Pazartesi , 18 Mart 2019
Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net
Anasayfa / Haberler / Kerkük Petrolü Ceyhan Limanına İhraç Edilemiyor

Kerkük Petrolü Ceyhan Limanına İhraç Edilemiyor

Irak Petrol Bakanlığı Sözcüsü Asım Cihad, Kerkük’ten çıkarılan günlük 550 bin varil petrolün, Bağdat ile Erbil arasındaki ihtilaflar nedeniyle Ceyhan Limanı’na ihraç edilemediğini söyledi.

Irak Petrol Bakanlığı Sözcüsü Asım Cihad, yerel medyaya yaptığı açıklamada, Irak merkezi hükümeti ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) arasındaki petrol sözleşmelerinden kaynaklı ihtilaflar nedeniyle Kerkük’te günlük üretim kapasitesi yaklaşık 550 bin varil petrol olan kuyulardan ihracat yapılamadığını ifade etti.

Cihad, Bağdat ve Erbil’in anlaşmaya varması halinde, IKBY’nin boru hattı üzerinden Türkiye’deki Ceyhan Limanı’na ihracatın gerçekleşebileceğini söyledi.

Peşmerge güçleri, terör örgütü DEAŞ’ın Haziran 2014’ten itibaren Irak’ın üçte birine tekabül eden topraklarını işgal etmesinin ardından Kerkük vilayetinin büyük kısmında güvenlik kontrolünü ele almıştı. Irak’taki ortak güçlerin 16 Ekim 2017’de düzenlediği operasyon sonucunda ise Peşmerge güçleri 3 yıl aradan sonra Kerkük’ten geri çekilmişti.

IKBY, Peşmerge’nin Kerkük’ten çekilmesinin ardından vilayet sınırları içinde yer alan petrol kuyuları üzerindeki kontrolünü kaybetmiş, Türkiye’ye ihraç edilen ham petrol sevkiyatı askıya alınmıştı.

Kerkük’te 5 petrol kuyusu var

Güneydeki Basra’dan sonra Irak’ın ikinci petrol zengini vilayeti olarak bilinen Kerkük’te, Havana, Bay Hasan, Babagurgur, Hebaziya, Cenbure olmak üzere toplam 5 petrol kuyusu var.

Irak merkezi hükümeti, Ekim 2017’de Kerkük’teki ham petrolü, yaklaşık 350 kilometre uzunluğunda ve günlük 1 milyon varil taşıma kapasitesine sahip olacak yeni Kerkük-Ceyhan petrol boru hattı ile ihraç etmeyi planladığını duyurmuştu. Ancak söz konusu boru hattının inşası için henüz somut bir gelişme yaşanmadı.

Print Friendly, PDF & Email
PaylaşShare on Facebook1Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Email this to someone

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir