Kerkük’te Yine Patlamalar ve Yeni Oyunlar

Kerkük’te Yine Patlamalar ve Yeni Oyunlar

Dr. Şemsettin Küzeci

30 Mayıs 2019 tarihinde gece saat 21.00’den sonra belli başlı teröristler Kerkük’ü yine kana buladılar. Kerkük’ün merkezinde 7 ayrı noktada ve Türkmenlerin yoğun olarak bulundukları semtlere her kesin gözü önünde patlayıcı maddeleri yol kenarına yerleştirerek, patlatmaları yine Kerkük’te korku ve endişe hâkim oldu. Bu olayları kimin lehine gerçekleştiğini dikkate alınırsa, onlar tarafından yapıldığı da ortaya çıkacaktır.

28 Mart 2017’de Bayrak Krizi çıkaranlar, 25 Eylül’de Bağımsızlık Referandum yapanlar ve 16 Ekim’de Kerkük’ü terkedip ağlayarak kaçanlar. Şimdi de bir sinsi oyuna başladılar. Aslında bu olaylar birkaç öge üzerinde odaklanmıştır. Bunlardan Türkiye’nin PKK’ya karışı yapmış olduğu “Pençe” operasyonunu durdurulması ve tepki olarak bir mesaj olarak görünebilir. 16 Ekim 2017 tarihinde Kerkük’ten kaçan Peşmerge’nin ve Kürt asayışının tekrar Kerkük’e geri dönmeleri ve yolsuzluklarla kabarık olan dosyaları Eski Kerkük Valisi Necmettin Kerim’2 karşı Türkmenleri sessiz kalmaları isteniyor diyebiliriz.

Bu gizli ve açık olarakta bilinene mesajlara ileveten Mesut Barzani’nin son açıklaması, “140 Maddenin” yeniden gündeme getirilmesi. Ve Peşmergenin Kerkük’e geri dönmesi konuları bu tezimizi doğruluyor noktadadır.

Bu durumda Türkmen siyasetçilerinin bir an önce bir arya gelip Kerkük’te güvenliği ve istikrarı sağlamak amacıyla “acil eylem planı” yapılmalıdır. Hadi zor günde bari bir araya gelin. Yoksa halk sizi affetmeyecek ve  fatura size kesilecektir…

Önceki İçerikIrak Türkmen Gazeteciler Cemiyetinden Kınama
Sonraki İçerikTürkiye Dışişleri Bakanlığından Kerkük Patlaması Hakkında Açıklama
Dr. Şemsettin Küzeci
Araştırmacı, Eğitimci, Gazeteci, Şair, Yazar Şemsettin Küzeci; Kerkük’te doğdu. Musul Üniversitesi’nden bitirdi. 5 Yıl Kerkük’te lise öğretmenliği yaptı. Kerkük Televizyonu, Bağdat Türkmence Radyosunda Gençlik ve Spor programları hazırlayıp sundu. Yazılarını Bağdat’ta Türkçe yayınlanan Yurt gazetesi, Kardeşlik ve Birlik Sesi dergilerinde yayınladı. Irak’taki siyasi nedenlerden dolayı 1996’da Türkiye’ye yerleşti. 1999 yılında Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilciliğinde Basın Yayın ve Enformasyon Şube Müdürü olarak çalıştı. Kerkük gazetesi'nin Türkiye temsilciliği ve Türkmeneli TV’de Muhabir, Programcılığı ve Haber Müdürlüğü yaptı. 2007 yılında Irak Basın Tarihi üzerine G.Ü. İletişim Fakültesi Radyo TV ve Sinema bölümünden yüksel lisans ve 2009 yılında Hollanda'da Global Lahey Üniversitesinde Irak Televizyonları üzerine doktorasını yaptı. Türkmeneli Kültür Merkezinde Basın ve Kültür Müşaviridir 2009-2019). Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORSAM) Medya ve Türkmen Çalışmaları uzmanı. Şubat 2019'dan itibaren... • Irak Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Irak • Irak, Türkiye, Azerbaycan, Arap ve Avrasya Yazarlar Birliği üyesi •İLESAM Üyesi. Ankara -Türkiye • Dünya Genç Türk Yazarlar Birliği Başkan Yardımcısı, (Azerbaycan) • Irak Türkmen Edebiyatçılar Birliği Uluslararası Koordinatörü, • Işık Edebiyatçılar Grubunun Başkanı. (Kerkük) • Türk Dünyası Genç İletişimciler Birliği Kurucu Genel Başkanı. • Dünya Türk Gençleri Birliği Genel Başkan Yardımcısı. (Azerbaycan) • Kerkük Kültür Derneği Kurucu Genel Başkanı, (Ankara- Irak) • Irak Türkmen Basın Konseyi Genel Sekreteri, (Ankara-Irak) • Dünya Gazeteciler Federasyonu. Kurucu üyesi (Genel Sekreter) • Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Başkanı. •Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Genel Başkanı. • Dünya İletişimciler Derneği. Kurucusu ev Genel Başkanı. Ankara Türkiye ve Türk dünyasında Irak Türklerini uluslararası konferans, bilgi şöleni ve toplantılarda temsil etti. 300’e yakın hizmet, takdir, teşekkür, onur belgesi, plaket ve ödül almıştır. 2006’da; Irak, Azerbaycan ve Türkiye ile ilgili yapmış olduğu ilmî ve edebî çalışmalarından dolayı, VEKTOR Uluslararası İlim Merkezi tarafından kendisine Fahrî Doktora Payesi verildi. Basılmış 51 adet kitabı bulunmaktadır.