Kerkük’ün Söz ve Saz Ustalarından: İzzettin Nimet

Kerkük’ün Söz ve Saz Ustalarından:

“İzzettin Nimet”

Dr. Şemsettin Küzeci

Kerkük’ün duayen ses sanatçılarından sayılan İzzettin Nimet; 1909 yılında Kerkük’ün Musalla mahallesinde doğdu. Küçük yaşlardan kasaplık mesleğinde çalışıp geçimini sağlayan sanatçımız, Reşe Küle Rıza ve Topla Heme ile iyi bir üçlü oluşturmuşlalardır. İzzettin Nimet; Osman Tablabaş, Mustafa Kalayı, Mehmet Gülboy gibi ünlülerden Makam, Beste ve Horyat usullerini öğrenip, milli duygularla seslendirmiştir.

İ. Nimet; Horyat usullerinden: Deli Hasan, Beşiri, Yetimi, Muçula, Ömere Gele usullerini çok iyi derecede icra ederek, ayrıca okuduğu anonim besteler konusunda yaratıcılığını ortaya koyup, toplumun beğenisini kazanmıştır.

Sanatçı, Reşe Küle Rıza, Topal Heme, Haba, Fahrettin Ergeç, Şevket Sait (Mışko), Hacı Cemil Kapkapçı, Faik Bezirgân, Nurettin Asaflı ile tören ve eğlencelerde katılmıştır.

Kerkük’ün usta Sanatçısı İzzettin Nimet, 1972 yılında Kerkük’te vefat etti. Kerkük Musalla Mezarlığında toprağa verildi.

Ağlama ceyran balası, Sarıkızın elinnen bir buzlu iştim gibi türküleri onu bize hatırlatır.

 

 

                              

 

 

 

Önceki İçerikTürkmen Yazar Vahiduldin Bahauddin Kerkük’te vefat etti
Sonraki İçerikArap ülkelerinin Irak’a yönelmesi ve İran’ın endişesi
Dr. Şemsettin Küzeci
Araştırmacı, Eğitimci, Gazeteci, Şair, Yazar Şemsettin Küzeci; Kerkük’te doğdu. Musul Üniversitesi’nden bitirdi. 5 Yıl Kerkük’te lise öğretmenliği yaptı. Kerkük Televizyonu, Bağdat Türkmence Radyosunda Gençlik ve Spor programları hazırlayıp sundu. Yazılarını Bağdat’ta Türkçe yayınlanan Yurt gazetesi, Kardeşlik ve Birlik Sesi dergilerinde yayınladı. Irak’taki siyasi nedenlerden dolayı 1996’da Türkiye’ye yerleşti. 1999 yılında Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilciliğinde Basın Yayın ve Enformasyon Şube Müdürü olarak çalıştı. Kerkük gazetesi'nin Türkiye temsilciliği ve Türkmeneli TV’de Muhabir, Programcılığı ve Haber Müdürlüğü yaptı. 2007 yılında Irak Basın Tarihi üzerine G.Ü. İletişim Fakültesi Radyo TV ve Sinema bölümünden yüksel lisans ve 2009 yılında Hollanda'da Global Lahey Üniversitesinde Irak Televizyonları üzerine doktorasını yaptı. Türkmeneli Kültür Merkezinde Basın ve Kültür Müşaviridir 2009-2019). Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORSAM) Medya ve Türkmen Çalışmaları uzmanı. Şubat 2019-15 Temmuz 2020. 16 Temmuz 2020'den beri Türkmeneli Vakfı Başkanlığı Basın Danışmanı... • Irak Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Irak • Irak, Türkiye, Azerbaycan, Arap ve Avrasya Yazarlar Birliği üyesi •İLESAM Üyesi. Ankara -Türkiye • Dünya Genç Türk Yazarlar Birliği Başkan Yardımcısı, (Azerbaycan) • Irak Türkmen Edebiyatçılar Birliği Uluslararası Koordinatörü, • Işık Edebiyatçılar Grubunun Başkanı. (Kerkük) • Türk Dünyası Genç İletişimciler Birliği Kurucu Genel Başkanı. • Dünya Türk Gençleri Birliği Genel Başkan Yardımcısı. (Azerbaycan) • Kerkük Kültür Derneği Kurucu Genel Başkanı, (Ankara- Irak) • Irak Türkmen Basın Konseyi Genel Sekreteri, (Ankara-Irak) • Dünya Gazeteciler Federasyonu. Kurucu üyesi (Genel Sekreter) • Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Başkanı. •Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Genel Başkanı. • Dünya İletişimciler Derneği. Kurucusu ev Genel Başkanı. Ankara Türkiye ve Türk dünyasında Irak Türklerini uluslararası konferans, bilgi şöleni ve toplantılarda temsil etti. 300’e yakın hizmet, takdir, teşekkür, onur belgesi, plaket ve ödül almıştır. 2006’da; Irak, Azerbaycan ve Türkiye ile ilgili yapmış olduğu ilmî ve edebî çalışmalarından dolayı, VEKTOR Uluslararası İlim Merkezi tarafından kendisine Fahrî Doktora Payesi verildi. Basılmış 55 adet kitabı bulunmaktadır.