Kerkük’ün ve Irak’ın Ünlü Futbolcusu Adil Abdullah

Vefatının 20. Yılında

Kerkük’ün ve Irak’ın Ünlü Futbolcusu Adil Abdullah

Dr. Şemsettin Küzeci

Irak’ın futbol tarihinde göz attığımızda göreceğiz ki, Kerkük Şehri genel olarak Sporda ve özel olarak ta Futbolda köklü bir tarihe sahiptir. Kerkük’te Futbol camiasından;  Mehmet Abdülmecit, Fazıl Abdülmecit, Kerim Fendi, Kazım Yasin ve Adil Abdullah gibi unutulmaz isimler akla gelir. 1950 ve 1960’larda Irak’ı ziyaret eden Futbol takımları ilk önce Kerkük takımı ile oynayıp daha sonra Bağdat’a gidip Irak takımıyla oynardı. Her seferinde Kerkük futbol takımı yurt dışından gelen takımları mağlup ederdi ve Bağdata değerini bildirirdi.

Bugünkü yazımda Vefatının 20. Yıldönümünde Irak’ın ve Kerkük’ün Ünlü Futbolcusu Adil Abdullah hakkında kısa bilgiler aktarmak istiyorum.

Futbolcu Adil Abdullah 1935 yılında Kerkük Kalesinin Ağalık mahallesinde doğdu. İlkokulunu Birinci Kale (القلعة الأولى) Ortaokulunu Şarkiye bitirdi. Lise birden okulu terk edip,1953 yılında İkinci Ordu Futbol takımına gönüllü asker olarak girdi. 1964 yılında evlendi. 6 kız çocuğu babasıydı.

Adil Abdullah’ın futbol hayatı Kerkük Kale mahallesinde başladı. Orada Tavuklar Harabesindeki mekânda top koşturdu. Bezden toplar yaparak çocuk arkadaşlarıyla top oynamaya başlar. Daha sonar dünya takımlarına güzel goller atarak adını altın harflerle Irak’ın ve Kerkük’ün spor tarihine yazar. Adil Abdullah’ı 1948-1949 yıllarında İlkokuldayken beden eğitim hocası Ahmet Celal keşfeder. Hem Futbol hem Voleybol hem de Atletizm oyunlarında 100 ve 200m. Koşularında birincilik mertebesini kazanan bir başarılı öğrenciydi.

Adil Abdullah İlkokul son sınıftayken hocası Ahmet Celal tarafından eğitildi ve yetiştirildi.  1949 yılında Kerkük Eğitim takımını seçildi. İlk maçta Kerkük’ün ve Irak’ın tanınmış futbolcusu Kerim Fendi ile Musul Eğitim takımına karşı oynadılar. Maçı Kerkük takımı 1-0 kazandı. Bu maçta Adil Abdullah’ın yıldızı parladı. Artık her kesi kendisinden söz ederek biranda Kerkük’ün en iyi futbolcusu unvanını aldı. Ortaokul (Şarkiye) da Voleybol oynayarak Kerkük’ün en iyi oyuncusu seçildi.

Adil Abdullah’ın futbolculuğunu fazla hatırlamam ama kendisiyle 1976 yılında Kerkük Gençlik Merkezinde tanıştım. O dönemde Takımın kaptanı olarak bize çalıştırıcı olarak gelmişti. Onun döneminde birçok maçı kazandık ve ilk kez olarak 1981 yılında Diyale şehrinde düzenlenen Irak Gençlik Müdürlükleri Kupasını kazandık. O kupada takım kaptanı olarak Adil Abdullah’tan çok şeyler öğrendim. O Kupayı kandığımız takım futbolcuları: Mahmut Nurettin, Hilal Bahattin, Abdullah, Felah, Necmettin, Mueyyet Muhammet, Kasım Celil Cemil, Adnan Rıza, Zeynel Cemil, Tayyip Mehmet Garip ve Şemsettin Küzeci (Kaptan). Teknik direktörleri olarak Adil Abdullah, Vahap Şefik ve Şahap Ahmet.

Adil Abdullah’ın Antrenörlüğü futbolculuğu gibi değildir. Kendi bilgilerine ve yeteneklerine güvenen bir karaktere sahip idi. Onun yüksek ruhlu bir futbolcu olarak yetenek Allah’tandır derdi. O yüksek terbiyeli mükemmel bir ahlaka sahip bir insanıydı. Onda olduğu hız, güç ve boyunun 185cm. Ağırlığı ise 80kg. Olması onu birçok savunma oyuncuları karşısında aciz kalırlardı. Topla hızlı hareketi ve kontrol yetenekleri onu diğer futbolculardan farklı kılmıştır. Nefsini sevmeyen bir futbolcu olarak diğer oyuncularla da işbirliği içerisinde bir takım olarak oynamayı severdi.

O birçok nişanları kazanan bir futbolcu olarak 1961 yılında Bağdat Keşşafa Stadında Gerçekleşen Türkiye Milli takımı maçında Irak’ın 2. Golünü atarak maçı 2-2 ‘ye berabere götürmüştür. Yine Adil Abdullah Kerkük Takımıyla Türkiye Havacılık takımı maçında 2 gol atarak maçı Kerkük takımı 3-1 kazanmasını sağlamıştır. 1960 yıllarında sakatlanan Adil Abdullah Türkiye’nin Fenerbahçe kulübünün doktoru tarafından tedavisi yapılmıştır. Yaklaşık bir ay süreyle Fenerbahçe’de tedavisi sürmüş ve Fenerbahçe takımı tarafından teklif alarak çok büyük bir para karşılığı transferi gerçekleştirmek istemişlerdir. Ancak Adil Abdullah hem Arsenal, Lübnan, İran ve Fenerbahçe tekliflerini reddetmiş Kerkük’ü ve Irak’ı tercih ettiği için doğup büyüdüğü topraklara Kerkük’e dönüştür.

Adil Abdullah emekli olduktan sonra Kerkük’te kısa bir süre Spor giysi bir mağaza açar daha sonra boğazından ses tellerinin sınırları zaaflarınca 14 Şubat 1996 yılında Kerkük’te hayatını kaybeder, Allah’ın rahmetine kavuşur. Kerkük Musalla mezarlığında toprağa verilir.

 

Önceki İçerikKerkük valisinden Skandal Talep!
Sonraki İçerikOnların Yerinde Bizler de Olabilirdik
Dr. Şemsettin Küzeci
Araştırmacı, Eğitimci, Gazeteci, Şair, Yazar Şemsettin Küzeci; Kerkük’te doğdu. Musul Üniversitesi’nden bitirdi. 5 Yıl Kerkük’te lise öğretmenliği yaptı. Kerkük Televizyonu, Bağdat Türkmence Radyosunda Gençlik ve Spor programları hazırlayıp sundu. Yazılarını Bağdat’ta Türkçe yayınlanan Yurt gazetesi, Kardeşlik ve Birlik Sesi dergilerinde yayınladı. Irak’taki siyasi nedenlerden dolayı 1996’da Türkiye’ye yerleşti. 1999 yılında Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilciliğinde Basın Yayın ve Enformasyon Şube Müdürü olarak çalıştı. Kerkük gazetesi'nin Türkiye temsilciliği ve Türkmeneli TV’de Muhabir, Programcılığı ve Haber Müdürlüğü yaptı. 2007 yılında Irak Basın Tarihi üzerine G.Ü. İletişim Fakültesi Radyo TV ve Sinema bölümünden yüksel lisans ve 2009 yılında Hollanda'da Global Lahey Üniversitesinde Irak Televizyonları üzerine doktorasını yaptı. Türkmeneli Kültür Merkezinde Basın ve Kültür Müşaviridir 2009-2019). Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORSAM) Medya ve Türkmen Çalışmaları uzmanı. Şubat 2019-15 Temmuz 2020. 16 Temmuz 2020'den beri Türkmeneli Vakfı Başkanlığı Basın Danışmanı... • Irak Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Irak • Irak, Türkiye, Azerbaycan, Arap ve Avrasya Yazarlar Birliği üyesi •İLESAM Üyesi. Ankara -Türkiye • Dünya Genç Türk Yazarlar Birliği Başkan Yardımcısı, (Azerbaycan) • Irak Türkmen Edebiyatçılar Birliği Uluslararası Koordinatörü, • Işık Edebiyatçılar Grubunun Başkanı. (Kerkük) • Türk Dünyası Genç İletişimciler Birliği Kurucu Genel Başkanı. • Dünya Türk Gençleri Birliği Genel Başkan Yardımcısı. (Azerbaycan) • Kerkük Kültür Derneği Kurucu Genel Başkanı, (Ankara- Irak) • Irak Türkmen Basın Konseyi Genel Sekreteri, (Ankara-Irak) • Dünya Gazeteciler Federasyonu. Kurucu üyesi (Genel Sekreter) • Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Başkanı. •Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Genel Başkanı. • Dünya İletişimciler Derneği. Kurucusu ev Genel Başkanı. Ankara Türkiye ve Türk dünyasında Irak Türklerini uluslararası konferans, bilgi şöleni ve toplantılarda temsil etti. 300’e yakın hizmet, takdir, teşekkür, onur belgesi, plaket ve ödül almıştır. 2006’da; Irak, Azerbaycan ve Türkiye ile ilgili yapmış olduğu ilmî ve edebî çalışmalarından dolayı, VEKTOR Uluslararası İlim Merkezi tarafından kendisine Fahrî Doktora Payesi verildi. Basılmış 55 adet kitabı bulunmaktadır.