Kerkük; Kerkük Demekle Bitmiyor

Kerkük; Kerkük Demekle Bitmiyor

Dr. Şemsettin Küzeci

Kerkük Şehri, 1534 ile 1918 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu tarafından yönetilmiştir. Yaklaşık 400 yıl Musul Merkez sancağı, Süleymaniye ve Kerkük Sancağı olarak Musul Vilayeti içerisinde kalan Kerkük 1918 sonrası İngilizlerin kontrolüne geçip, İngiliz işgali, Kraliyet, Cumhuriyet, Baas Partisi, Saddam ve 2003 sonrası Kerkük ve halkı ABD ile Kürtlerin denetiminde yaşam mücadelesini sürdürmüştür. 10 Nisan 2003 ile 16 Ekim 2017 tarihleri arasında ABD’nin vekâletini verdiği Kürtlerce idare edilen Kerkük ve Halkı özellikle de çoğunlukta olan Türkmenler Irak merkezi hükümetçe tamamen ihmal edilmiştir. Bugüne kadar Statüsü sadece kâğıt üzerinde Irak Merkezi hükümete bağlı olduğunu gösterilen Kerkük gerçekte gizli ve kirli eller tarafından idare ediliyor… Bugüne kadar çözülmeyen bu tılsımı da çözemeyen Türkmen toplumu da ne yaptığının da farkında değildi…

2003 sonrası Kerkük’te insafsızca infaz edilen Onlarca Türkmen aydını ve İleri gelen Türkmen yetkililerinin canileri ve katillerinin hiç biri bulunamadı ve dosyaları mahkemeye bile intikal etmişse faili meçhul cinayetler listesine eklenmiştir.

16 Ekim 2017 tarihinde Kerkük’ün kontrolü ele geçiren Irak merkezi hükümeti bugüne kadar Kerkük ile ilgili doğru ve kalıcı bir çözüm getirememişti. Kerkük Vilayet Meclisinin 41 Üyesinden 26 Kürt üyeis16 Ekim sonrası tekrar dağa çıkmışlardır. Geriye kalan 15 üyeden 6’sı Arap ve 9’u Türkmen. Araplardan Vali Yardımcısı vekâleten Vali görevini yürütmektedir. Bu durum karşısında ve 2004’ten bu yana Mahalli seçimlerin yapılmadığı Kerkük’te durum ne? Ve gelecekleri ne olacaktır. Hiç kimsenin umurunda bile değildir.

12 Mayıs 2018 tarihinde yapılacak olan Irak Parlamento seçimleri Kerkük’te nasıl bir tabloyla sonuçlanacağı şimdiden merak konudur.  2014 seçimlerinde Türkmenlerin çıkardığı 2 Türkmen Milletvekili ile Kerkük’teki Türkmenleri Bağdat’ta temsil ettiler. Bu seçimlerde Türkmenlerin şimdiden Sandık başına gitmeyeceklerini sinyalini vermişlerse şayet. Bu çok yanlış bir karardır. Türkmen kuruluşlarına küsen varsa da seçimlerde birleşilmeli… Eski defterle bürünmeli ve rafa kaldırılmalıdır. Dünya kritik bir süreçten geçiyor. Ortadoğu Batılılarca yeniden şekilleniyor. Irak, Suriye’ye bölünme sinyali veriliyor.. Anavatan Türkiye’mize karşı kirli oyunlar ve tezgâhlarla hazırlanıyor. K. Irak’ta Kürtleri gaza getiren Batılılar ve emperyalist güçler bugün dünyanın dengesini değiştirmeye yönelik var güçleriyle çaba harcıyorlar.

İşte bu bağlamda Türkmenler ve Kerkük halkı iyi analiz yapmalıdır. Siyasetçiler kendi menfaatlerini yak koyup halkla, milli varlıklarıyla ve vatan toprak uğruna şehit düşenlerin hatırı için bu toprağa sahip çıkmalıdırlar. Türkmen milletine karşı sadık ve samimi olmalıdırlar.

Bugün Türkiye ve Türk dünyasında özellikle de Kerkük’te Kerkük için can atanlar sadece Kerkük demekle olmuyor. Hazreti İbrahim’e karşı Karınca misali safını belirtilenler bu gün o gündür ki, sizlerden fiili iş isteniyor. Anavatanda yaşayanlar ve her platformda “Kerkük Türk’tür Türk Kalacak” sloganıyla bas bas bağıranlar hani neredesiniz…? Ne zaman bu rüyadan ve bu mukaddes sevdanızı ifşa edeceksiniz. Bu sevdandan ya vazgeçin yada sonuna kadar savunun. Gerçek ve doğru sevda yürekte, kalpte, damarda kandadır. Kansız olan, yüreği olmayan, kalpsiz misali çağırıp zahit misali işe yarmaz. Artık bu Kerkük horyatının söyleme zamanı geldi diye biliriz.

Kesin At’ın

Quyruğun kesin At’ın

Bir Kalpte aşk olmazsa

O Kalbi kesin Atın!

İşte bir insan Kalpsiz olmaz tıpkı Kerkük, Kerkük demekle olmadığı gibi… 3 Şubat 2018

Önceki İçerikÜlkü Ocakları Telafer Gidiyor
Sonraki İçerikOsmanlı’dan 100 Yıl Sonra Kerkük Konuşuldu
Dr. Şemsettin Küzeci
Araştırmacı, Eğitimci, Gazeteci, Şair, Yazar Şemsettin Küzeci; Kerkük’te doğdu. Musul Üniversitesi’nden bitirdi. 5 Yıl Kerkük’te lise öğretmenliği yaptı. Kerkük Televizyonu, Bağdat Türkmence Radyosunda Gençlik ve Spor programları hazırlayıp sundu. Yazılarını Bağdat’ta Türkçe yayınlanan Yurt gazetesi, Kardeşlik ve Birlik Sesi dergilerinde yayınladı. Irak’taki siyasi nedenlerden dolayı 1996’da Türkiye’ye yerleşti. 1999 yılında Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilciliğinde Basın Yayın ve Enformasyon Şube Müdürü olarak çalıştı. Kerkük gazetesi'nin Türkiye temsilciliği ve Türkmeneli TV’de Muhabir, Programcılığı ve Haber Müdürlüğü yaptı. 2007 yılında Irak Basın Tarihi üzerine G.Ü. İletişim Fakültesi Radyo TV ve Sinema bölümünden yüksel lisans ve 2009 yılında Hollanda'da Global Lahey Üniversitesinde Irak Televizyonları üzerine doktorasını yaptı. Türkmeneli Kültür Merkezinde Basın ve Kültür Müşaviridir 2009-2019). Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORSAM) Medya ve Türkmen Çalışmaları uzmanı. Şubat 2019-15 Temmuz 2020. 16 Temmuz 2020'den beri Türkmeneli Vakfı Başkanlığı Basın Danışmanı... • Irak Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Irak • Irak, Türkiye, Azerbaycan, Arap ve Avrasya Yazarlar Birliği üyesi •İLESAM Üyesi. Ankara -Türkiye • Dünya Genç Türk Yazarlar Birliği Başkan Yardımcısı, (Azerbaycan) • Irak Türkmen Edebiyatçılar Birliği Uluslararası Koordinatörü, • Işık Edebiyatçılar Grubunun Başkanı. (Kerkük) • Türk Dünyası Genç İletişimciler Birliği Kurucu Genel Başkanı. • Dünya Türk Gençleri Birliği Genel Başkan Yardımcısı. (Azerbaycan) • Kerkük Kültür Derneği Kurucu Genel Başkanı, (Ankara- Irak) • Irak Türkmen Basın Konseyi Genel Sekreteri, (Ankara-Irak) • Dünya Gazeteciler Federasyonu. Kurucu üyesi (Genel Sekreter) • Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Başkanı. •Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Genel Başkanı. • Dünya İletişimciler Derneği. Kurucusu ev Genel Başkanı. Ankara Türkiye ve Türk dünyasında Irak Türklerini uluslararası konferans, bilgi şöleni ve toplantılarda temsil etti. 300’e yakın hizmet, takdir, teşekkür, onur belgesi, plaket ve ödül almıştır. 2006’da; Irak, Azerbaycan ve Türkiye ile ilgili yapmış olduğu ilmî ve edebî çalışmalarından dolayı, VEKTOR Uluslararası İlim Merkezi tarafından kendisine Fahrî Doktora Payesi verildi. Basılmış 55 adet kitabı bulunmaktadır.