Kerkük’te bir Türk’menem’

Kerkük’te bir Türk’menem’

                                                 Kerkük’te bir Türk’menem’

                                                                                                                     Gamze Keleş  

Türkmenler tarih boyunca Arap, Kürt militan ve örgütlerinden, sözde demokrasi çerçevesi içerisinde baskı ve kısıtlamalara maruz bırakılmışlardır. Irak Hükümeti’nde güç alan azınlık Kürtlere bile demokratik haklar verilirken, bölgenin asıl sahibi Türkmenlere hiçbir hak tanınmamış hatta yok sayılmışlardır.

Bunun en gerçekçi örneğin ise Cumhuriyet ilanı üzerine Kürtlerin baş reisi olarak nitelendirilen Molla Mustafa Barzani’nin Irak’ta coşkuyla karşılanması olmuştur. Barzani’nin Irak’a gelmesi ve Irak Hükümeti’nin buna sessiz kalması Kürtlere sunulan büyük bir fırsat olmakla beraber Türkmenler için oynanacak oyunlar için de bir başlangıç olmuştur.

Cumhuriyet’in ilanı ile beklenen hak ve yaşama özgürlüğü de Türkmenler elinden alınarak devlet tarafından Kürt ve Arap halklarına verilmiştir. Eline verilen haklarla ayaklanan Kürtler Türkmenlere karşı silahlanmaya başlamış, Irak Hükümeti ise buna seyirci kalmıştır. Kürtlerin gelecek Kürdistan hayallerine yönelik saldırıları büyüyerek Türkmenlere bariz bir şekilde tehdit unsuru olmakla beraber, Türkmenlere hazırlanan kanlı katliamında temelini oluşturmuşlardır.

Kerkük’te oluşan komünist yanlısı yönetim,  Türk aydınlarını ve Türk halkını hedef almış, ülke içinde Türkçeyi yasaklayarak kimisini tutuklayıp kimisini acımasızca vatanlarından sürmüşlerdir. Acıyı, ayrılığı bir arada yaşayan Türk halkı, vatanları Kerkük’te azınlık durumuna da düşürülerek hiçe sayılmış, yuvalarından edilmişlerdir…

O dönemin Başbakanı General Kasım, bu durumu tarafsız bir biçimde mercek altına almamış olsa gerek ki, ülke içindeki Cumhuriyet’i ön plana çekerek kardeşliği vurgulamış, Türkmenlere yapılan haksız tutumun üstünü kapatmıştır.

14 Temmuz 1959

Cumhuriyet’in birinci yıl kutlamasına uyanan bir sabah, katliamla devam eden geceler.. 14 Temmuz 1959 sabahı militanların acımasızca kan şehrine çevirdikleri Kerkük, Türkmenleri vatanlarında sonsuz bir sessizliğe hapsetmiştir.

Suçsuz yere işkencelere terk edilen bir millet, çıkarları uğruna masumların çığlıklarına kulak tıkayan bir hükümet… Onlarca şehit verilirken çoğu soydaşlarımız yaralanmış, eşleri ve çocuklarından uzaklaştırılmışlardır.

Masum bedenlerin üstünden geçip kurşuna dizen peşmergeler yığınının üç gün üç gece bitmez vahşeti tarihe bir leke olarak kazınmıştır.

Türkmenlere yapılan işkenceler sağlıklı insanı bırakın insanın bile yapamayacağı zalimlikte olup, bölgedeki soydaşlarımıza uygulanmıştır. Efendioğlu Türkmen aşiretinden olan değerli soydaşımız, kardeşimiz Necmettin Efendioğlu’ndan dinlediğimiz canlı hikayeler, bir o kadar yüreklerimizi yakmaktadır…

(Efendioğlu bölgede en çok şehit veren Türkmen aşiretlerimizden biridir)

Hangi insan bir kadına işkence yapıldıktan sonra çırılçıplak bedenini elektrik direğine asar?

Yahut hangi insan bir adamın kollarını iki arabaya bağlayıp ters yönlere hareketiyle vahşice parçalar?

Bu Türk Düşmanlarının ortak insanlık dışı yöntemleridir.. Bu ve benzeri vahşete Doğu Türkistan, Hocalı (Xocalı) ve bir çok Türk katliamlarından tanık olduk…

Bu herhangi bir korku filmi yahut masal değildir!

Bu bölgedeki insanlarımızın hayat hikayesi ve çektiği zulümlerdir…

Bugün Türkmenlere yapılan zulüm halen devam etmekte olup, bazen aynı bazen de isim ve şekil değiştirerek önümüze konmaktadır… Erbil, Gavurbağı, Kerkük, Telafer gibi…

Fakat değişmeyen tek şey vardır ki o da Türkmenlerin yine yalnız kalmasıdır!..

Rabbim yar ve yardımcıları olsun.

Fatihler, Emreler, Halitlere mezar olmuş yurtlarıyla Kerkük unutulmayacaktır.

Kerkük Şehitlerimizi Saygı ve Rahmetle anıyorum.

Unutmamak dileğiyle…

Unutulan bir acı yenisinin başlangıcı demektir.

Selam ve dua ile…

 

Print Friendly, PDF & Email

Bir Cevap Yazın