Kırgızistan, arkeoloji ve etnografya araştırmaları için 7 milyon dolar bütçe ayırdı

Kırgız Cumhuriyeti tarihi, arkeolojik ve etnografik çalışmalarda kullanılması amacıyla 2027 yılına kadar yaklaşık 7 milyon dolarlık fon tahsis etti.

Kırgız Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu, Kırgızistan’ın tarihi, arkeolojik ve etnografik araştırmaları için yaklaşık 7 milyon dolar ayırdı. Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Edil Baysalov, 27 Aralık 2023 tarihinde konuya ilişkin açıklama yaptı.

Baysalov yaptığı açıklamada, “Bakanlar Kurulu, tarihi ve kültürel mirasların korunması, araştırılması ve yaygınlaştırılmasının sağlanması için mali fonlar, devlet desteğine ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararnamesi uyarınca Cumhuriyet bütçesinden tahsis edilecektir” ifadelerini kullandı.

2023-2027 yıllarına ait “Antik Tarihin Sırları”nın korunması, araştırılması ve arkeolojik kazılara yönelik devlet programının tam olarak uygulanması için Cumhuriyet bütçesinden 6 yüz milyon Kırgız som (yaklaşık 7 milyon dolar) tutarında kalıcı fon belirlendi.

22 Aralık’ta Bakanlar Kurulu, tarihi ve kültürel miras nesnelerinin korunması, araştırılması ve arkeolojik kazılarına ilişkin 2023-2027 dönemi için “Antik Tarihin Sırları” devlet programını kabul etti.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov kararnameyi geçen yıl Aralık ayında imzalamıştı.

 

Kaynak: Kırım Haber Ajansı (QHA)