir. Eserleri: 1. Hatay Evliyaları-Antakyalı Habib 2. Belen Derbendi 3. Bereketli Hilalde Aleviler 4. Tünel Faciası(toplatıldı 5. Yüzyılın Depremi 6. Mecliste Merve Olayı 7. Parlamentodan Haber(toplatıldı) Seyahatnameler: 8. Coğrafyanın Dirilişi 9. Avrupa’da Hilalin Çocukları 10. Kudüs’e Yolculuk 11. Öze Yolculuk 12. Göz Gördü Gönül Sevdi Araştırmalar: 13. Mehmet Akif-Seyyah-ı Beyaban 14. Selahaddin Eyyubi-İttihad-ı İslamın Mimarı 15. Nureddin Topçu-Fikir Dünyamızın Yıldızlarından 16. İskilipli Atıf-Ulucanlardan Mahkeme-i Kübra’ya

Bir Cevap Yazın