Pazar , 16 Haziran 2019
Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net
Anasayfa / Haberler / Kerkük’te Türkmenler valilik makamına talip oldu

Kerkük’te Türkmenler valilik makamına talip oldu

Irak’ın Kerkük kentindeki Türkmen siyasetçiler, Bağdat’taki hükümet kurma sürecinde kentin siyasi pazarlık malzemesi yapılmasına izin vermeyeceklerini ifade etti.

“BAŞARISIZ OLACAKLAR”

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Genel Başkanı Erşat Salihi, dün düzenlediği basın toplantısında, ”Hükûmet kurma sürecinde, Kerkük üzerinden siyasi pazarlık yapılmasına izin vermeyeceğiz.” dedi. Salihi, ”Kerküklülerin iradesini hiçe sayarak hükûmet kurmak isteyenler daha önceki siyasi parti ve iktidarlar gibi başarısız olacaklar.” diye konuştu.

BAĞDAT’A RESMİ TALEPTE BULUNULDU

Kerkük’ün güvenliğinin Irak’a bağlı güvenlik güçleri tarafından sağlanmasından Türkmenlerin memnun olduğunu ifade eden Salihi, ”Güvenlik dosyasında Türkmenlere danışmadan yapılacak herhangi bir değişiklik ya da gelişme başarısız olacaktır. Bunu daha önceki yıllarda da gördük.” ifadelerini kullandı.  ITC Başkan Yardımcısı Hasan Turan da Kerkük valiliği görevini Türkmenlerin üstlenmesi konusunda Bağdat’a resmi talepte bulunduklarını söyledi. Kerkük valiliği görevinin tek bir etnik gruba ait olmadığının altını çizen Turan, ”Valilik görevi talebimiz Kürt siyasi partilerinin dışında herkes tarafından olumlu karşılandı.” diye konuştu.

Print Friendly, PDF & Email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir