Kerkük’ün İşgalinin 17. Yılı (10 Nisan 2003-2020)

Kerkük’ün İşgalinin 17. Yılı

(10 Nisan 2003-2020)

 Dr. Şemsettin KÜZECİ

 Kerkük şehri 17 yıl önce işgal edildi…

ABD güçleri çeşitli bahanelerle 9 Nisan’da Bağdat’ı işgal edip Saddam rejimi iktidarını sona erdirdikten bir gün sonrası 10 Nisan 2003 tarihinde Kerkük’ü işgal etti. Bugün Kerkük’e baktığımızda 17 yıl içerisinde neler yaşandı, neler değişti görmemiz için öncelikle şehrin kalkınması, yönetim anlayışı ve o yönetimin vatandaşına sunmuş olduğu hizmeti ele alıp, daha sonra bu şehirde yaşayan insanların işsizlik, güvenlik, elektrik, su, benzin, yakıt ve halkın ısınması için gerekli hizmetlere bakmak o şehrin vatandaşları ne şekilde geçimlerini ve yaşamlarını geçirdiklerini ancak anlayabiliriz.

İşgalin ilk gününden beri Kürt istilasına uğrayan şehirde devletin hemen hemen tüm dairelerini Kürtler ele geçirdi. Valilik, Vilayet Meclisi, Belediye, Nüfus ve Vatandaşlık, Adliye, Polis, Asayiş ve daha onlarca daire…Kerkük’te her şey Kürtlerin kontrolüne geçmişti.  Saddam iktidarı 35 yıl Araplaştırma politikası ile Kerkükle uğraştı. Kürtler ise, 2003’ten sonra 16 Ekim 2017 tarihinde kadar Kürtleştirme politikasını uyguladı. Yani anladığımız Kerkük’te her zaman olduğu gibi “Kürt çalıp, Arap oynar” misali hayat devam etti ve ediyor…

16 Ekim 2017’de Irak Federal Polisi ile Haşd’i, Şabi güçleri Kerkük’te Kanun uygulaması operasyonu sürecinden sonra Kerkük Kürtleşmeden yine Araplaştırmaya geçti. Bu defa Vali Arap oldu. Kerkük’ün yönetimi Kürt’ten Arap’a geçti. Peki ya Türkmen nerede…

Kerkük’ün bugünkü nüfusuna baktığımızda 1.939.000’dir. %36’ı Arap, %34’ü Kürt ve %30’u da Türkmen olarak tahmin ediliyor. Ancak 3 yıldır Kerkük Vilayet meclisi yok, Kerkük sözde Merkezi hükümet tarafından yönetiliyor. Ancak Arap Vali her istediğini yapıyor. Kürtlerle de önemli anlaşmaları vardır Özellikle de “Yatırım ve Petrol” konularında… Bu tablo Türkmenlerin aleyhine devam ediyor.

12 Mayıs 2018 tarihinden beri Irak çalkantılı süreçten geçiyor. Bir türlü istikrara kavuşmayan Irak hükümeti; Erbil Kürt yönetimi ile kavgalı, ABD ile kürkün ve İran ile endişeli bir süreç yaşıyor. Üstelik hükümet yok, bir türlü kurulması için de gruplar arasından konsensüs gerçekleşmiyor.

Yolsuzluk, işsizlik ve kamu hizmetinin verilmediği gerekçesiyle 1 Ekim 2019 tarihinde Korona virüsünün ortaya çıkmamasına kadar Irak’ta ayaklanan başta gençler ve halk Başbakanın istifasına neden olmuş ve 2 Başbakana hükümeti kurma görevi teklif edilmiş, ikisinde hükümeti kuramamıştır. Dün 9 Nisan 2020 tarihinde Üçüncü kez Irak Cumhurbaşkanı bu defa tüm siyasi grupların anlaşmasıyla Irak Muhaberat Başkanı Mustafa el-Kazimi’ye hükümeti kurma görevini teklif etti. Hala Irak başsız yaşamaktadır…

Yeni yılın ilk günleri ile birlikte Irak’ta da Korona virüsün görünme ihtilaline karşı hiçbir önlem alınmamıştır. Mart ayında Irak’ta da ortaya çıkan Korona Virüsü Hükümeti ve Halkı ciddi tedirgin etmiştir.  Irak hükümeti 44 Milyar ID (37 Milyar ABD doları) bir paket açıklasa da Irak’ta Koronavirüstan halk çok tedirgin ve önümüzdeki günler vakaların artırması söz konusu tahmin ediliyor.

Dünya yeniden şekillendiği bir sürece girdiğini kabul eden dünya liderleri Korona’dan sonra Dünya’da yaşam tarzı ve sistemi değişeceğine vurgu yapıyorlar. Dünya bir dijital sisteme geçeği ve yeniden dizaynı olacağını söylüyorlar. Dünya’da ve Irak’ta bu kadar önemli gelişmeler yaşanırken Irak’ta varlıkları 5 milyondan civarında olan Türkmenler ne yapıyor. Telafer’in istikrarı, Tuzhurmatu’nun geleceği, Erbil’de Türk varlığı ve Kerkük’ün statüsü ve Erbil yönetimine ilhak edilmemesi için ne gibi politikalar izleniyor. Plan ve projeler üzerinde çalışmalar yapılıyor mu? Yoksa yine siyasiler rant, mevki, yeni görevler peşindeler mi?

…İşte bu durumlar Koronavirüsün varlığıyla ile birlikte Türkmenleri tatmin edecek, güvenlik sahiline çıkarak bir yeni sistem ve yeni bir oluşum veya mevcut Sistem’in revize ve gözden geçirmeye ihtiyaç vardır…

17 yıl içerisinde Türkmen yetkilileri Kerkük ve Türkmenler için yapamadıklarını bundan sonra yapmaya çalışmalıdırlar. Yoksa halk artık ne siyasileri ne de birbirlerini af etmeyecektir.

Sözün kısası EvdeKal bun yazdıklarımı oku ve düşün…

Saygılarımla…

Önceki İçerikIrak’ta hükümet kurma görevi el değiştirdi!
Sonraki İçerikTürkiye’de 31 il için hafta sonu sokağa çıkma yasağı kararı!
Dr. Şemsettin Küzeci
Araştırmacı, Eğitimci, Gazeteci, Şair, Yazar Şemsettin Küzeci; Kerkük’te doğdu. Musul Üniversitesi’nden bitirdi. 5 Yıl Kerkük’te lise öğretmenliği yaptı. Kerkük Televizyonu, Bağdat Türkmence Radyosunda Gençlik ve Spor programları hazırlayıp sundu. Yazılarını Bağdat’ta Türkçe yayınlanan Yurt gazetesi, Kardeşlik ve Birlik Sesi dergilerinde yayınladı. Irak’taki siyasi nedenlerden dolayı 1996’da Türkiye’ye yerleşti. 1999 yılında Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilciliğinde Basın Yayın ve Enformasyon Şube Müdürü olarak çalıştı. Kerkük gazetesi'nin Türkiye temsilciliği ve Türkmeneli TV’de Muhabir, Programcılığı ve Haber Müdürlüğü yaptı. 2007 yılında Irak Basın Tarihi üzerine G.Ü. İletişim Fakültesi Radyo TV ve Sinema bölümünden yüksel lisans ve 2009 yılında Hollanda'da Global Lahey Üniversitesinde Irak Televizyonları üzerine doktorasını yaptı. Türkmeneli Kültür Merkezinde Basın ve Kültür Müşaviridir 2009-2019). Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORSAM) Medya ve Türkmen Çalışmaları uzmanı. Şubat 2019-15 Temmuz 2020. 16 Temmuz 2020'den beri Türkmeneli Vakfı Başkanlığı Basın Danışmanı... • Irak Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Irak • Irak, Türkiye, Azerbaycan, Arap ve Avrasya Yazarlar Birliği üyesi •İLESAM Üyesi. Ankara -Türkiye • Dünya Genç Türk Yazarlar Birliği Başkan Yardımcısı, (Azerbaycan) • Irak Türkmen Edebiyatçılar Birliği Uluslararası Koordinatörü, • Işık Edebiyatçılar Grubunun Başkanı. (Kerkük) • Türk Dünyası Genç İletişimciler Birliği Kurucu Genel Başkanı. • Dünya Türk Gençleri Birliği Genel Başkan Yardımcısı. (Azerbaycan) • Kerkük Kültür Derneği Kurucu Genel Başkanı, (Ankara- Irak) • Irak Türkmen Basın Konseyi Genel Sekreteri, (Ankara-Irak) • Dünya Gazeteciler Federasyonu. Kurucu üyesi (Genel Sekreter) • Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Başkanı. •Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Genel Başkanı. • Dünya İletişimciler Derneği. Kurucusu ev Genel Başkanı. Ankara Türkiye ve Türk dünyasında Irak Türklerini uluslararası konferans, bilgi şöleni ve toplantılarda temsil etti. 300’e yakın hizmet, takdir, teşekkür, onur belgesi, plaket ve ödül almıştır. 2006’da; Irak, Azerbaycan ve Türkiye ile ilgili yapmış olduğu ilmî ve edebî çalışmalarından dolayı, VEKTOR Uluslararası İlim Merkezi tarafından kendisine Fahrî Doktora Payesi verildi. Basılmış 55 adet kitabı bulunmaktadır.